×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Komórki macierzyste wspomogą regenerację mięśni

Nie od dziś wiadomo, że komórki macierzyste wspomagają regenerację zniszczonych komórek, jednak badania nad ich zastosowaniem wciąż trwają. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli kolejne – chcą je wykorzystać do regeneracji uszkodzonych mięśni nóg.

Badania nad komórkami macierzystymi prowadzą naukowcy z Zakładu Cytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Liderką jest dr Edyta Brzóska – Wójtowicz, laureatka programu L'Oreal Polska Dla Kobiet i Nauki, która wraz z grupą naukowców pracuje nad projektem regeneracji mięśni szkieletowych przy wykorzystaniu niemięśniowych komórek macierzystych. Te znajdują się w samym mięśniu szkieletowym i reagują na jego zniszczenie przemianą we włókno mięśniowe. Naturalną regenerację może jednak zatrzymać uraz mechaniczny lub choroba przewlekła, zdolność zanika również z wiekiem. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogłoby być przeniesienie w to miejsce komórek z innych partii organizmu, by uzupełniły braki w tkance.

Nieskończona replikacja

Komórki macierzyste mogą dzielić się w nieskończoność i właśnie dlatego ich zdolności regeneracyjne są nie do przecenienia. Z zasady dzielą się na kolejne komórki macierzyste tego samego typu, ale mogą także zamieniać się w inne rodzaje tkanek, na przykład mięśni, skóry czy narządów. Wspomniane komórki macierzyste o wszechstronnych zdolnościach regeneracyjnych znajdują się między innymi w krwi pępowinowej oraz tkance tłuszczowej i to właśnie one mają posłużyć naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego w ich badaniach.

Proces regeneracji mają wspomagać cytokiny – białka, którymi naukowcy chcą ostrzykiwać uszkodzone fragmenty tkanki. Gdy cytokiny połączą się z białkami z komórek macierzystych, mogą zatrzymać je w pożądanym miejscu i skłonić do reprodukcji tkanek. Wspomniana metoda naśladuje naturalny mechanizm ich odnowy.

Rozwiązanie, nad którym pracują Warszawscy naukowcy dało świetne efekty w testach przeprowadzanych na myszach – w ich wypadku do regeneracji tkanek doszło już po 14 dniach. W przypadku ludzi proces będzie średnio dwa razy dłuższy, w zależności od zakresu uszkodzeń oraz indywidualnych uwarunkowań.

Super-krew pępowinowa

Komórki macierzyste znajdują zastosowanie także w terapiach przeciwnowotworowych, w tym jako sposób na regenerację komórek po chemioterapii. Wówczas do ich krwi wprowadzane są komórki pobrane ze szpiku, które nie tylko uzupełniają niedobory białych krwinek, ale również biorą udział w niszczeniu komórek rakowych.

Najnowsze badania lekarzy z Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie wykazały, że w tym procesie warto zastępować komórki ze szpiku komórkami macierzystymi pobranymi z krwi pępowinowej. Jak udowodniły badania na myszach, białe krwinki tego typu zwalczały chłoniaka skuteczniej niż te pobrane ze szpiku – były w stanie całkowicie wyeliminować guza.

To przełom w myśleniu o komórkach macierzystych z krwi pępowinowej, do tej pory uważanych za zbyt „niedojrzałe”, by móc radzić sobie ze zwalczaniem komórek nowotworowych. Autor badania, dr Paul Veys przypuszcza, że specjalne właściwości komórek z krwi pępowinowej służą ochronie płodu, co w przyszłości być może będzie można wykorzystać w leczeniu białaczki. Obserwacje londyńskich naukowców opisało pismo „Blood”.

Przeszczepianie pacjentom ich własnych komórek macierzystych to metoda leczenia, nad którą pracują naukowcy na całym świecie. Badacze pokładają w niej wielkie nadzieje, ponieważ taki zabieg nie wymaga pozyskiwania tkanek z zewnątrz, co minimalizuje ryzyko odrzucenia.

Źródła: PAP, Focus.pl, Rynek Zdrowia


Podziel się: