×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Najczęstsze choroby skóry u niemowląt

Skóra dziecka jest kilka razy cieńsza od skóry dorosłego człowieka i ma skłonności do przesuszania się. Może więc dochodzić do powstawania drobnych zakażeń.

Skóra dziecka jest kilka razy cieńsza od skóry dorosłego człowieka i ma skłonności do przesuszania się. Może więc dochodzić do powstawania drobnych zakażeń. Jej pielęgnacja wymaga odpowiedniej wiedzy. Nie każdy jednak problem wymaga interwencji dermatologa. Poniżej znajdziecie informacje dotyczące najczęściej występujących problemów skórnych u Waszych malców.

Rumień toksyczny noworodków

U większości noworodków zazwyczaj w 2-3 dni po porodzie pojawiają się na skórze twarzy i tułowia plamy rumieniowe i zaczerwienienia. Po kilku godzinach w ich obrębie tworzą się drobne krostki. Przyczyna tego zjawiska nie jest dokładnie poznana, być może jest to reakcja na kontakt z kanałem rodnym matki. Zaburzenie to nie stanowi zagrożenia dla dziecka, ustępuje samoistnie w ciągu 5-7 dni, ale może nawracać jeszcze przez kilka tygodni. Trądzik noworodkowy nie wymaga leczenia – ustępuje samoistnie. Dziecko wymaga jedynie zwykłej pielęgnacji odpowiednimi dla noworodka preparatami. Nie przegrzewaj tylko malca. W pokoju, gdzie śpi, powinno być około 20–22°C. Kąp noworodka codziennie, a przy tym zadbaj, by woda nie była zbyt ciepła (wystarczy, gdy ma około 37°C).

Potówki

To bardzo popularne zaburzenie powstaje w wyniku utrudnionego odpływu potu. Wzmożone pocenie spowodowane jest przegrzaniem niemowlęcia, wysoką temperaturą otoczenia, zbyt ciepłym ubraniem, przylegającą do skóry pieluszką. Powoduje to zatrzymanie potu pod naskórkiem. Na skórze pleców, szyi, głowy, w pachwinach i pod pachami, czyli okolicach narażonych na otarcie i ucisk, można zaobserwować drobne, kilkumilimetrowe, bardzo liczne, przeźroczyste pęcherzyki, przypominające krople rosy. Nazywa się je połówkami zwykłymi. W takim przypadku unikanie ciepła, lekkie, przewiewne ubieranie dziecka oraz utrzymanie w czystości skóry powoduje ustąpienie zmian. W tym przypadku nie poleca się natłuszczania skóry po kąpieli, ponieważ warstwa oliwki czy kremu dodatkowo utrudnia odpływ potu.

Jeśli jednak przyczyna zaburzeń potliwości nie zostaje usunięta, rozwija się stan zapalny, a początkowo przezroczyste pęcherzyki przekształcają się w rumieniowe grudki, a nawet krostki i towarzyszy im uczucie pieczenia. Są to potówki czerwone. Potówki czerwone nierzadko ulegają wtórnie zakażeniom bakteryjnym. Taka postać potówek wymaga nie tylko prawidłowej pielęgnacji, ale również porady dermatologa i leczenia przeciwbakteryjnego. Bardzo pomocne są w tym przypadku aerozole z dodatkiem antybiotyku, kąpiele z dodatkiem środków przepisanych przez lekarza, ponieważ dodatek substancji odkażających hamuje rozwój bakterii i chroni przed rozwojem zakażenia skóry.

Ciemieniucha

Ciemieniucha to potoczna nazwa łojotokowego zapalenia skóry. Choroba polega na obecności żółtawych, tłustych, dość dobrze przylegających łusek i strupów na szczycie głowy, w okolicy ciemiączka. Rzadziej proces rozszerza się zajmując czoło, skronie, okolice małżowin usznych, szyję i tułów. Jest to efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze dziecka. Hormony mamy, które przez pewien czas po porodzie krążą jeszcze w organizmie malca, sprawiają, że gruczoły pracują zbyt intensywnie. Łój, wydzielany przez nie w nadmiarze, zasycha na główce dziecka i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy na niej ciemnożółte plamy o różnym stopniu nasilenia.

Aby pozbyć się ciemienuchy wystarczy codziennie myć głowę malucha szamponem dla dzieci i dokładnie ją szczotkować szczoteczką z miękkim włosiem. Można też przed kąpielą smarować główkę dziecka oliwką i dopiero potem wyczesywać łuski. Gdy to nie pomaga, a zmian jest dużo na kilka godzin przed myciem posmaruj główkę malca oliwką lub tłustym kremem i załóż bawełnianą czapeczkę. Pozwoli to składnikom zawartym w kosmetyku lepiej zmiękczyć skórę i łuski łatwiej dadzą się wyczesać. Warunkiem powodzenia kuracji jest konsekwencja i cierpliwość, bo czasami zabiegi te trzeba powtarzać codziennie nawet przez 7–10 dni.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jednym z najczęstszych problemów skórnych pojawiających się u niemowląt jest pieluszkowe zapalenie skóry. Lekarze uważają, że główną przyczyną odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry jest zbyt długie stykanie się skóry malucha z moczem albo kałem, czyli za rzadkie zmienianie pieluchy. Mogą również pojawić się z powodu zbyt rzadkiego mycia pupy, biegunek, wreszcie – upałów, podczas których skóra pod pieluszką cały czas jest lekko wilgotna. W takiej sytuacji należy myć pupę malca przynajmniej dwa razy dziennie czystą, przegotowaną wodą, bez żadnych środków myjących. Pomaga też wietrzenie skóry. Zanim założysz pieluszkę, posmaruj skórę tłustym kremem albo maścią przeciw odparzeniom. 

Gdy jednak skóra pod pieluszką zmienia się w czerwoną, bolesną plamę, pokrytą krostkami, łuszczącą się i gorącą w dotyku, a dziecko płacze, źle śpi, nie chce jeść, czasem też ma temperaturę - to ostre pieluszkowe zapalenie skóry. Niestety, w tym przypadku niezbędna jest pomoc lekarza, który przepisze specjalną maść z antybiotykiem. Jest to konieczne, gdyż podrażniona skóra cały czas ma kontakt z bakteriami znajdującymi się w moczu i kale.

Trądzik noworodkowy

Jeżeli zauważysz na twarzy lub szyi swojego brzdąca wysypkę, a ma on od 4 do 10 tygodni nie powinnaś się martwić. Jest to najczęściej wysypka pojawiającą się bez przyczyny i zanikająca samoistnie bez leczenia. Uważa się, że wysypka ta jest związana ze zmianą gospodarki hormonalnej z hormonów matki na własne.

Atopowe zapalenie skóry

Są to zmiany, które mogą pojawić się na skórze około trzeciego miesiąca życia, występujące na policzkach, brodzie i czole w postaci rumieniowo grudkowych zmian z towarzyszącym swędzeniem. Zmiany mogą się rozszerzać, zajmując szyję, tułów i kończyny. Skóra jest sucha i ma skłonność do występowania podrażnień wywołanych preparatami pielęgnacyjnymi. W przypadku atopowego zapalenia skóry należy stosować preparaty pielęgnujące i ochraniające suchą skórę, tzw. Emolienty. Emolienty dostępne są w różnych postaciach, dostosowanych do określonych potrzeb: mydła, kremy, lotiony, żele pod prysznic, emulsje do kąpieli. Większość z nich można stosować od wczesnego okresu niemowlęcego, jednak to dermatolog powinien doradzić który z nich będzie najodpowiedniejszy dla danego małego pacjenta. Zaleca się smarowanie skóry co najmniej 5 razy dziennie, a nawet co 2-3 godziny. Można przyjąć, że im częściej aplikujemy preparat pielęgnujący tym skuteczniej chronimy zniszczony naskórek dziecka. Polecane są także nowoczesne dermokosmetyki zawierające wodę termalną bogatą w liczne substancje kojące i nawilżające z dodatkiem natłuszczających.

Pielęgnacja skóry dziecka alergicznego wymaga aby rodzice poświęcili swój czasu wielokrotnie w ciągu dnia. Jest to jednak wysiłek opłacalny i warty podjęcia, podobnie jak wszelkie inne formy częstego obcowania z dzieckiem ponieważ jego zdrowie, dobre samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa już we wczesnym dzieciństwie będzie miało wpływ na całe dorosłe życie.

Podziel się: