Resort Zdrowia pomoże ofiarom powikłań poszczepiennych?
Katarzyna Szulik

Resort Zdrowia pomoże ofiarom powikłań poszczepiennych?

Ministerstwo zdrowia stoi murem za szczepieniami i zapewnia o ich bezpieczeństwie, jednak w resorcie pojawił się pomysł stworzenia systemu rekompensowania szkód wywołanych powikłaniami poszczepiennymi.

O tym ewentualnym zamiarze minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował podczas konferencji w Gdańsku, która odbyła się 8 maja. Został wówczas zapytany o możliwość wypłaty odszkodowań dla dzieci doświadczających powikłań, poszczepiennych, na co odparł, że widzi problem i zastanawia się nad stworzeniem systemu rekompensaty ewentualnych szkód. 

Podkreślił również, że w razie wprowadzenia wspomnianego systemu, konieczne będzie stworzenie rzetelnego, obiektywnego sposobu weryfikacji przypadków powikłań, które kwalifikują się do wypłaty odszkodowania. Nie może być tak, mówił Konstanty Radziwiłł, że „będziemy skłonni finansować sytuacje, które są deklaratywnie zgłoszone przez osoby, którym zdaje się, że tak się stało w przypadku ich dzieci”. 

Powikłania to margines

O jak dużej skali powikłań mowa? Zdaniem Konstantego Radziwiłła, jest ona marginalna i nie przekracza 30 w skali roku w przypadku ciężkich działań niepożądanych. W wypowiedzi dla PAP mówił, że przeciwnicy szczepień zdecydowanie przesadzają w podawaniu liczby powikłań, a zamieszanie wokół tej kwestii wywołuje niewielka, ale głośna grupa rodziców, która sprzeciwia się szczepieniom i zaprzecza bezpieczeństwo tych procedur. 

Minister zdrowia podkreślił także,  że szczepionki należą do grupy najlepiej przebadanych preparatów w medycynie, dzięki czemu prawdopodobieństwo powikłań jest minimalne. Z drugiej strony, w obiegu medycznym znajduje się wiele preparatów nie budzących kontrowersji, które znacznie częściej wywołują skutki niepożądane. 

Równocześnie szef resortu zaapelował do mediów o „wsparcie zdrowego rozsądku” i opisywanie szczepionek jako w pełni bezpiecznych, a także podkreślanie, że rezygnacja ze szczepień może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Liczba nieszczepionych dzieci rośnie

Z danych NIP-PZH wynika, że liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci systematycznie wzrasta, choć mowa o bardzo niewielkich liczbach. Między 2006 i 2010 rokiem średnia, roczna ilość takich przypadków wynosiła 4 tysiące, podczas gdy w 2012 roku odnotowano ponad 5 tysięcy. Rok później było ich już ponad 7 tys., w 2014 ponad 12 tys., a w 2015 r. 16 tysięcy. W roku 2016 liczba odmów szczepienia dzieci sięgnęła aż 23 tysięcy. Takie decyzje mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie najmłodszych, jednak nie wpływają znacząco na ogólny współczynnik wyszczepień, wynoszący 95 procent w przypadku dzieci do drugiego roku życia. 

Rodzice odmawiający szczepienia dzieci muszą liczyć się z karami finansowymi, które są ostatecznym środkiem nacisku dopuszczanym przez polskie prawo. Zanim kara zostanie nałożona (robi to Główny Inspektorat Sanitarny), do rodziców wysyłane są powiadomienia, zaproszenia i wezwania. Częstym powodem odmowy szczepień, poza obawami dotyczącymi powikłań, jest niedostateczna wiedza na temat korzyści z nich płynących, co również powinno być jasno podkreślane. To właśnie dzięki nim udało się niemal całkowicie wyeliminować epidemie takich chorób jak odra czy różyczka, które teraz, za sprawą przeciwników szczepień, odradzają się ponownie. 

Zgodnie ze statystykami, rodzice najczęściej odmawiają szczepienia dzieci tuż po porodzie, gdy ich układ odpornościowy jest najsłabszy. Wówczas podaje się szczepionki przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Źródła: PAP, Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij