Niemal co drugi Polak umrze na chorobę układu krążenia
Katarzyna Szulik

Niemal co drugi Polak umrze na chorobę układu krążenia

Około 45 proc. ze średnio 400 tys. zgonów odnotowywanych w Polsce każdego roku jest związana z chorobami układu krążenia – głosi najnowszy raport NIZP-PZH zatytułowany "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Jego autorzy zebrali najważniejsze informacje o zdrowiu Polaków i porównali je z sytuacją obywateli innych krajów Europy.

Choroby układu krążenia niezmiennie odpowiadają za największą liczbę zgonów, a tuż za nimi, z odsetkiem wynoszącym 25 proc., uplasowały się nowotwory. Kolejne 7 proc. zgonów wiąże się z urazami i zatruciami, natomiast pozostałe śmierci, zgodnie z raportem, uznano za nie posiadające jednoznacznej przyczyny. 

Choroby krążenia zabijają przedwcześnie

Problemy z krążeniem nie tylko najczęściej zabijają, ale także dużej mierze przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. W przypadku mężczyzn ze schorzeniami tego typu wiąże się aż jedna piąta utraconych potencjalnych lat życia, przy czym za przedwczesną uznaje się śmierć przed 75 rokiem życia. Co więcej, Polacy umierają na choroby tego typu niemal dwukrotnie częściej niż wynosi przeciętna Europejska. Niepokojąca jest także wysoka pozycja samobójstw na liście przyczyn przedwczesnych zgonów. 

Leczenie nowotworów wymaga poprawy

U kobiet najważniejszym czynnikiem skracającym przewidywaną długość życia są nowotwory złośliwe, odpowiadające za nawet 40 proc. takich przypadków. Mimo systematycznych postępów w leczeniu różnych postaci raka i opracowywaniu dedykowanych im programów, wciąż znajdujemy się w ogonie Europy pod względem odsetka 5-letnich przeżyć pacjentów z chorobą nowotworową. U nas wynosi on 43 proc., natomiast średnia dla kontynentu wynosi 55 proc. 

Żyjemy coraz dłużej

Polacy żyją coraz dłużej, choć wciąż nieco odstajemy od średniej europejskiej. U mężczyzn średnia długość życia wynosi obecnie 73,8 lat, a u kobiet 81,6 lat. Mężczyźni odstają od europejskiej średniej o około 4, a kobiety o 1,5 roku, a sytuacja systematycznie się polepsza. Najdłużej żyjącymi Europejczykami są Szwedzi ze średnią 80,6 lat, a Europejkami – Hiszpanki, dla których długość życia wynosi około 86 lat. 

Wykształceni są zdrowsi

Badanie potwierdziło także zależność długości życia od wykształcenia, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, u których różnica między dobrze i słabo wykształconymi wynosi aż 12 lat. Zdaniem autorów raportu ten fakt jasno pokazuje, że status społeczny rodziny ma ogromny wpływ na kształtowanie dobrych nawyków zdrowotnych, co w naturalny sposób wpływa na kondycję kolejnych pokoleń. 

Wśród dodatkowych wniosków z raportu znajduje się zmniejszający się odsetek tzw. wyszczepialności, czyli liczby Polaków, którzy poddają się szczepieniom. Malejąca liczba szczepionych dzieci wiąże się z działalnością przeciwników szczepień, którzy w ostatnich latach wyraźnie się uaktywnili. Raport podkreśla również, że większość Polaków oddycha zanieczyszczonym powietrzem oraz, że ten problem jest znany od lat, mimo że smog stał się tematem powszechnej dyskusji stosunkowo niedawno. 

Źródło: Rynek Zdrowia/PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij