×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polski mikroczip ma zdrowie pod kontrolą

Procesor o wymiarach 5 na 5 milimetrów jest w stanie monitorować najważniejsze funkcje życiowe, takie jak tętno, częstość oddechu, napięcie mięśni czy saturację krwi. Wyjątkowy wynalazek opracowali polscy naukowcy korzystający z finansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Mikroczip o nazwie bioSOC to wspólne dzieło pracowników Laboratorium Badawczego Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej i firmy Fonon. Prace badawcze nad urządzeniem trwały trzy lata, a w jego powstanie zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, w tym 30 tylko z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

Pierwsza pomoc w zdrowiu

Celem badaczy było opracowanie układu całkowicie od podstaw, by móc mieć nad nim pełną kontrolę, co ma duże znaczenie w kontekście jego medycznego zastosowania. By mógł spełniać swoją funkcję bezinwazyjnie i niezależnie od warunków, nacisk położono także na minimalizacji urządzenia oraz jego energooszczędności. W efekcie powstała miniaturka urządzenia możliwościami dorównująca pełnowymiarowej aparaturze EKG czy EMG. Po połączeniu mikroczipa z elektrodami umieszczonymi na ciele może on robić rozmaite pomiary, wykraczające daleko poza to, co oferują na przykład opaski na ręce, zazwyczaj mierzące jedynie tętno. Odczyt informacji z czipa umożliwia integracja go z dowolnym urządzeniem elektronicznym.

Zastosowanie mikroczipu bioOSC

Twórcy mikroczipu wskazują, że docelowo ma on być urządzeniem codziennego użytku. Mógłby być zintegrowany ze smartfonem lub ubraniem, co pozwoliłoby odbierać bieżące sygnały dotyczące zdrowia. Noszony przez osoby starsze mógłby bezinwazyjnie monitorować ich zdrowie i pozwolić na szybkie reagowanie w razie pogorszenia odczytów.

Z podobnych względów sprawdzi się jako część ekwipunku osób wykonujących pracę w warunkach wysokiego ryzyka, obciążenia czy stresu, gdy wzorowa kondycja fizyczna jest niezbędna dla właściwego wypełniania obowiązków oraz zdrowia i życia innych. Ponieważ mikroczip powstał we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej, może znaleźć zastosowanie u pilotów wojskowych lub cywilnych.

Innowacyjny i dostępny

Procesor opracowany przez Polaków ma duży potencjał komercyjny. Jak przekonuje kierownik Laboratorium Badawczego Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, mgr inż. Jarosław Lewandowski, koszt produkcji jednego procesora nie powinien przekroczyć kilku centów. To może oznaczać, że cena produktu końcowego nie powinna przekraczać możliwości przeciętnego użytkownika

Leczenie na odległość

Trend wykorzystywania urządzeń do monitorowania zdrowia znajduje odzwierciedlenie także w opracowywanych przez Komisję Europejską przepisach dotyczących mobilnego zdrowia. Jego założeniem jest umożliwienie dostępu do opieki medycznej przy użyciu smartfonów bądź sprzętu noszonego przez pacjentów w związku z ich stanem zdrowia, takiego jak glukometru czy mierniki ciśnienia. Żeby system mógł działać sprawnie, musi być wzbogacony o aplikacje, które umożliwiają odczyt danych i np. przesyłanie informacji o konieczności zażywania leków. Wszystko to wpisuje się także w coraz popularniejszy trend telemedycyny, która zakłada możliwość zdalnego kontaktu między pacjentem a lekarzem.

Zdaniem unijnych prawodawców, upowszechnienie tego systemu to wygoda dla pacjentów i odciążenie dla instytucji ochrony zdrowia. Dzięki temu wielu chorych będzie mogło leczyć się w domu, w porozumieniu z lekarzem, ale bez konieczności wizyty w gabinecie lub hospitalizacji.

Źródło: PAP, Rynek zdrowia


Podziel się: