Kolejki stoją w miejscu. Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty?
Katarzyna Szulik

Kolejki stoją w miejscu. Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty?

3 miesiące to średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza – wynika z informacji Fundacji WHC. W tym względzie sytuacja w Polsce nie jest ani gorsza, ani lepsza w porównaniu z jesienią zeszłego roku. Bolączką wciąż pozostają świadczenia endykronologiczne, w przypadku których średni czas oczekiwania na wizytę sięga prawie 10 miesięcy.

Dane zebrane przez Fundację WHC na przełomie czerwca i lipca pokazują, że średni czas oczekiwania na specjalistę w Polsce wynosi trzy miesiące, a więc tyle samo, ile jesienią roku poprzedniego. Kolejki obowiązują w absolutnie wszystkich dziedzinach medycyny, a ich długość różni się nie tylko w zależności od specjalizacji, ale także regionu czy miasta.

Do kogo czeka się najdłużej?

W najgorszej sytuacji są pacjenci wymagający pomocy ortodontycznej, którzy na wizytę czekają 11,8 miesiąca, czyli niemal rok. W przypadku endokrynologii również trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania wynosi 9,8 miesiąca. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w województwie dolnośląskim, gdzie na wizytę czeka się średnio 27 miesięcy, a w samym Wrocławiu nawet 48 miesięcy, czyli cztery lata. Drugie na na niechlubnej liście jest województwo opolskie (18,4 mies.), a trzecie mazowieckie (13 mies., w Warszawie 14 mies.).

W czołówce najbardziej „wyczekiwanych” wizyt znajdują się również te u angiologa i kardiologa (7,1 mies.), immunologa (5,9 mies.) oraz urologa (4,8 mies.).

Kolejki również na badania

Podobne standardy dotyczą oczekiwania na badania specjalistyczne. W tym wypadku zdecydowanie najdłużej, bo średnio 17,6 miesiąca, czeka się na wykonanie angiografii stawu biodrowego. Od 7 do 8 miesięcy poczekamy na wykonanie badania elektrofizjologicznego serca, rezonansu magnetycznego głowy oraz kręgosłupa. 6,3 miesiąca trwa oczekiwanie na rezonans magnetyczny całego ciała, a 5,6 miesiąca na badanie bezdechu śródsennego. Około 4,5 miesiąca trzeba czekać na ECHO serca u dziecka, USG Dopplera kończyn dolnych oraz angiografię naczyń mózgowych. Najkrócej spośród analizowanych badań czeka się na wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej – około 3,5 miesiąca.

Wspomniane liczby dotyczą zarówno pacjentów przychodzących na wizytę po raz pierwszy, jak i tych kontynuujących leczenie, choć jak pokazało badanie, w wielu przychodniach dla pacjentów nowych i powracających tworzone są osobne kolejki. Ten stan rzeczy jest sprzeczny z obowiązującymi regulacjami pakietu kolejkowego, które zakładają, że świadczeniodawca musi prowadzić kolejki oczekujących na wizyty pierwszorazowe, natomiast na kolejne powinien umawiać już lekarz.

Pacjenci ponoszą część winy

Za długie kolejki do lekarzy najczęściej obwiniamy niewystarczającą liczbę specjalistów, niskie wyceny i ogólny chaos w służbie zdrowia. W praktyce jednak do grona winowajców należą sami pacjenci, którzy nie przychodzą na umówione wizyty i w ten sposób zajmują miejsca innym. Z danych NFZ wynika, że do specjalisty nie stawia się średnio co trzeci pacjent.

Na Mazowszu tylko w pierwszym kwartale tego roku na wizyty nie stawiło się 8,5 tys. pacjentów, a na Dolnym Śląsku 5687, przy czym niemal 2 tys. powiadomiło swoje poradnie, że się nie zjawią. Taka sytuacja paraliżuje zwłaszcza ortopedię w tym regionie. W drugiej połowie 2015 roku na umówione wizyty nie zgłosiło się 13 842 pacjentów, podczas gdy w kolejce w tym samym czasie czekały 13 923 osoby. Puste wizyty są problemem także w województwie opolskim, gdzie tylko w marcu nie stawiło się na nie 2 tys. osób.

Skalę problemu mają zmienić, wdrażane w coraz większej liczbie przychodni, powiadomienia SMS, które podobnie jak ma to miejsce placówkach prywatnych, informują pacjentów o nadchodzącej wizycie. Biorąc pod uwagę długość kolejek, wiele osób może po prostu zapomnieć o umówionym spotkaniu z lekarzem, więc powiadomienie może pomóc zmniejszyć skalę absencji. Z drugiej strony, ma również skłonić osoby, które nie chcą lub nie mogą stawić się u lekarza, do odwoływania wizyt i zwalniania miejsca w kolejkach.

Źródło: Medexpress.pl,. Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij