Polski mikroczip ma zdrowie pod kontrolą
Katarzyna Szulik

Polski mikroczip ma zdrowie pod kontrolą

Procesor o wymiarach 5 na 5 milimetrów jest w stanie monitorować najważniejsze funkcje życiowe, takie jak tętno, częstość oddechu, napięcie mięśni czy saturację krwi. Wyjątkowy wynalazek opracowali polscy naukowcy korzystający z finansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Mikroczip o nazwie bioSOC to wspólne dzieło pracowników Laboratorium Badawczego Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej i firmy Fonon. Prace badawcze nad urządzeniem trwały trzy lata, a w jego powstanie zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, w tym 30 tylko z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

Pierwsza pomoc w zdrowiu

Celem badaczy było opracowanie układu całkowicie od podstaw, by móc mieć nad nim pełną kontrolę, co ma duże znaczenie w kontekście jego medycznego zastosowania. By mógł spełniać swoją funkcję bezinwazyjnie i niezależnie od warunków, nacisk położono także na minimalizacji urządzenia oraz jego energooszczędności. W efekcie powstała miniaturka urządzenia możliwościami dorównująca pełnowymiarowej aparaturze EKG czy EMG. Po połączeniu mikroczipa z elektrodami umieszczonymi na ciele może on robić rozmaite pomiary, wykraczające daleko poza to, co oferują na przykład opaski na ręce, zazwyczaj mierzące jedynie tętno. Odczyt informacji z czipa umożliwia integracja go z dowolnym urządzeniem elektronicznym.

Zastosowanie mikroczipu bioOSC

Twórcy mikroczipu wskazują, że docelowo ma on być urządzeniem codziennego użytku. Mógłby być zintegrowany ze smartfonem lub ubraniem, co pozwoliłoby odbierać bieżące sygnały dotyczące zdrowia. Noszony przez osoby starsze mógłby bezinwazyjnie monitorować ich zdrowie i pozwolić na szybkie reagowanie w razie pogorszenia odczytów.

Z podobnych względów sprawdzi się jako część ekwipunku osób wykonujących pracę w warunkach wysokiego ryzyka, obciążenia czy stresu, gdy wzorowa kondycja fizyczna jest niezbędna dla właściwego wypełniania obowiązków oraz zdrowia i życia innych. Ponieważ mikroczip powstał we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej, może znaleźć zastosowanie u pilotów wojskowych lub cywilnych.

Innowacyjny i dostępny

Procesor opracowany przez Polaków ma duży potencjał komercyjny. Jak przekonuje kierownik Laboratorium Badawczego Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, mgr inż. Jarosław Lewandowski, koszt produkcji jednego procesora nie powinien przekroczyć kilku centów. To może oznaczać, że cena produktu końcowego nie powinna przekraczać możliwości przeciętnego użytkownika

Leczenie na odległość

Trend wykorzystywania urządzeń do monitorowania zdrowia znajduje odzwierciedlenie także w opracowywanych przez Komisję Europejską przepisach dotyczących mobilnego zdrowia. Jego założeniem jest umożliwienie dostępu do opieki medycznej przy użyciu smartfonów bądź sprzętu noszonego przez pacjentów w związku z ich stanem zdrowia, takiego jak glukometru czy mierniki ciśnienia. Żeby system mógł działać sprawnie, musi być wzbogacony o aplikacje, które umożliwiają odczyt danych i np. przesyłanie informacji o konieczności zażywania leków. Wszystko to wpisuje się także w coraz popularniejszy trend telemedycyny, która zakłada możliwość zdalnego kontaktu między pacjentem a lekarzem.

Zdaniem unijnych prawodawców, upowszechnienie tego systemu to wygoda dla pacjentów i odciążenie dla instytucji ochrony zdrowia. Dzięki temu wielu chorych będzie mogło leczyć się w domu, w porozumieniu z lekarzem, ale bez konieczności wizyty w gabinecie lub hospitalizacji.

Źródło: PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij