Komórki macierzyste wspomogą regenerację mięśni
Katarzyna Szulik

Komórki macierzyste wspomogą regenerację mięśni

Nie od dziś wiadomo, że komórki macierzyste wspomagają regenerację zniszczonych komórek, jednak badania nad ich zastosowaniem wciąż trwają. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli kolejne – chcą je wykorzystać do regeneracji uszkodzonych mięśni nóg.

Badania nad komórkami macierzystymi prowadzą naukowcy z Zakładu Cytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Liderką jest dr Edyta Brzóska – Wójtowicz, laureatka programu L'Oreal Polska Dla Kobiet i Nauki, która wraz z grupą naukowców pracuje nad projektem regeneracji mięśni szkieletowych przy wykorzystaniu niemięśniowych komórek macierzystych. Te znajdują się w samym mięśniu szkieletowym i reagują na jego zniszczenie przemianą we włókno mięśniowe. Naturalną regenerację może jednak zatrzymać uraz mechaniczny lub choroba przewlekła, zdolność zanika również z wiekiem. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogłoby być przeniesienie w to miejsce komórek z innych partii organizmu, by uzupełniły braki w tkance.

Nieskończona replikacja

Komórki macierzyste mogą dzielić się w nieskończoność i właśnie dlatego ich zdolności regeneracyjne są nie do przecenienia. Z zasady dzielą się na kolejne komórki macierzyste tego samego typu, ale mogą także zamieniać się w inne rodzaje tkanek, na przykład mięśni, skóry czy narządów. Wspomniane komórki macierzyste o wszechstronnych zdolnościach regeneracyjnych znajdują się między innymi w krwi pępowinowej oraz tkance tłuszczowej i to właśnie one mają posłużyć naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego w ich badaniach.

Proces regeneracji mają wspomagać cytokiny – białka, którymi naukowcy chcą ostrzykiwać uszkodzone fragmenty tkanki. Gdy cytokiny połączą się z białkami z komórek macierzystych, mogą zatrzymać je w pożądanym miejscu i skłonić do reprodukcji tkanek. Wspomniana metoda naśladuje naturalny mechanizm ich odnowy.

Rozwiązanie, nad którym pracują Warszawscy naukowcy dało świetne efekty w testach przeprowadzanych na myszach – w ich wypadku do regeneracji tkanek doszło już po 14 dniach. W przypadku ludzi proces będzie średnio dwa razy dłuższy, w zależności od zakresu uszkodzeń oraz indywidualnych uwarunkowań.

Super-krew pępowinowa

Komórki macierzyste znajdują zastosowanie także w terapiach przeciwnowotworowych, w tym jako sposób na regenerację komórek po chemioterapii. Wówczas do ich krwi wprowadzane są komórki pobrane ze szpiku, które nie tylko uzupełniają niedobory białych krwinek, ale również biorą udział w niszczeniu komórek rakowych.

Najnowsze badania lekarzy z Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie wykazały, że w tym procesie warto zastępować komórki ze szpiku komórkami macierzystymi pobranymi z krwi pępowinowej. Jak udowodniły badania na myszach, białe krwinki tego typu zwalczały chłoniaka skuteczniej niż te pobrane ze szpiku – były w stanie całkowicie wyeliminować guza.

To przełom w myśleniu o komórkach macierzystych z krwi pępowinowej, do tej pory uważanych za zbyt „niedojrzałe”, by móc radzić sobie ze zwalczaniem komórek nowotworowych. Autor badania, dr Paul Veys przypuszcza, że specjalne właściwości komórek z krwi pępowinowej służą ochronie płodu, co w przyszłości być może będzie można wykorzystać w leczeniu białaczki. Obserwacje londyńskich naukowców opisało pismo „Blood”.

Przeszczepianie pacjentom ich własnych komórek macierzystych to metoda leczenia, nad którą pracują naukowcy na całym świecie. Badacze pokładają w niej wielkie nadzieje, ponieważ taki zabieg nie wymaga pozyskiwania tkanek z zewnątrz, co minimalizuje ryzyko odrzucenia.

Źródła: PAP, Focus.pl, Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij