×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Szczoteczka manualna, elektryczna czy soniczna?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów środków do codziennej higieny jamy ustnej. Każdemu z nas, szczególnie pod presją licznych reklam, trudno jest wybrać te odpowiednie. Wybór szczoteczki do zębów i właściwe jej użytkowanie, na pozór błahe i proste, mają znaczący wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Czy szczoteczki są najważniejsze?

Oglądając różne środki do jamy ustnej nasuwa się pytanie, który z nich jest najważniejszy, aby zachować zdrowe i mocne zęby. Zaskakującym dla wielu pacjentów może być, że od rodzaju pasty znacznie istotniejsze jest prawidłowe użytkowanie szczoteczki do zębów. Dokładne oczyszczenie mechaniczne powierzchni szkliwa z pozostałości pożywienia, osadów i obecnych w tym wszystkim bakterii w wyraźny sposób hamuje rozwój próchnicy. Pasta do zębów jedynie ułatwia oczyszczanie powierzchni, dodatkowo zapewniając komfort w postaci świeżego oddechu lub znosząc nadwrażliwość. Oczywiście samymi szczoteczkami najczęściej nie jesteśmy w stanie oczyścić wszystkich powierzchni. Codzienna higiena powinna obejmować również nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, które są bardzo częstym miejscem rozwoju próchnicy. 

Szczoteczki manualne

Wciąż najczęściej stosowanym typem szczoteczek są szczoteczki manualne. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej ekonomiczne, jednak też najtrudniejsze w stosowaniu. Większość pacjentów błędnie oczyszcza zęby szczoteczkami ręcznymi, wykonując nimi ruchy okrężne, tak jak uczono w dzieciństwie. Taki sposób szczotkowania został stworzony dla dzieci, a wraz z rozwojem zdolności manualnych każdy pacjent powinien się nauczyć oczyszczać zęby tzw. ruchami wymiatającymi. Szczoteczkę należy przykładać do powierzchni zęba pod kątem około 45 stopni, z główką skierowaną ku dziąsłom i następnie „wymiatać” osad z powierzchni zęba. Powierzchnie żujące takimi szczoteczkami można oczyszczać ruchami okrężnymi. Nieprawidłowe stosowanie szczoteczek manualnych skutkuje niedokładnym oczyszczeniem szkliwa, a dodatkowo może powodować powstawanie ubytków klinowych (trójkątnych ubytków w okolicy dziąseł) oraz obniżanie się linii dziąsła. 

Istnieje wiele rodzajów szczoteczek manualnych. Po pierwsze wyróżnia się szczoteczki miękkie, średnie i twarde. Większości pacjentom zaleca się stosowanie szczoteczek średnich. Szczoteczki miękkie zalecane są pacjentom z mocno nasilonymi chorobami przyzębia i błon śluzowych, u których stosowanie szczoteczek średnich może być bolesne. Jednak mycie zębów tym rodzajem szczoteczek zajmuje znacznie więcej czasu. 
Dostępne są również szczoteczki jednopęczkowe – do oczyszczania pojedynczych zębów, szczoteczki do oczyszczania powierzchni pod aparatami ortodontycznymi, szczoteczki mniejsze – przeznaczone dla dzieci czy też szczoteczki znacznie większe – przeznaczone do oczyszczania powierzchni protez ruchomych.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne dostępne na rynku znacznie się od siebie różnią. Najistotniejsze są różnice ze względu na ruchy wykonywane przez główkę szczoteczki. Mogą to być ruchy rotacyjne, oscylacyjno-rotacyjne czy też obejmujące ruchy pulsacyjne. Im bardziej złożony ruch tym zazwyczaj bardziej efektywne oczyszczanie powierzchni zębów przez szczoteczkę. Wpływ na oczyszczanie ma również częstotliwość ruchów główki szczoteczki oraz jej typ. Dostępne są główki przeznaczone jedynie do oczyszczania zębów, ale również takie do masażu dziąseł, czyszczenia języka czy też mycia powierzchni zębów pod aparatem ortodontycznym. Podczas stosowania szczoteczek elektrycznych również istotna jest technika. Pamiętać należy, że klasycznych szczoteczek elektrycznych nie należy przykładać do powierzchni dziąsła, ponieważ może to powodować jego obniżanie. Końcówkę szczoteczki powinno się przykładać do powierzchni każdego zęba oddzielnie. 

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne są najczęściej najdroższymi, ale też najbardziej skutecznymi i najbezpieczniejszymi w użytkowaniu spośród powyżej wymienionych. Główka szczoteczki generuje drgania, które powodują „wzbudzenie” płynów ją otaczających – piany, wody i śliny. Dzięki temu wytwarzają się mikrobąbelki, które dostają się w przestrzenie, których nie oczyszcza zwyczajna szczoteczka. W efekcie szczoteczki soniczne w najdokładniejszy sposób usuwają resztki pokarmu i bakterie zarówno z powierzchni gładkich zęba, jak i z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo stosowanie tego rodzaju szczoteczek jest najprostsze – główkę należy jedynie przykładać do powierzchni zębów, nie wykonując specjalnych ruchów. Dużo trudniej również spowodować uszkodzenie dziąseł. 


Podziel się: