Niemal co drugi Polak umrze na chorobę układu krążenia
Katarzyna Szulik

Niemal co drugi Polak umrze na chorobę układu krążenia

Około 45 proc. ze średnio 400 tys. zgonów odnotowywanych w Polsce każdego roku jest związana z chorobami układu krążenia – głosi najnowszy raport NIZP-PZH zatytułowany "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Jego autorzy zebrali najważniejsze informacje o zdrowiu Polaków i porównali je z sytuacją obywateli innych krajów Europy.

Choroby układu krążenia niezmiennie odpowiadają za największą liczbę zgonów, a tuż za nimi, z odsetkiem wynoszącym 25 proc., uplasowały się nowotwory. Kolejne 7 proc. zgonów wiąże się z urazami i zatruciami, natomiast pozostałe śmierci, zgodnie z raportem, uznano za nie posiadające jednoznacznej przyczyny. 

Choroby krążenia zabijają przedwcześnie

Problemy z krążeniem nie tylko najczęściej zabijają, ale także dużej mierze przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. W przypadku mężczyzn ze schorzeniami tego typu wiąże się aż jedna piąta utraconych potencjalnych lat życia, przy czym za przedwczesną uznaje się śmierć przed 75 rokiem życia. Co więcej, Polacy umierają na choroby tego typu niemal dwukrotnie częściej niż wynosi przeciętna Europejska. Niepokojąca jest także wysoka pozycja samobójstw na liście przyczyn przedwczesnych zgonów. 

Leczenie nowotworów wymaga poprawy

U kobiet najważniejszym czynnikiem skracającym przewidywaną długość życia są nowotwory złośliwe, odpowiadające za nawet 40 proc. takich przypadków. Mimo systematycznych postępów w leczeniu różnych postaci raka i opracowywaniu dedykowanych im programów, wciąż znajdujemy się w ogonie Europy pod względem odsetka 5-letnich przeżyć pacjentów z chorobą nowotworową. U nas wynosi on 43 proc., natomiast średnia dla kontynentu wynosi 55 proc. 

Żyjemy coraz dłużej

Polacy żyją coraz dłużej, choć wciąż nieco odstajemy od średniej europejskiej. U mężczyzn średnia długość życia wynosi obecnie 73,8 lat, a u kobiet 81,6 lat. Mężczyźni odstają od europejskiej średniej o około 4, a kobiety o 1,5 roku, a sytuacja systematycznie się polepsza. Najdłużej żyjącymi Europejczykami są Szwedzi ze średnią 80,6 lat, a Europejkami – Hiszpanki, dla których długość życia wynosi około 86 lat. 

Wykształceni są zdrowsi

Badanie potwierdziło także zależność długości życia od wykształcenia, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, u których różnica między dobrze i słabo wykształconymi wynosi aż 12 lat. Zdaniem autorów raportu ten fakt jasno pokazuje, że status społeczny rodziny ma ogromny wpływ na kształtowanie dobrych nawyków zdrowotnych, co w naturalny sposób wpływa na kondycję kolejnych pokoleń. 

Wśród dodatkowych wniosków z raportu znajduje się zmniejszający się odsetek tzw. wyszczepialności, czyli liczby Polaków, którzy poddają się szczepieniom. Malejąca liczba szczepionych dzieci wiąże się z działalnością przeciwników szczepień, którzy w ostatnich latach wyraźnie się uaktywnili. Raport podkreśla również, że większość Polaków oddycha zanieczyszczonym powietrzem oraz, że ten problem jest znany od lat, mimo że smog stał się tematem powszechnej dyskusji stosunkowo niedawno. 

Źródło: Rynek Zdrowia/PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij