Zmiany w programie 75+ z korzyścią dla diabetyków
Katarzyna Szulik

Zmiany w programie 75+ z korzyścią dla diabetyków

Jak szacuje Ministerstwo Zdrowia, około połowa uprawnionych seniorów skorzystała z programu 75+. To mniej niż zakładano, co niesie oszczędności dla budżetu państwa. Po zmianach wprowadzonych 1 stycznia 2017 roku, spis liczy 1167 środków farmaceutycznych, czyli o 38 produktów więcej niż wcześniej.

Aktualizacja listy darmowych preparatów leczniczych dla seniorów ucieszy zwłaszcza tych, którzy zmagają się na co dzień z cukrzycą. Dotychczasową listę leków refundowanych uzupełniły insuliny o krótkim działaniu, a więc insuliny ludzkie oraz analogi insulin ludzkich. Wcześniej osoby starsze bez opłat mogły korzystać wyłącznie z produktów długodziałających, które nie są wystarczające do prawidłowej samokontroli w leczeniu cukrzycy. Dodatkowo na liście pojawił się także wolnodziałający analog ludzkiej insuliny o nazwie Toujeo, będący skoncentrowaną glarginą. Wedle specjalistów, jego stosowanie pomaga uchronić pacjentów przed groźną w skutkach hipoglikemią. 

Insulina, ale wyłącznie zagraniczna 

Ze zmian cieszą się pacjenci, ale rodzimi producenci preparatów cukrzycowych czują się pokrzywdzeni. Wszystko to na skutek całkowitego pominięcia ich w realizacji programu 75+. Jak mówi Piotr Błaszczak, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w rozmowie z agencją Newseria Biznes, z insulin produkowanych w Polsce korzysta prawie 200 tysięcy pacjentów, podczas gdy z zagranicznych odpowiedników zaledwie kilkaset osób w skali całego kraju. Prócz braku wsparcia dla rodzimej produkcji, eksperci wskazują, że taka decyzja wymusi na pacjentach konieczność zmiany dotychczas stosowanej metody leczenia cukrzycy. Tymczasem według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, między zagranicznymi analogami insulin oraz rekombinowanymi insulinami ludzkimi nie ma różnic w przebiegu i skuteczności terapii. Jedyna różnica dotyczy ceny produktów. 

Co poza lekami dla diabetyków?

Zaktualizowana lista S, czyli wykaz darmowych leków dla seniorów, została uzupełniona w sumie o 38 nowych pozycji. Poza wspomnianymi preparatami przeznaczonymi dla osób chorych na cukrzycę, znalazł się na niej proszek do inhalacji używany przez pacjentów, którzy cierpią na przewlekłą chorobę płuc (POChP). Wykaz został uzupełniony również o preparaty zawierające w swoim składzie substancję pramipexolum pomocne dla osób z objawami idiopatycznego schorzenia Parkinsona. Z listy zniknęły natomiast leki zawierające czynną substancję biperidenum oraz niesterydowe leki przeciwzapalne z naproksenem w składzie, które stosuje się w terapii przeciwreumatycznej. 

Zdaniem geriatry

Według konsultanta w dziedzinie geriatrii Tomasza Kostki, wypowiadającego się dla Rynku Zdrowia, lista wymagałaby uzupełnienia. Tłumaczy, że darmowe leki stosowane w astmie lub chorobie Parkinsona nie są największym obciążeniem finansowym dla starszych osób. Co więcej, najczęściej stosowany preparat w leczeniu choroby Parkinsona, czyli L-DOPA, nie jest w pełni refundowany, choć znajduje się na liście ryczałtowej. Ekspert dodaje również, że najbardziej obciążające dla budżetu seniorów są leki stosowane w niezastawkowym migotaniu przedsionków, czyli nowoczesne antykoagulanty doustne. Jest to koszt około 100 złotych miesięcznie, a na migotanie przedsionków cierpi nawet kilkanaście procent pacjentów leczonych w klinikach geriatrycznych. Według niego wykaz powinien zostać uzupełniony także o memantynę stosowaną w otępieniu. Konsultant w dziedzinie geriatrii zwraca również uwagę na inną kwestię – samą zasadność wprowadzania darmowych leków. To może bowiem prowadzić do ich nadużywania, co często obserwuje się u starszych osób. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Rynek Aptek, Ceo.com.pl  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij