Zmiany w programie 75+ z korzyścią dla diabetyków
Katarzyna Szulik

Zmiany w programie 75+ z korzyścią dla diabetyków

Jak szacuje Ministerstwo Zdrowia, około połowa uprawnionych seniorów skorzystała z programu 75+. To mniej niż zakładano, co niesie oszczędności dla budżetu państwa. Po zmianach wprowadzonych 1 stycznia 2017 roku, spis liczy 1167 środków farmaceutycznych, czyli o 38 produktów więcej niż wcześniej.

Aktualizacja listy darmowych preparatów leczniczych dla seniorów ucieszy zwłaszcza tych, którzy zmagają się na co dzień z cukrzycą. Dotychczasową listę leków refundowanych uzupełniły insuliny o krótkim działaniu, a więc insuliny ludzkie oraz analogi insulin ludzkich. Wcześniej osoby starsze bez opłat mogły korzystać wyłącznie z produktów długodziałających, które nie są wystarczające do prawidłowej samokontroli w leczeniu cukrzycy. Dodatkowo na liście pojawił się także wolnodziałający analog ludzkiej insuliny o nazwie Toujeo, będący skoncentrowaną glarginą. Wedle specjalistów, jego stosowanie pomaga uchronić pacjentów przed groźną w skutkach hipoglikemią. 

Insulina, ale wyłącznie zagraniczna 

Ze zmian cieszą się pacjenci, ale rodzimi producenci preparatów cukrzycowych czują się pokrzywdzeni. Wszystko to na skutek całkowitego pominięcia ich w realizacji programu 75+. Jak mówi Piotr Błaszczak, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w rozmowie z agencją Newseria Biznes, z insulin produkowanych w Polsce korzysta prawie 200 tysięcy pacjentów, podczas gdy z zagranicznych odpowiedników zaledwie kilkaset osób w skali całego kraju. Prócz braku wsparcia dla rodzimej produkcji, eksperci wskazują, że taka decyzja wymusi na pacjentach konieczność zmiany dotychczas stosowanej metody leczenia cukrzycy. Tymczasem według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, między zagranicznymi analogami insulin oraz rekombinowanymi insulinami ludzkimi nie ma różnic w przebiegu i skuteczności terapii. Jedyna różnica dotyczy ceny produktów. 

Co poza lekami dla diabetyków?

Zaktualizowana lista S, czyli wykaz darmowych leków dla seniorów, została uzupełniona w sumie o 38 nowych pozycji. Poza wspomnianymi preparatami przeznaczonymi dla osób chorych na cukrzycę, znalazł się na niej proszek do inhalacji używany przez pacjentów, którzy cierpią na przewlekłą chorobę płuc (POChP). Wykaz został uzupełniony również o preparaty zawierające w swoim składzie substancję pramipexolum pomocne dla osób z objawami idiopatycznego schorzenia Parkinsona. Z listy zniknęły natomiast leki zawierające czynną substancję biperidenum oraz niesterydowe leki przeciwzapalne z naproksenem w składzie, które stosuje się w terapii przeciwreumatycznej. 

Zdaniem geriatry

Według konsultanta w dziedzinie geriatrii Tomasza Kostki, wypowiadającego się dla Rynku Zdrowia, lista wymagałaby uzupełnienia. Tłumaczy, że darmowe leki stosowane w astmie lub chorobie Parkinsona nie są największym obciążeniem finansowym dla starszych osób. Co więcej, najczęściej stosowany preparat w leczeniu choroby Parkinsona, czyli L-DOPA, nie jest w pełni refundowany, choć znajduje się na liście ryczałtowej. Ekspert dodaje również, że najbardziej obciążające dla budżetu seniorów są leki stosowane w niezastawkowym migotaniu przedsionków, czyli nowoczesne antykoagulanty doustne. Jest to koszt około 100 złotych miesięcznie, a na migotanie przedsionków cierpi nawet kilkanaście procent pacjentów leczonych w klinikach geriatrycznych. Według niego wykaz powinien zostać uzupełniony także o memantynę stosowaną w otępieniu. Konsultant w dziedzinie geriatrii zwraca również uwagę na inną kwestię – samą zasadność wprowadzania darmowych leków. To może bowiem prowadzić do ich nadużywania, co często obserwuje się u starszych osób. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Rynek Aptek, Ceo.com.pl  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij