×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nowy sposób na walkę z bólem

Naukowcy z Uniwersytetu Warwick we współpracy z firmą z Coventry stworzyli i opatentowali pierwszy na świecie plaster z ibuprofenem, który dostarcza dawkę leku przez skórę bezpośrednio do miejsca bólu.

Badacze znaleźli sposób na włączenie dużych ilości leku (do 30 proc.wagi) w polimerową matrycę na plastrze, który po przyklejeniu do skóry dostarcza kolejne dawki leku do organizmu przez określony czas, w tym przypadku maksymalnie 12 godzin. To odkrycie otwiera drogę do opracowania linii nowatorskich, długo działających leków bez recepty, pomocnych przy często występujących dolegliwościach bólowych pleców, nerwobóli czy artretyzmu. Możliwość przyjmowania leku w sposób inny niż ustny nie powoduje obciążenia wątroby, więc jest zdrowszy, a także skuteczniejszy, ponieważ trafia dokładnie w źródło bólu.

Przezskórny (transdermalny) system terapeutyczny zastosowany w plastrach działa na takich samych zasadach jak plastry antykoncepcyjne, które po naklejeniu na skórę przekazują dawki środka antykoncepcyjnego przez maksymalnie 7 dni. W przeciwieństwie do nich, stworzony plaster jest całkowicie przezroczysty, a więc praktycznie niezauważalny.

Główne cechy wyróżniające plastrów:

  • Plaster przez cały czas używania zachowuje dobrą przyczepność i dokładnie przylega do skóry nawet, gdy zawartość leku osiągnie maksymalne 30 proc.
  • Wysoka zawartość leku i jego systematyczne uwalnianie oznaczają, że plastry przewyższają inne produkty tego typu pod względem zdolności do systematycznego dostarczania określonych dawek preparatu w dłuższym okresie.
  • Plaster jest cienki, przezroczysty i dobrze przylega do skóry, więc pozostaje niemal niewidoczny na powierzchni skóry i nie będzie się przemieszczał. Usunięcie go w chwili, gdy lek się wyczerpie, również nie sprawi problemu ani bólu.

W komunikacie prasowym oznajmiającym odkrycie profesor Uniwersytetu w Warwick David Haddleton tłumaczył:

- Dzięki naszej  technologii po raz pierwszy możemy wyprodukować plastry, które eliminują ból wykorzystując konkretny lek. Istnieje tylko kilka polimerów nadających się do wytwarzania plastrów przezskórnych, które nie tylko utrzymają się w miejscu, ale nie pozostawią śladów po zdjęciu. Polimery, których użyliśmy są również zdolne do transportu leków innego typu niż te stosowane dotychczas. Nasze na razie zawierają wyłącznie ibuprofen, ale dobre efekty dało również wykorzystanie salicylanu metylu, często używanego w maściach przeciwbólowych – mówił naukowiec.

Źródło: Warwick University/warwick.ac.uk


Podziel się: