Polski akcelerator pomoże w walce z rakiem
Wioleta Słodka

Polski akcelerator pomoże w walce z rakiem

Polscy inżynierowie, w ramach projektu INTRA-DOCE, zbudowali medyczny akcelerator IntraLine, który ma zostać wykorzystany do radioterapii śródoperacyjnej. Został on zaprezentowany na konferencji, która odbyła się w marcu w ośrodku Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Niewątpliwymi zaletami aparatu do śródoperacyjnego naświetlania guza jest precyzja i szybkość wiązki elektronów, zredukowanie do minimum promieniowania rozproszonego, szkodliwego dla pacjenta, oraz łatwość obsługi i mobilność urządzenia.

Statystyki pokazują, że nowotwory złośliwe są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. W związku z tak niepokojącymi danymi na temat leczenia nowotworów cały czas prowadzone są badania mające na celu opracowanie metody zwiększającej skuteczność walki z tą chorobą. Wśród najnowocześniejszych sposobów walki z nowotworami wymienia się zyskującą na popularności radioterapię śródoperacyjną nowotworów. 

Podczas trwającej dwa dni konferencji w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku lekarze oraz fizycy zapoznali się z wynikami kilkuletniej pracy inżynierów, efektem której jest akcelerator medyczny IntraLine. Omówiono projekt INTRA-DOCE oraz zagadnienia medyczne powiązane z antynowotworową terapią śródoperacyjną. Uczestnicy mogli zobaczyć prototyp urządzenia, który przystosowany został do pracy na oddziałach szpitalnych. Dla lekarzy konferencja była również doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy o procesie przygotowania akceleratora do wykonania konkretnych zabiegów śródoperacyjnych. 

„Zabiegi napromieniania elektronami, realizowane bezpośrednio po usunięciu guza – a więc jeszcze w trakcie samej operacji – należą do jednych z najnowocześniejszych metod walki z nowotworami złośliwymi. Łatwość, szybkość i precyzja, z jakimi akcelerator do radioterapii śródoperacyjnej potrafi dostarczyć wiązkę terapeutyczną w obszar objęty zmianami nowotworowymi, ułatwia naszym specjalistom przeprowadzenie zabiegu, a pacjentom gwarantuje zredukowanie do minimum skutków ubocznych napromieniania”, zauważa prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO).

Medycyna współczesna do walki z komórkami nowotworowymi wykorzystuje różnorodne metody i narzędzia. Możemy wśród nich wymienić różne typy promieniowania jonizującego: wysokoenergetyczne fotony, elektrony, protony bądź ciężkie jony, które powodują rozerwanie łańcuchów DNA komórek rakowych. Jednak dużym minusem tych metod jest fakt, że fotony oddziałują również ze zdrowymi tkankami, zaś akceleratory pozwalające na zastosowanie protonów i ciężkich jonów, są urządzeniami drogimi oraz dużymi, co utrudnia ich użycie na sali operacyjnej.

Inżynierowie pracujący w ramach projektu INTRA-DOCE zaproponowali metodę śródoperacyjnego napromieniowania elektronami, która wykorzystuje zalety technik z użyciem fotonów, jak i cząstek bardziej masywnych. Akcelerator wytwarzający leczniczą wiązkę elektronów jest stosunkowo tani, a przy tym niewielkich rozmiarów, dlatego też korzystanie z niego na salach operacyjnych nie powinno stanowić problemu. Urządzenie pozwala na wprowadzenie wiązki w loże bezpośrednio po usuniętym guzie, co pozwala na ograniczenie ryzyka wynikającego z napromieniowania zdrowych tkanek, które znajdują się na jej drodze. Dodatkowo, lekarz wykonujący zabieg ma możliwość doboru odpowiedniej energii elektronów, dzięki czemu jest w stanie dokładnie określić głębokość ich wnikania w ciało pacjenta, tym samym nie narażając na ich działanie tkanek czy narządów, które mieszczą się za obszarem poddanym napromieniowaniu. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest zredukowanie liczby pooperacyjnych zabiegów napromieniowania, a tym samym zmniejszenie skutków ubocznych leczenia. 

Dotychczas funkcjonujące na rynku medyczny urządzenia służące do napromieniowania śródoperacyjnego mają wiele wad. Do głównych z nich zalicza się ich duże rozmiary oraz bardzo słabą mobilność. Akcelerator IntraLine pod tym względem wyróżnia się na tle pozostałych urządzeń tego typu.  Wśród jego zalet wymienia się zarówno jego dużą mobilność, jak też ruchomość samej głowicy urządzenia. Cechuje go również niewielki poziom promieniowania ubocznego przy jednoczesnym wytwarzaniu wysokiej jakości wiązki promieniowania elektronowego. 

„Pojedynczo cechy te występują w innych akceleratorach do śródoperacyjnych terapii antynowotworowych, ale ich zespolenie w jednym, na dodatek stosunkowo niewielkim urządzeniu, było dużym wyzwaniem”, mówi mgr inż. Jacek Pracz (NCBJ) i dodaje: „W trakcie prac nad IntraLine zastosowaliśmy szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych dotyczących między innymi mechaniki konstrukcji oraz pozycjonowania i budowy głowicy formującej wiązkę. Cztery z nich są opatentowane”.

Prace nad budową akceleratora medycznego trwają od 2008 roku i rozpoczęły się jeszcze w ramach projektu „Akceleratory i Detektory”, w ramach którego w 2014 roku powstała wersja demonstracyjna urządzenia. W projekcie INTRA-DOSE  brało udział ponad 50 osób, wśród których byli fizycy, inżynierowie oraz onkolodzy. 

„Wieloletni wysiłek naszych specjalistów już wkrótce przełoży się na konkretną pomoc chorym. Zbudowany przez nas mobilny akcelerator do śródoperacyjnego napromieniania elektronami zostanie teraz przekazany do Wielkopolskiego Centrum Onkologii, gdzie rozpoczną się jego badania i testy w warunkach szpitalnych”, podsumowuje dr Agnieszka Syntfeld-Każuch (NCBJ).

Docelowo, IntraLine ma być wykorzystywany w procesie leczenia raka piersi, trzustki, wątroby oraz odbytnicy. 

Źródło: www.ncbj.gov.p

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij