Szansa na bezkrwawy pomiar glikemii u diabetyków
Katarzyna Szulik

Szansa na bezkrwawy pomiar glikemii u diabetyków

Zauważalny od lat postęp w diabetologii sprawia, że chorzy na cukrzycę mogą być leczeni w mniej inwazyjny i bardziej skuteczny sposób. Począwszy od analogów insulin ludzkich wypierających zwierzęce odpowiedniki, przez zaawansowany sprzęt do samokontroli i pompy insulinowe, aż po... prototyp urządzenia pozwalającego badać glikemię z wykorzystaniem analizy potu. Oto najnowszy wynalazek południowokoreańskich naukowców.

Nie od dziś naukowcy próbują znaleźć alternatywny sposób do kontrolowania poziomu glukozy we krwi, bez potrzeby stosowania jedynej skutecznej dotychczas inwazyjnej metody. Chorzy na cukrzycę typu 1, w celu zachowania glikemii zbliżonej do tej, którą ma zdrowy człowiek, powinni pobierać niewielką ilość krwi do pomiaru około 5-6 razy dziennie. Ci, którzy cierpią na cukrzycę typu 2 (diagnozowaną zazwyczaj w starszym wieku) mogą wykonywać pomiary nieco rzadziej. Jak dotąd trwają poszukiwania innej metody, a specjaliści prześcigają się w stosowaniu zaawansowanych technologii. W laboratoriach Google testowano soczewki kontaktowe mierzące poziom glukozy we łzach, były także klipsy zakładane na płatek ucha wykorzystujące do pomiaru glikemii metodę ultradźwiękową, elektromagnetyczną i termiczną. Do codziennego stosowania nie została również wykorzystana technika pomiaru światła kwantowego lasera kaskadowego, który odbijany był od molekuł glukozy w płynie międzykomórkowym. Techniki te nie wykorzystywały co prawda krwi do pomiaru, ale trudno uznać je za bezinwazyjne, skoro opierały się np. na wszczepieniu czujnika pod skórę. Chorym jak dotąd pozostawał tradycyjny glukometr. Alternatywą jest propozycja pomiaru na podstawie potu.

Pot zamiast krwi

Południowokoreańscy naukowcy zaprezentowali niedawno prototyp urządzenia służącego do pośredniego kontrolowania poziomu glukozy we krwi bazując na analizie potu. Urządzenie przypominające plaster w założeniu może podawać choremu także leki o działaniu obniżającym glikemię. Badacze z Seoul National University zaproponowali tym samym całkowicie bezinwazyjną metodę – pomiar miałby odbywać się w oparciu o mikroskopijne ilości potu. Dokładne określenie poziomu cukru u diabetyka nie będzie jednak proste, ponieważ do potu nie przedostaje się zbyt dużo glukozy. Przeszkodą jest również kwas mlekowy i inne związki przeplatające się z glukozą. Co więcej, wskazuje się również, że istotne będzie samo pH potu. Testowane urządzenie posiada trzy odrębne sensory monitorujące poziom cukru, cztery czujniki pH, a także sensor odpowiedzialny za kontrolę wilgotności. Zgromadzone w taki sposób dane wysyłane są do osobnego przenośnego urządzenia, które ma za zadanie dokonać analizy i obliczyć wynik. Wedle wyników testów opublikowanych na łamach czasopisma Science Advances, wartości uzyskane za pomocą nowoczesnego przyrządu są w dużym stopniu zgodne z wynikami otrzymanymi tradycyjną metodą. Prócz badania glikemii, aparat ma także funkcję odpowiadającą za podawanie specyfików dla chorych na cukrzycę. W czasie testów wykorzystywana była metformina, a więc lek podawany diabetykom cierpiącym na cukrzycę typu 2.

Źródła: Medexpress, BBC News

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij