Leki bez recepty na razie pozostaną w sklepach
Katarzyna Szulik

Leki bez recepty na razie pozostaną w sklepach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wstrzymaniu prac nad ustawą regulującą sprzedaż leków w sklepach. Projekt zakłada znaczne ograniczenie dostępności preparatów bez recepty poza aptekami, jednak jego wstępne założenia otrzymały wiele uwag podczas konsultacji publicznych.

Nowe zasady sprzedaży leków OTC zostały ujęte w projekcie rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz w punktach aptecznych. Projekt trafił do konsultacji publicznych i po ich zakończeniu zadecydowano o wstrzymaniu prac nad projektem w obecnym kształcie, który ma zostać zmieniony. 

Pomysł ustawy, która ograniczałaby sprzedaż leków bez recepty poza aptekami, ma ścisły związek z ogromnym spożyciem wspomnianych leków przez Polaków. Znajdujemy się w czołówce nacji, które sięgają po nie najczęściej, a brak konsultacji ze specjalistą może prowadzić do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Mowa między innymi o przyjmowaniu zbyt dużych dawek oraz łączeniu preparatów, które nie powinny wchodzić ze sobą w interakcje. W efekcie nawet 13 proc. hospitalizacji jest spowodowanych błędami w zażywaniu leków. 

Jakie leki mają pozostać w sklepach?

Projekt nie przewidywał całkowitego zniknięcia leków OTC z punktów takich jak stacje benzynowe, kioski czy hipermarkety, ale ograniczenie ich do niezbędnego minimum. Poza aptekami wciąż dostępne miałyby być jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalnie, leki z nikotyną oraz środki i akcesoria stosowane w przypadku stłuczeń czy zadrapań. 

Tym pomysłom od początku towarzyszyła krytyka ze strony producentów i właścicieli punktów handlowych, zdaniem których ograniczanie dostępu do leków zwłaszcza w małych miejscowościach może mieć poważne konsekwencje. W ich opinii na liście dopuszczalnych preparatów powinny pozostać również leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soków żołądkowych i uśmierzające ból stawów i mięśni, jak również przeciwbólowe o dawce paracetamolu na poziomie 500 mg. Chcieli także pozostawienia większych opakowań. 

Leki OTC sprzedają się świetnie

Rynek reklam przeoratów bez recepty od lat jest największym w Polsce. Ich producenci rocznie wydają na reklamę ponad 4 miliony złotych, a skutki tak ogromnych inwestycji zna każdy, kto choć sporadycznie ogląda telewizję lub słucha radia. Co więcej, wiele reklam podaje nieprecyzyjne lub fałszywe informacje, a by zwiększyć wiarygodność przekazu w reklamach często, mimo zakazu, występują lekarze lub udający ich aktorzy. W efekcie na leki OTC wydajemy coraz więcej. Tylko w 2015 roku kupiliśmy 722 miliony opakowań takich preparatów o wartości niemal 10 mld złotych. 

Co na to konsumenci?

Zdecydowana większość dochodów producentów pochodzi jednak z aptek, a nie ze sklepów. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty, wartość sprzedaży leków OTC w tych miejscach obecnie wynosi niecałe 400 mln złotych, co stanowi zaledwie 3 proc. z ogólnej kwoty, którą Polacy pozostawiają w aptekach każdego roku. Mowa przede wszystkim o lekach doraźnych, na przykład na różnego rodzaju bóle, a marże sklepów w związku z ich sprzedażą są niewielkie. Gdyby zmiany proponowane przez rząd miały wejść w życie, ze sklepów i stacji benzynowych zniknęłoby aż 90 proc. leków, które obecnie są w nich dostępne, w tym wszystkie leki na przeziębienie i 90 proc. preparatów przeciwbólowych, jak również większość tych stosowanych na zgagę i nadkwaśność

Co na to konsumenci? Większość z nich opowiada się za pozostawieniem leków bez recepty w sklepach i na stacjach benzynowych. Swoją opinie argumentują bliskością punktów i ich dostępnością czasową poza godzinami otwarcia aptek. Wiele osób nie ma dostępu do całodobowych punktów aptecznych, a np. na stacjach benzynowych mogą kupić lek o działaniu doraźnym o każdej porze dnia i nocy. Ograniczenie dostępności leków OTC uderzy przede wszystkim w mieszkańców wsi i małych miejscowości, gdzie już teraz nie są rozpowszechnione, a zmiana przepisów dodatkowo pogorszy tę sytuację. 

Źródło: Rzeczpospolita, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

 • Witamina K – funkcje w organizmie i skutki niedoboru u dzieci i dorosłych. Witamina K dla noworodka

  Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Wyróżnia się witaminę K1 (filochinon), występującą w zielonych warzywach oraz witaminę K2 (menachinon), która jest syntezowana w układzie pokarmowym. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy K? Dlaczego podaje się ją noworodkom tuż po urodzeniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij