Badania nad polskimi protezami serca na ostatniej prostej
Katarzyna Szulik

Badania nad polskimi protezami serca na ostatniej prostej

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu zapowiedziała, że jesienią tego roku rozpoczną się ostatnie testy kliniczne pozaustrojowych protez serca ReligaHeart EXT stworzonych przez jej konstruktorów. Testowe protezy zostaną wszczepione pacjentom ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Protezy ReligaHeart EXT powstały na bazie będącego w użyciu systemu POLCAS, stosowanego u pacjentów od kilku lat. Wspomniane urządzenia są wszczepiane pacjentom wymagającym przeszczepu serca, by wspomagać organ do chwili zastąpienia go zdrowym. Wspomniane protezy z powodzeniem wszczepiono już 340 pacjentom, a rekord czasu wspomagania jak na razie wynosi 500 dni.

Nowoczesne i wygodniejsze dla pacjentów

Nowe protezy są bardziej zaawansowane technologicznie od poprzedników. Do ich konstrukcji wykorzystano biozgodny poliuretan nowej generacji o przedłużonej wytrzymałości w długoterminowej pracy w kontakcie z krwią, jak również system pozwalający na zdalną obserwację działania protezy również, gdy pacjent znajduje się poza szpitalem. Posiadacze nowych protez będą również mieli większą swobodę poruszania się dzięki wprowadzeniu nowego systemu zabezpieczeń. Urządzenia ReligaHeart EXT będą tworzone z wykorzystaniem oryginalnych zastawek dyskowych typu Moll skonstruowanych z myślą o użyciu właśnie w protezach serca. 

Jesienny etap badań klinicznych jest trzecim i kluczowym, mającym udowodnić skuteczność protezy. Poprzednie dwa skupiły się na potwierdzeniu bezpieczeństwa jej stosowania. Obecnie trwają ostatnie badania modyfikacji wprowadzonych do protezy po wstępnej fazie testów. Jeśli skuteczność urządzeń zostanie potwierdzona będzie można rozpocząć proces wdrażania ich na rynek, co powinno potrwać około dwóch lat. 

Dziecięca proteza z Fundacji

Protezy ReligaHeart EXT nie są jedynymi, nad którymi pracuje Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii. Równolegle trwają badania nad wszczepieniem pierwszej polskiej pompy wirowej oraz opracowaniu analogicznych protez serca dla dzieci. 

W marcu 2016 roku w testach na zwierzętach potwierdzono skuteczność dziecięcej pompy serca stworzonej dzięki staraniom fundacji. Badania nad jej skutecznością rozpoczęły się w październiku 2015 roku w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. By ją sprawdzić, zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, kierowany przez Jerzego Pacholewicza, przeprowadził operację polegającą na wszczepieniu świniom dwóch modeli protez Religa Heart Ped. 

Pierwsza, o objętości wyrzutowej wynoszącej 45 ml, jest przeznaczona do działania w organizmach dzieci w wieku od 9 do 14 lat i została wszczepiona czterem zwierzętom. Kolejnej czwórce wszczepiono protezę Religa Heart Ped 30, o objętości wyrzutowej 30 ml, odpowiedniej dla dzieci między 5 a 10 rokiem życia. Wszystkie świnie biorące udział w eksperymencie ważyły między 60 a 70 kilogramów.

Polska i tańsza

Sprawna praca protez eksperymentalnych to dowód, że są one bezpieczne, biozgodne i działają zgodnie z przeznaczeniem, więc już wkrótce będą mogły zostać wszczepione pacjentom – przekonują lekarze. U wszystkich zwierząt stwierdzono prawidłowe funkcjonowanie pomp, nie zaobserwowano skrzeplin, zapaleń ani jakichkolwiek problemów ze wspomaganiem pracy serca. Pompa Religa Heart Ped byłaby alternatywą dla jedynej stosowanej obecnie klinicznej protezy serca, Berlin Heart EXCOR produkowanej w Niemczech. Jest używana niemal na całym świecie, jednak ze względu na wysoką cenę w ograniczonym zakresie. 

PAP/Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij