Nie żyje noworodek zarażony wirusem HIV
Katarzyna Szulik

Nie żyje noworodek zarażony wirusem HIV

1,5 roczna dziewczynka zmarła, a roczny chłopiec znajduje się pod opieką lekarzy w związku z zakażeniem wirusem HIV. Choć lekarze mają obowiązek rekomendować ciężarnym badania w kierunku HIV, w obu wypadkach ich nie zlecono.

Obie kobiety były pod stałą opieką ginekologów, jednak żaden z nich nie zasugerował przeprowadzenia tekstu na obecność HIV. Zaniedbanie doprowadziło do tragedii – śmierci jednego dziecka oraz zakażenia drugiego. Rekomendacji zabrakło, mimo że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 23 września 2010 r., lekarze ginekolodzy mają obowiązek zlecania ciężarnym badania krwi w kierunku HIV, które jest bezpłatne niezależnie od tego, czy matka jest ubezpieczona. Na ten moment wiadomo, że jedna z kobiet robiła test na obecność HIV w pierwszej ciąży i wynik był negatywny, więc przy drugiej lekarz po prostu go przepisał.

Lekarze niechętnie kierują na badania

Szczeciński przypadek odzwierciedla tendencję właściwą dla polskich ginekologów, którzy zbyt rzadko zlecają ciężarnym badania w kierunku HIV. W innych krajach Unii Europejskiej są one wykonywane u co najmniej 60 proc. przyszłych matek (w niektórych państwach odsetek wynosi nawet 98 proc.), natomiast w Polsce średnia wynosi mniej niż 10 proc. W efekcie pod tym względem nasze statystyki wypadają znacznie gorzej niż w USA i na Zachodzie Europy, gdzie ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi zaledwie kilka procent. W Polsce w razie wczesnego wykrycia znajduje się ono na poziomie 15 do 30 proc., ale wzrasta do 50 proc., jeśli kobieta karmi piersią przez długi czas.

W czasie ciąży zbadaj się dwa razy

Badanie na obecność wirusa HIV w ciąży powinno się wykonać dwa razy: w pierwszym trymestrze, do maksymalnie 10. tygodnia, a następnie w trzecim trymestrze, między 33. a 37. tygodniem. Wynik badania jest imienny i poufny, a ciężarna nie musi odwiedzać osobnego punktu badań, więc fakt ich dokonania pozostaje między nią samą a lekarzem. Zakażenie wykryte w porę daje szanse na zminimalizowanie ryzyka przeniesienia go na dziecko do kilku procent. Od 1985 roku, w którym rozpoczęto oficjalną rejestrację przypadków zakażeń wirusem HIV w Polsce, 150 z nich odnotowano u dzieci.

W wakacje ryzyko zakażeń wzrasta

O konieczności wykonywania badań na obecność HIV przez ciężarne przypominała między innymi kampania Społecznego Komitetu ds. AIDS, jednak nie tylko przyszłe mamy powinny o tym pamiętać. Osoby prowadzące aktywne życie seksualne muszą zachować czujność zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdy kontakty się intensyfikują, przez co ryzyko zakażenia wzrasta. W punktach diagnostycznych badania na obecność wirusa można wykonać anonimowo i zazwyczaj bezpłatnie, przy czym by wynik był rzetelny, od ryzykownego kontaktu seksualnego do testu powinny upłynąć trzy miesiące.

Szybkie wykrycie to gwarancja zdrowia

Polska jest dobrze przygotowana do leczenia pacjentów z wirusem HIV – chorzy mogą korzystać ze wszystkich leków dopuszczonych na terenie UE, a leczenie odbywa się sprawnie. Warunkiem sukcesu terapii jest jednak szybkie wykrycie wirusa, by zapobiec przekształceniu zakażenia w AIDS, gdy szanse wyleczenia zdecydowanie maleją.

Szybkie badanie jest ważne również przez wzgląd na zdrowie osób, z którymi zakażony utrzymuje kontakty, ponieważ w pierwszym okresie ryzyko przeniesienia go na inną osobę jest najwyższe. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie z 2014 roku, w Polsce żyje około 20 tys. osób zarażonych wirusem HIV, natomiast leczeniem objętych jest niecałe 8 tysięcy. Chorzy mogą się leczyć w 22 ośrodkach w całym kraju, a najwięcej znajduje się pod opieką warszawskich lekarzy. Polak zarażony HIV to najczęściej osoba między 31. a 50. rokiem życia, dzieci i nastolatki oraz osoby starsze stanowią najmniejszy odsetek zarażonych.

Z HIV można żyć normalnie

Lekarze podkreślają, że pozytywny wynik badania oznaczający zakażenie, to nie wyrok. Jeśli obecność HIV zostanie wykryta szybko, właściwe leczenie pozwala na normalne funkcjonowanie, a długość życia jest porównywalna z tą u osób zdrowych. Leki podawane chorym blokują namnażanie się wirusa, dzięki czemu układ odpornościowy działa normalnie. To właśnie jego upośledzenie prowadzi do przekształcenia wirusa HIV w AIDS. Zdecydowanie większym problemem jest brak akceptacji, z którym spotykają się zakażeni, często zmuszeni ukrywać chorobę przed innymi. Warto pamiętać, że wirusem nie można zarazić się przed dotyk, pocałunek, jedzenie tymi samymi sztućcami czy ukąszenie komara, a wyłącznie na drodze kontaktów seksualnych lub nieprawidłowości przy pobieraniu bądź przetaczaniu krwi, co zdarza się niezwykle rzadko.

Źródła: Głos Szczeciński, Onet.pl, PAP, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij