×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Niemal co drugi Polak umrze na chorobę układu krążenia

Około 45 proc. ze średnio 400 tys. zgonów odnotowywanych w Polsce każdego roku jest związana z chorobami układu krążenia – głosi najnowszy raport NIZP-PZH zatytułowany "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Jego autorzy zebrali najważniejsze informacje o zdrowiu Polaków i porównali je z sytuacją obywateli innych krajów Europy.

Choroby układu krążenia niezmiennie odpowiadają za największą liczbę zgonów, a tuż za nimi, z odsetkiem wynoszącym 25 proc., uplasowały się nowotwory. Kolejne 7 proc. zgonów wiąże się z urazami i zatruciami, natomiast pozostałe śmierci, zgodnie z raportem, uznano za nie posiadające jednoznacznej przyczyny. 

Choroby krążenia zabijają przedwcześnie

Problemy z krążeniem nie tylko najczęściej zabijają, ale także dużej mierze przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. W przypadku mężczyzn ze schorzeniami tego typu wiąże się aż jedna piąta utraconych potencjalnych lat życia, przy czym za przedwczesną uznaje się śmierć przed 75 rokiem życia. Co więcej, Polacy umierają na choroby tego typu niemal dwukrotnie częściej niż wynosi przeciętna Europejska. Niepokojąca jest także wysoka pozycja samobójstw na liście przyczyn przedwczesnych zgonów. 

Leczenie nowotworów wymaga poprawy

U kobiet najważniejszym czynnikiem skracającym przewidywaną długość życia są nowotwory złośliwe, odpowiadające za nawet 40 proc. takich przypadków. Mimo systematycznych postępów w leczeniu różnych postaci raka i opracowywaniu dedykowanych im programów, wciąż znajdujemy się w ogonie Europy pod względem odsetka 5-letnich przeżyć pacjentów z chorobą nowotworową. U nas wynosi on 43 proc., natomiast średnia dla kontynentu wynosi 55 proc. 

Żyjemy coraz dłużej

Polacy żyją coraz dłużej, choć wciąż nieco odstajemy od średniej europejskiej. U mężczyzn średnia długość życia wynosi obecnie 73,8 lat, a u kobiet 81,6 lat. Mężczyźni odstają od europejskiej średniej o około 4, a kobiety o 1,5 roku, a sytuacja systematycznie się polepsza. Najdłużej żyjącymi Europejczykami są Szwedzi ze średnią 80,6 lat, a Europejkami – Hiszpanki, dla których długość życia wynosi około 86 lat. 

Wykształceni są zdrowsi

Badanie potwierdziło także zależność długości życia od wykształcenia, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, u których różnica między dobrze i słabo wykształconymi wynosi aż 12 lat. Zdaniem autorów raportu ten fakt jasno pokazuje, że status społeczny rodziny ma ogromny wpływ na kształtowanie dobrych nawyków zdrowotnych, co w naturalny sposób wpływa na kondycję kolejnych pokoleń. 

Wśród dodatkowych wniosków z raportu znajduje się zmniejszający się odsetek tzw. wyszczepialności, czyli liczby Polaków, którzy poddają się szczepieniom. Malejąca liczba szczepionych dzieci wiąże się z działalnością przeciwników szczepień, którzy w ostatnich latach wyraźnie się uaktywnili. Raport podkreśla również, że większość Polaków oddycha zanieczyszczonym powietrzem oraz, że ten problem jest znany od lat, mimo że smog stał się tematem powszechnej dyskusji stosunkowo niedawno. 

Źródło: Rynek Zdrowia/PAP


Podziel się: