USA pozwala na przeszczep organów między osobami z HIV
Katarzyna Szulik

USA pozwala na przeszczep organów między osobami z HIV

Chirurdzy ze szpitala John Hopkins przeprowadzą pierwszą na świecie transplantację wątroby między dawcą i biorcą zarażonymi wirusem HIV. To przełom dla zarażonych wymagających przeszczepu oraz potencjalnych dawców zakażonych wirusem, których organy nie mogły być używane do transplantacji. Tylko w USA ich wykorzystanie mogłoby pomóc około 500 osobom rocznie.

Szpital otrzymał zgodę na przełomową transplantację w zeszłym miesiącu. Udzieliła jej organizacja United Network of Organ Sharing, która koordynuje współpracę placówek z dawcami i biorcami organów. Pierwszymi narządami przeszczepionymi między osobami zarażonymi wirusem HIV mają być wątroba oraz nerki, przy czym przeszczep wątroby będzie pierwszym na świecie wykonanym między osobami z HIV.

Przełom dla zarażonych

Zarażeni wirusem mogą otrzymywać organy od dawców zdrowych, jednak długi czas oczekiwania często wiąże się z poważnym pogorszeniem stanu ich zdrowia, a nawet śmiercią. Możliwość przeszczepiania organów od dawców zarażonych mogłaby skrócić ten czas i pomóc uratować życie nawet 1000 osobom każdego roku.

Konieczna zmiana prawa

Przeprowadzanie takich przeszczepów w USA jest możliwe dzięki zmianie prawa, które od 1988 roku do 2013 roku zakazywało realizacji transplantacji tego rodzaju. Ten stan rzeczy zmienił prezydent Barack Obama, który trzy lata temu podpisał tzw. HOPE act, pozwalający osobom zarażonym wirusem HIV na oddawanie organów. Zdaniem ekspertów decyzja przyszła zdecydowanie za późno, ponieważ w przeszłości, gdy metody leczenia wirusa nie były aż tak zaawansowane, przeszczep mógłby zdecydowanie wydłużyć życie chorych. Dziś w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie żyją oni średnio 63 lata.

HOPE act to kolejny krok na drodze zwiększania dostępności organów do przeszczepów, na które w USA każdego roku czeka około 122 tys. osób.

Prezydent sprzyja przeszczepom

W Polsce do dyskusji o przeszczepach niedawno włączył się prezydent Andrzej Duda. Podczas XII Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, które odbyło się pod koniec stycznia, prezydent podpisał deklarację woli i zapowiedział, że po swojej śmierci chciałby przekazać narządy do przeszczepu. XII Sympozjum zostało zorganizowane z okazji 50. rocznicy pierwszego przeszczepu nerki w Polsce, do którego doszło w warszawskiej Akademii Medycznej. Operację przeprowadził prof. Jan Nielubowicz, a biorczynią nerki pochodzącej od zmarłego dawcy była 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej.

Polska transplantologia wraca do normy

Polska transplantologia powoli wraca do dobrej kondycji po zapaści w 2007 roku, gdy media obiegła informacja o widowiskowym zatrzymaniu jednego z najlepszych polskich ekspertów od przeszczepiania serc – doktora G. Oskarżony o korupcję lekarz został oczyszczony z zarzutów, jednak sprawa mocno podkopała społeczne zaufanie do transplantologii, co przełożyło się na liczbę przeszczepów. Przed 2005 rokiem rocznie przeprowadzano ich około 1400 rocznie, a po zatrzymaniu doktora G. ich liczba spadła poniżej 1000.

Warto przypomnieć, że w Polsce by móc zostać dawcą nie trzeba podpisywać deklaracji woli, ponieważ ta z założenia jest domniemana. Jeśli natomiast chcemy się sprzeciwić transplantacji, powinniśmy to zgłosić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

Źródło: Popsci.com, Hopkinsmedicine.org, Newsweek.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij