×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nowe wytyczne odnośnie suplementacji niemowląt witaminą K

Zdarzające się w ostatnich latach przypadki późnego krwawienia z niedoboru witaminy K (VKDB) skłoniły krajowych ekspertów do ponownego pochylenia się nad problemem i podwyższenia rekomendowanych dawek. Zespół Ekspertów zaapelował także do lekarzy i personelu medycznego, aby informować rodziców o powodach podawania witaminy K oraz konsekwencjach jej niedoboru, co może okazać się ważnym krokiem w profilaktyce VKDB.

Przyczyny wprowadzenia nowych wytycznych odnośnie suplementacji niemowląt witaminą K

Jak pokazują statystyki, około 70% rodziców nie wie, w jakim celu noworodkom podaje się witaminę K po urodzeniu. W niektórych zaś przypadkach rodzice nie zgadzają się na podanie dziecku witaminy w formie zastrzyku domięśniowego (głównie ze względu na strach przed możliwymi powikłaniami, jak miejscowe uszkodzenie nerwów lub naczyń, zapalenie kości, żył, powstanie ropnia, krwawienie), mimo iż jest on najpewniejszą formą zapewnienia mu optymalnej dawki, która może uchronić je przed krwotokiem.

Kobiety karmiące piersią mogą także nie zdawać sobie sprawy z faktu, iż mleko kobiece zawiera bardzo niewielką ilość witaminy K, wobec czego konieczna jest suplementacja. Nowe wytyczne dotyczą zarówno wprowadzenia wyższych dawek, jak i polityki informacyjnej dla rodziców. Dodatkowo istotną rolę odgrywa ograniczenie ryzyka w grupie dzieci z cholestazą, w przebiegu której dochodzi do zaburzeń wchłaniania oraz niedoborów witaminy K, przez co istnieje wysoka groźba wystąpienia krwotoku, jeśli cholestaza nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta.

Profilaktyka VKDB - szczegółowe rekomendacje Zespołu Ekspertów

Zgodnie z przyjętymi zasadami, każdy noworodek powinien otrzymać dawkę witaminy K maksymalnie do 5. godziny życia. Wysokość dawki to 1 mg i.m. lub 2 mg doustnie. Druga droga podania jest rekomendowana w przypadku przeciwwskazań medycznych (hemofilia). Noworodkom urodzonym przedwcześnie należy podać 0,5 mg i.m., kiedy zaś dziecko waży mniej niż 750 g, wówczas zalecana jest podaż i.v.

Dzieci karmione piersią wymagają dalszej suplementacji w okresie 15. doby życia do końca 3. miesiąca życia. Dla dzieci urodzonych o czasie lub co najmniej w 34. tygodniu ciąży, wskazana dawka to 150 µg/dobę doustnie. Dla noworodków urodzonych przed 34. tygodniem 25 µg/dobę doustnie. W przypadku, gdy do godziny od przyjęcia witaminy, dziecko zwymiotuje lub uleje, konieczne jest ponowne podanie takiej samej porcji.

Do dodatkowych wytycznych należą: wpisanie dawki i drogi podania do książeczki zdrowia dziecka, poinformowanie rodziców w formie pisemnej i ustnej o ryzyku związanym z VKDB (również o możliwości wystąpienia krwawienia śródczaszkowego), wpis do dokumentacji dziecka w wypadku, gdy rodzice nie wyrażą zgody na podanie witaminy.

Ostatni punkt zaleceń ma natomiast związek z wczesną diagnostyką cholestazy i zaleca oznaczenie poziomu bilirubiny z rozbiciem na frakcje u każdego noworodka, u którego po ukończeniu 3. tygodnia życia występuje żółtaczka lub wcześniej, jeśli niemowlę oddaje odbarwiony stolec i ciemny mocz, ma cholestatyczny odcień skóry, a także w przypadku  hepatosplenomegalii.

Cholestaza u dziecka wymaga zastosowania określonych dawek: 2 mg doustnie co tydzień u noworodków i niemowląt o masie ciała poniżej 5 kg, 5 mg doustnie co tydzień przy masie 5-10 kg oraz 10 mg doustnie co tydzień u dzieci cięższych niż 10 kg. W niektórych przypadkach rekomendowana jest podaż domięśniowa.

Istnieją także osobne wytyczne dla dzieci z mukowiscydozą: dawka początkowa to 250 µg/dobę doustnie dla dzieci ważących mniej niż 5 kg oraz 250 µg/dobę doustnie przy wyższej masie ciała.

Neonatus K150 TM to pierwszy preparat zawierający 150 µg witaminy K

Wysokiej jakości preparaty z linii Neonatus powstały z myślą o zaspokojeniu potrzeb dziecka od pierwszych dni jego życia. Neonatus K150 TM zawiera 150 µg witaminy K, zamkniętej w wygodnej kapsułce. Środek jest dobrze przyswajany i tolerowany przez organizm dziecka. Zgodnie z wytycznymi, należy podawać go niemowlęciu karmionemu piersią lub w sposób mieszany od 15. doby życia do ukończenia 3. miesiąca życia (dotyczy niemowląt urodzonych o czasie oraz w trakcie i po 34. tygodniu ciąży).

Piśmiennictwo:

M.K. Borszewska-Kornacka, J.Czech-Kowalska, M. Czerwionka-Szaflarska, A. Dobrzańska, E. Helwich, T. Jackowska, A.Jankowska-Zduńczyk, J. Peregud-Pogorzelski, P.Socha, J. Walkowiak, Zalecenia dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K, Standardy medyczne – pediatria 2016; 13: 26-37.

Artykuł sponsorowany


Podziel się: