Szansa na bezkrwawy pomiar glikemii u diabetyków
Katarzyna Szulik

Szansa na bezkrwawy pomiar glikemii u diabetyków

Zauważalny od lat postęp w diabetologii sprawia, że chorzy na cukrzycę mogą być leczeni w mniej inwazyjny i bardziej skuteczny sposób. Począwszy od analogów insulin ludzkich wypierających zwierzęce odpowiedniki, przez zaawansowany sprzęt do samokontroli i pompy insulinowe, aż po... prototyp urządzenia pozwalającego badać glikemię z wykorzystaniem analizy potu. Oto najnowszy wynalazek południowokoreańskich naukowców.

Nie od dziś naukowcy próbują znaleźć alternatywny sposób do kontrolowania poziomu glukozy we krwi, bez potrzeby stosowania jedynej skutecznej dotychczas inwazyjnej metody. Chorzy na cukrzycę typu 1, w celu zachowania glikemii zbliżonej do tej, którą ma zdrowy człowiek, powinni pobierać niewielką ilość krwi do pomiaru około 5-6 razy dziennie. Ci, którzy cierpią na cukrzycę typu 2 (diagnozowaną zazwyczaj w starszym wieku) mogą wykonywać pomiary nieco rzadziej. Jak dotąd trwają poszukiwania innej metody, a specjaliści prześcigają się w stosowaniu zaawansowanych technologii. W laboratoriach Google testowano soczewki kontaktowe mierzące poziom glukozy we łzach, były także klipsy zakładane na płatek ucha wykorzystujące do pomiaru glikemii metodę ultradźwiękową, elektromagnetyczną i termiczną. Do codziennego stosowania nie została również wykorzystana technika pomiaru światła kwantowego lasera kaskadowego, który odbijany był od molekuł glukozy w płynie międzykomórkowym. Techniki te nie wykorzystywały co prawda krwi do pomiaru, ale trudno uznać je za bezinwazyjne, skoro opierały się np. na wszczepieniu czujnika pod skórę. Chorym jak dotąd pozostawał tradycyjny glukometr. Alternatywą jest propozycja pomiaru na podstawie potu.

Pot zamiast krwi

Południowokoreańscy naukowcy zaprezentowali niedawno prototyp urządzenia służącego do pośredniego kontrolowania poziomu glukozy we krwi bazując na analizie potu. Urządzenie przypominające plaster w założeniu może podawać choremu także leki o działaniu obniżającym glikemię. Badacze z Seoul National University zaproponowali tym samym całkowicie bezinwazyjną metodę – pomiar miałby odbywać się w oparciu o mikroskopijne ilości potu. Dokładne określenie poziomu cukru u diabetyka nie będzie jednak proste, ponieważ do potu nie przedostaje się zbyt dużo glukozy. Przeszkodą jest również kwas mlekowy i inne związki przeplatające się z glukozą. Co więcej, wskazuje się również, że istotne będzie samo pH potu. Testowane urządzenie posiada trzy odrębne sensory monitorujące poziom cukru, cztery czujniki pH, a także sensor odpowiedzialny za kontrolę wilgotności. Zgromadzone w taki sposób dane wysyłane są do osobnego przenośnego urządzenia, które ma za zadanie dokonać analizy i obliczyć wynik. Wedle wyników testów opublikowanych na łamach czasopisma Science Advances, wartości uzyskane za pomocą nowoczesnego przyrządu są w dużym stopniu zgodne z wynikami otrzymanymi tradycyjną metodą. Prócz badania glikemii, aparat ma także funkcję odpowiadającą za podawanie specyfików dla chorych na cukrzycę. W czasie testów wykorzystywana była metformina, a więc lek podawany diabetykom cierpiącym na cukrzycę typu 2.

Źródła: Medexpress, BBC News

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij