Apteczka na wakacje
Anna Posmykiewicz

Apteczka na wakacje

Wakacje to upragniony przez wszystkich czas. Dzieci czekają na nie przez cały rok szkolny, wiedza bowiem, że po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy w szkole spotka je zasłużona nagroda pod postacią wyjazdu nad morze, w góry czy nad jezioro. Także dorośli z utęsknieniem wypatrują lata, bowiem jest to czas urlopów, zapomnienia od codziennych obowiązków, pracy i rutyny. Każdy z nas uwielbia odpoczywać na łonie natury, cieszyć się słońcem, plażą i wodą. Należy jednak pamiętać, że wyjeżdżając na wakacyjny urlop należy zawsze zabrać ze sobą apteczkę, zaopatrzoną w różne leki, nigdy bowiem nie wiadomo, co może się nam przydarzyć w okresie wakacyjnych wojaży i czy będziemy w razie czego mogli skorzystać z wizyty u lekarza.

Co zatem należy mieć w wakacyjnej apteczce?

Przede wszystkim na wakacyjne wojaże zawsze należy zabierać  ze sobą leki przeciwgorączkowe. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy na wakacje wyjeżdżamy z dziećmi, chociaż jadąc samemu także zawsze warto mieć leki przeciwgorączkowe na tzw. czarną godzinę. Jadąc z dziećmi na wakacje w naszej apteczce powinien znaleźć sie zarówno preparat ibuprofenu, jak i paracetamolu - nigdy bowiem nie wiadomo, jak wysoko maluch zagorączkuje i czy nie zajdzie potrzeba podawania mu leków na zbicie gorączki naprzemiennie. W przypadku dorosłych zawsze warto poza ibuprofenem czy paracetamolem zabrać tez ze sobą metamizol, czyli popularna Pyralginę, które naprawdę dobrze sprawdzą się w przypadkach bardzo wysokiej gorączki. Warto też pamiętać o tym, że wymienione leki przeciwgorączkowe sprawdzą się też jako środki przeciwbólowe w przypadku odczuwania tego typu dolegliwości.

W wakacyjnej apteczce zawsze też powinny znaleźć się leki przeciwalergiczne, zarówno pod postacią leków doustnych, jak i różnego rodzaju maści. Pomijając bowiem alergie, której objawy mogą nasilać się przy przebywaniu w lesie czy wśród świeżo skoszonej trawy, to leki przeciwalergiczne przydadzą się również w sytuacji pokąsania przez różnego rodzaju owady. A takie ukąszenie przecież też może dawać silne miejscowe odczyny alergiczne. Dlatego zawsze trzeba mieć ze sobą maść, która miejscowo złagodzi odczyn po ukąszeniu, jak i preparat  doustny, który będzie działał ogólnoustrojowo.

Poza tym w wakacyjnej apteczne powinny znaleźć się też różnego rodzaju środki odstraszające insekty. Chodzi przede wszystkim o komary i wszechobecne kleszcze. Preparaty takie są dostępne w różnych postaciach, zarówno w postaci aerozolu, jak i maści czy kremów i w zależności od preparatu można je stosować w różnych grupach wiekowych. 

Na wakacyjny wyjazd warto też zawsze zabrać środki opatrunkowe, jak i środki dezynfekcyjne. W czasie wakacyjnych szaleństw nietrudno bowiem o upadek i obtarcie sobie kolana czy łokcia. Kiedy już wydarzy się taki przykry wypadek, wtedy wystarczy zdezynfekować otarte miejsce Octeniseptem i przykleić na nie plaster - i po problemie! Trzeba też zawsze pamiętać o zabraniu ze sobą jałowych gazików i bandaża, nigdy bowiem nie wiadomo, jak duża będzie rana po upadku oraz czy w czasie wspinaczki górskiej nie skręcimy sobie kostki i czy nie trzeba jej będzie zabandażować. 

Oprócz tego do wakacyjnej apteczki zawsze też trzeba wrzucić leki na kaszel. Powinny to być środki zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. W przypadku dzieci trzeba zabrać zatem dwa różne syropy, dla dorosłych mogą to być zarówno syropy, jak i tabletki. Trzeba jednak też pamiętać o tym, że jeśli kaszel nie ustępuje w przeciągu 3-4 dni pomimo podawania leków, to wizyta u lekarza będzie jednak niezbędna, lekarz bowiem będzie musiał osłuchać płuca i oskrzela i stwierdzić czy nie ma w nich żadnych zmian osłuchowych. 

Wyjeżdżając na wakacje należy również pamiętać o zabraniu ze sobą kropli do nosa. Powinny być to zarówno krople udrożniające nos, które znakomicie sprawdza się przy katarze, który będzie upośledzać drożność przewodów nosowych, jak i woda morska w aerozolu, dzięki której zalegająca w nosie wydzielina będzie się upłynniać i będzie ją zdecydowanie łatwiej wydmuchać. 

Jadąc na wakacje do apteczki trzeba też wrzucić probiotyk. Nigdy bowiem nie wiadomo czy nie dopadnie nas biegunka, zwłaszcza, jeśli na wakacyjny  wypoczynek wybieramy ciepłe, południowe kraje. Na wypadek biegunki warto zabrać też ze sobą elektrolity, których picie  uchroni nas przed grożącym nam w czasie biegunki odwodnieniem. 

Wyjeżdżając trzeba też pamiętać o tym, aby zawsze zabierać  ze sobą wszystkie leki zażywane przez nas na stałe. W przypadku dzieci są to zwykle leki przeciwalergiczne, zaś w przypadku ludzi dorosłych dotyczy to zwykle leków na nadciśnienie, na żołądek oraz innych. 

Przed naszym wyjazdem warto tez porozmawiać z lekarzem POZ o możliwości przepisania nam na wszelki wypadek awaryjnego antybiotyku. Lekarz na pewno zgodzi się i wypisze receptę zarówno na lek dla dziecka, jak i dla dorosłego, jak również dokładnie wytłumaczy, jak powinno wyglądać dawkowanie i kiedy można przyjąć lek. Warto też zapytać lekarza czy istnieje możliwość przepisania nam adrenaliny w penie, która może okazać się lekiem ratującym życie w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych (osy i pszczoły). Nigdy bowiem nie wiadomo czy nie jesteśmy uczuleni i czy po użądleniu nasz organizm nie zareaguje na jad wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się śmiercią. Do sytuacji zagrażającej życiu może też dojść, kiedy w czasie jedzenia osa lub pszczoła ugryzłaby nas w język, wtedy bowiem może dojść do zagrażającego życiu obrzęku gardła, a podanie adrenaliny uchroni nas wtedy przed najgorszym.

Należy też pamiętać o tym, aby wszystkie zabrane ze sobą leki przechowywać we właściwej temperaturze. Leki należy chronić przed upałem, warto zatem kupić torbę termoizolacyjną i w niej przechowywać leki. Poza tym, tyczy się to zazwyczaj niektórych antybiotyków w zawiesinie, niektóre leki trzeba też przechowywać w lodowce. 

Zabierając ze sobą na wakacje apteczkę z lekami, które można zastosować od razu, kiedy tylko zaczyna się dziać z naszym zdrowiem coś złego, mamy szanse uniknąć wizyty u lekarza i dzięki temu zaoszczędzić mnóstwo czasu, który możemy spędzić przyjemniej niż odwiedzając regionalne gabinety lekarskie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

  Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij