Apteczka na wakacje
Anna Posmykiewicz

Apteczka na wakacje

Wakacje to upragniony przez wszystkich czas. Dzieci czekają na nie przez cały rok szkolny, wiedza bowiem, że po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy w szkole spotka je zasłużona nagroda pod postacią wyjazdu nad morze, w góry czy nad jezioro. Także dorośli z utęsknieniem wypatrują lata, bowiem jest to czas urlopów, zapomnienia od codziennych obowiązków, pracy i rutyny. Każdy z nas uwielbia odpoczywać na łonie natury, cieszyć się słońcem, plażą i wodą. Należy jednak pamiętać, że wyjeżdżając na wakacyjny urlop należy zawsze zabrać ze sobą apteczkę, zaopatrzoną w różne leki, nigdy bowiem nie wiadomo, co może się nam przydarzyć w okresie wakacyjnych wojaży i czy będziemy w razie czego mogli skorzystać z wizyty u lekarza.

Co zatem należy mieć w wakacyjnej apteczce?

Przede wszystkim na wakacyjne wojaże zawsze należy zabierać  ze sobą leki przeciwgorączkowe. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy na wakacje wyjeżdżamy z dziećmi, chociaż jadąc samemu także zawsze warto mieć leki przeciwgorączkowe na tzw. czarną godzinę. Jadąc z dziećmi na wakacje w naszej apteczce powinien znaleźć sie zarówno preparat ibuprofenu, jak i paracetamolu - nigdy bowiem nie wiadomo, jak wysoko maluch zagorączkuje i czy nie zajdzie potrzeba podawania mu leków na zbicie gorączki naprzemiennie. W przypadku dorosłych zawsze warto poza ibuprofenem czy paracetamolem zabrać tez ze sobą metamizol, czyli popularna Pyralginę, które naprawdę dobrze sprawdzą się w przypadkach bardzo wysokiej gorączki. Warto też pamiętać o tym, że wymienione leki przeciwgorączkowe sprawdzą się też jako środki przeciwbólowe w przypadku odczuwania tego typu dolegliwości.

W wakacyjnej apteczce zawsze też powinny znaleźć się leki przeciwalergiczne, zarówno pod postacią leków doustnych, jak i różnego rodzaju maści. Pomijając bowiem alergie, której objawy mogą nasilać się przy przebywaniu w lesie czy wśród świeżo skoszonej trawy, to leki przeciwalergiczne przydadzą się również w sytuacji pokąsania przez różnego rodzaju owady. A takie ukąszenie przecież też może dawać silne miejscowe odczyny alergiczne. Dlatego zawsze trzeba mieć ze sobą maść, która miejscowo złagodzi odczyn po ukąszeniu, jak i preparat  doustny, który będzie działał ogólnoustrojowo.

Poza tym w wakacyjnej apteczne powinny znaleźć się też różnego rodzaju środki odstraszające insekty. Chodzi przede wszystkim o komary i wszechobecne kleszcze. Preparaty takie są dostępne w różnych postaciach, zarówno w postaci aerozolu, jak i maści czy kremów i w zależności od preparatu można je stosować w różnych grupach wiekowych. 

Na wakacyjny wyjazd warto też zawsze zabrać środki opatrunkowe, jak i środki dezynfekcyjne. W czasie wakacyjnych szaleństw nietrudno bowiem o upadek i obtarcie sobie kolana czy łokcia. Kiedy już wydarzy się taki przykry wypadek, wtedy wystarczy zdezynfekować otarte miejsce Octeniseptem i przykleić na nie plaster - i po problemie! Trzeba też zawsze pamiętać o zabraniu ze sobą jałowych gazików i bandaża, nigdy bowiem nie wiadomo, jak duża będzie rana po upadku oraz czy w czasie wspinaczki górskiej nie skręcimy sobie kostki i czy nie trzeba jej będzie zabandażować. 

Oprócz tego do wakacyjnej apteczki zawsze też trzeba wrzucić leki na kaszel. Powinny to być środki zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. W przypadku dzieci trzeba zabrać zatem dwa różne syropy, dla dorosłych mogą to być zarówno syropy, jak i tabletki. Trzeba jednak też pamiętać o tym, że jeśli kaszel nie ustępuje w przeciągu 3-4 dni pomimo podawania leków, to wizyta u lekarza będzie jednak niezbędna, lekarz bowiem będzie musiał osłuchać płuca i oskrzela i stwierdzić czy nie ma w nich żadnych zmian osłuchowych. 

Wyjeżdżając na wakacje należy również pamiętać o zabraniu ze sobą kropli do nosa. Powinny być to zarówno krople udrożniające nos, które znakomicie sprawdza się przy katarze, który będzie upośledzać drożność przewodów nosowych, jak i woda morska w aerozolu, dzięki której zalegająca w nosie wydzielina będzie się upłynniać i będzie ją zdecydowanie łatwiej wydmuchać. 

Jadąc na wakacje do apteczki trzeba też wrzucić probiotyk. Nigdy bowiem nie wiadomo czy nie dopadnie nas biegunka, zwłaszcza, jeśli na wakacyjny  wypoczynek wybieramy ciepłe, południowe kraje. Na wypadek biegunki warto zabrać też ze sobą elektrolity, których picie  uchroni nas przed grożącym nam w czasie biegunki odwodnieniem. 

Wyjeżdżając trzeba też pamiętać o tym, aby zawsze zabierać  ze sobą wszystkie leki zażywane przez nas na stałe. W przypadku dzieci są to zwykle leki przeciwalergiczne, zaś w przypadku ludzi dorosłych dotyczy to zwykle leków na nadciśnienie, na żołądek oraz innych. 

Przed naszym wyjazdem warto tez porozmawiać z lekarzem POZ o możliwości przepisania nam na wszelki wypadek awaryjnego antybiotyku. Lekarz na pewno zgodzi się i wypisze receptę zarówno na lek dla dziecka, jak i dla dorosłego, jak również dokładnie wytłumaczy, jak powinno wyglądać dawkowanie i kiedy można przyjąć lek. Warto też zapytać lekarza czy istnieje możliwość przepisania nam adrenaliny w penie, która może okazać się lekiem ratującym życie w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych (osy i pszczoły). Nigdy bowiem nie wiadomo czy nie jesteśmy uczuleni i czy po użądleniu nasz organizm nie zareaguje na jad wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się śmiercią. Do sytuacji zagrażającej życiu może też dojść, kiedy w czasie jedzenia osa lub pszczoła ugryzłaby nas w język, wtedy bowiem może dojść do zagrażającego życiu obrzęku gardła, a podanie adrenaliny uchroni nas wtedy przed najgorszym.

Należy też pamiętać o tym, aby wszystkie zabrane ze sobą leki przechowywać we właściwej temperaturze. Leki należy chronić przed upałem, warto zatem kupić torbę termoizolacyjną i w niej przechowywać leki. Poza tym, tyczy się to zazwyczaj niektórych antybiotyków w zawiesinie, niektóre leki trzeba też przechowywać w lodowce. 

Zabierając ze sobą na wakacje apteczkę z lekami, które można zastosować od razu, kiedy tylko zaczyna się dziać z naszym zdrowiem coś złego, mamy szanse uniknąć wizyty u lekarza i dzięki temu zaoszczędzić mnóstwo czasu, który możemy spędzić przyjemniej niż odwiedzając regionalne gabinety lekarskie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij