Smog coraz kosztowniejszy dla Polski
Katarzyna Szulik

Smog coraz kosztowniejszy dla Polski

Komisja Europejska alarmuje – Polska może tracić rocznie nawet 26 miliardów euro na skutek smogu. Koszty są związane zarówno z niemożnością prowadzenia w pełni zdrowego trybu życia, jak i ze stratami gospodarczymi. Te natomiast obejmują 19 milionów utraconych dni roboczych, które pracownicy opuszczają ze względu na choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza.

Raport Komisji Europejskiej jest efektem wprowadzonego w maju 2016 roku przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska. Cykl analiz ma potrwać dwa lata, a jej pierwszym etapem jest opracowanie sprawozdania badającego wyzwania i możliwości w zakresie usprawnień w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Przytoczone dane, obejmujące 19 milionów utraconych dni roboczych w roku, niosą za sobą koszty rzędu 1,5 miliarda euro rocznie. Ponad 88 milionów euro to straty na skutek poniesionej opieki zdrowotnej, natomiast 272 miliony łączą się z rolnictwem i utratą części upraw. Straty są wyceniane na aż 6% PKB, podczas gdy we Francji szacuje się je na 1,5%, w Wielkiej Brytanii – 1%, w Niemczech 1,7%, a we Włoszech 2,6%.

Jak radzić sobie ze smogiem?

Mieszkańcy najbardziej skażonych miast, a więc Krakowa, Katowic, Łodzi czy Warszawy, ale i innych obszarów Polski, szukają sposobu na walkę ze smogiem. Trudności w oddychaniu, łzawienie oczu czy kaszel to najczęstsze dolegliwości związane z zanieczyszczeniem powietrza. Według ekspertów, maski to rozwiązanie nie do końca skuteczne, ale doraźnie pomocne. Prócz nich, warto zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza, który pozwoli pozbyć się kurzu, roztoczy, zanieczyszczeń, ale również niebezpiecznych dla organizmu pyłów tworzących smog. Istotne jest, by wybrać takie urządzenie, które wyłapie pyły zawieszone PM 2,5, a więc te najbardziej szkodliwe, które wchodzą w skład smogu.

Odszkodowanie za skażone powietrze

Tymczasem jak doradza adwokat Marek Żórawski w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, obywatele mogą ubiegać się o odszkodowanie w związku ze smogiem. Dotyczy to nie tylko osób, które faktycznie ucierpiały na zdrowiu, ale również wszystkich tych, którzy uważają, że stan środowiska jest zły i szkodliwy. Kierowanie żądań postulatywnych do organów samorządowych lub państwowych będzie miało na celu skłonienie rządzących do rozwiązania problemu. Równocześnie można ubiegać się o odszkodowanie, w pierwszej kolejności niezbędne jest jednak ustalenie bezpośredniego sprawcy smogu na danym terenie. Wniosek ze szczegółowymi obserwacjami powinien być przekazany do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, których przedstawiciele następnie będą musieli sprawdzić, czy dany podmiot faktycznie jest odpowiedzialny za emisję szkodliwych substancji. Do odpowiedzialności pociągnięta może być także osoba fizyczna, która poprzez np. palenie plastikowych materiałów przyczynia się do tworzenia smogu. Roszczenie, na podstawie kontroli, powinno być kierowane bezpośrednio do sprawcy zanieczyszczeń. Jeśli stanowi to problem, pozew może być przekazany do władzy samorządowej lub państwowej. Brak efektów działań na drodze sądowej w Polsce jest pretekstem do skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Źródła: PolskaTimes, Rynek Zdrowia, Wyborcza, Wprost, Portal Samorządowy, Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij