Czy studia medyczne będą płatne?
Katarzyna Szulik

Czy studia medyczne będą płatne?

Takie rozwiązanie zaproponował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jego zdaniem konieczność zapłaty za naukę miałaby powstrzymać młodych lekarzy przed emigracją.

Minister Gowin przedstawił swój pomysł w audycji Kontrwywiad na antenie radia RMF FM. Stwierdził wówczas, że „w sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne. Żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia” (cytat za www.gazetaprawna.pl).

Pół miliona za lekarza

Koszt wykształcenia jednego lekarza Gowin szacuje na około 500 tysięcy złotych, których zgodnie z założeniem ministra nie musiałby wykładać sam student, choć jest pewien warunek. Lekarz wykształcony na polskiej uczelni musiałby w zamian „odpracować” inwestycję we własną edukację w kraju, a więc przez kilka lat po zakończeniu nauki pozostać w Polsce. Zdaniem Gowina takie zasady ograniczyłyby emigrację młodych lekarzy, którzy często tuż po ukończeniu darmowych studiów medycznych w Polsce natychmiast wyjeżdżają za granicę, by zasilić tamtejszą kadrę służby zdrowia.

Minister nie mówił, na jakich zasadach miałoby się odbywać „odpracowywanie”, ale zasugerował, że Ci lekarze, którzy chcieliby natychmiast opuścić kraj, mogliby to zrobić, gdyby zwrócili państwu równowartość kosztów poniesionych na ich edukację, czyli wspomniane pół miliona złotych.

Zgodnie ze słowami ministra, wstępne zainteresowanie tą inicjatywą miało wyrazić już kilku rektorów uczelni medycznych, a także włodarze innych uczelni, co może oznaczać, że rozmowy o płatnych studiach dotyczą nie tylko kształcenia lekarzy.

Nie tylko młodzi emigrują

Zdaniem ministra Gowina płatne studia miałyby być sposobem na zatrzymanie odpływu młodych lekarzy za granicę, podczas gdy najwięcej emigrantów jest wśród starszych specjalistów. Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej za 2015 rok wynika że, 30 proc. lekarzy pobierających poświadczenia kwalifikacji uprawniające do pracy za granicą stanowią osoby między 30. a 40. rokiem życia. Jedna piąta zaświadczeń trafia do medyków mających 40-50 lat, a 28 proc. do lekarzy poniżej 30. roku życia, w których uderzą zmiany.

Pomysł obowiązkowej rezydentury w kraju po studiach medycznych jeszcze pod koniec 2015 roku przedstawiła rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. We wspomnianym piśmie Kozłowska zwróciła uwagę, że skoro państwo ponosi wysokie koszty kształcenia lekarzy, warunkiem uzyskania rezydentury powinno być przepracowanie określonego czasu w Polsce w ramach publicznej służby zdrowia. Z informacji, które rzecznik otrzymała od krajowych konsultantów wynika, że obecnie w Polsce najbardziej brakuje lekarzy następujących specjalności:

 • pediatrów
 • chirurgów ogólnych
 • chirurgów dziecięcych
 • diabetologów
 • genetyków klinicznych
 • lekarzy rodzinnych
 • kardiologów dziecięcych
 • nefrologów dziecięcych
 • alergologów
 • geriatrów

Wbrew powszechnej opinii, zarobki nie są głównym motorem do opuszczenia kraju. Zdaniem członków NRL, lekarze wybierający praktykę zagraniczną robią to głównie ze względu na panującą w Polsce biurokrację i przekraczanie wyznaczonego czasu pracy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij