Okulary to przeżytek. Bioniczna soczewka zapewni doskonały wzrok
Katarzyna Szulik

Okulary to przeżytek. Bioniczna soczewka zapewni doskonały wzrok

W laboratoriach kanadyjskiej firmy Ocumetics Technology Corp powstał implant w formie soczewki wewnątrzgałkowej, dzięki któremu operacje oczu i okulary staną się przeżytkiem. Twórca wynalazku, dr Garth Webb twierdzi, że implant nie tylko koryguje wady wzroku, ale wręcz poprawia widzenie w stosunku do naturalnych możliwości ludzkiego oka. Jak to możliwe?

Bioniczna soczewka przypomina szkło kontaktowe, jednak zamiast doraźnie modyfikować widzenie, koryguje je na stałe ściśle przylegając do oka. Implant jest w stanie poprawić widzenie na różnych odległościach, od bardzo krótkich po dalekie, a efekty jego działania są porównywalne z operacją usunięcia zaćmy. Bioniczna soczewka jest elastyczna, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie jej do oka przez niewielkie nacięcie wielkości 2,7 mm.

Super-wzrok bez wysiłku

Standardem przy ocenie możliwości ludzkiego wzroku jest miara 20/20, obliczana na podstawie badania wykorzystującego popularne tablice E lub tablice Snellena. Liczby te oznaczają, że z 20 stóp widzisz tyle, ile człowiek o dobrym wzroku powinien widzieć z odległości 20 stóp, co jest wynikiem idealnym. Przykładowo, jeśli na tablicy dostrzegasz wyłącznie górną literę, Twój wzrok ma wartość 20/200, a więc z 20 stóp widzisz tak, jak normalnie widzący człowiek z odległości 200 stóp. Zdaniem dr Webba, bioniczne implanty pozwolą poprawić wzrok trzykrotnie w stosunku do standardowej ostrości widzenia.

Szybko i bezboleśnie

Zabieg wszczepiania soczewki ma być całkowicie bezbolesny i ekspresowy, ponieważ zajmie nie więcej niż 8 minut. Soczewka jest wprowadzana do oka, a następnie sama przesuwa się w miejsce korekcji, dzięki czemu znosi wady oraz poprawia wzrok w stosunku do naturalnych możliwości widzenia pacjenta. Dzięki niej możemy widzieć dalej i ostrzej niż wtedy, gdy nasz wzrok był w pełni sprawny. Implantacja jest nie tylko wygodniejsza, ale zdaniem jej twórców bezpieczniejsza od standardowej, laserowej korekty wzroku.

Remedium na zaćmę

Noszenie bionicznej soczewki to również działanie zapobiegające pogarszaniu się wzroku w przyszłości. Została wykonana z biokompatybilnych polimerów, które dzięki swej konstrukcji nie tylko nie pogarszają, ale wręcz wzmacniają konstrukcję oka. Dzięki temu implant zapobiega zmętnieniu soczewki i wystąpieniu zaćmy. Ten fakt zwiększa rewolucyjność odkrycia, ponieważ katarakta prowadzi do niemal połowy przypadków ślepoty na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpieć na nią może około 800 tys. osób. Zgodnie z nowymi przepisami refundowany zabieg usunięcia zaćmy jest możliwy dopiero w ostatnim stadium choroby, co naraża chorych na wieloletnie problemy z widzeniem.

Już wkrótce w szpitalach?

Stworzenie implantu zajęło 8 lat prac i eksperymentów, a jego pierwsza, oficjalna prezentacja nastąpiła podczas zorganizowanej kilka miesięcy temu konferencji dotyczącej leczenia katarakty. Wszystkie działania związane z opracowaniem projektu, patentami i próbami, pochłonęły 3 miliony dolarów.  Aktualnie bioniczna soczewka przechodzi testy kliniczne, a Webb ma nadzieję, że po ich pomyślnym przeprowadzeniu soczewka będzie dostępna dla pacjentów z Kanady już w 2017 roku.

Źródło: Inhabitat.com/Ocumetics.com

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij