×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem może szkodzić zdrowiu

Farmaceuci i lekarze ostrzegają, przed samowolnym przyjmowaniem jakichkolwiek leków. Coraz więcej pacjentów przyjmuje leki bez recepty i suplementy diety bez konsultacji ze specjalistą. Konsekwencją takich zachowań może być nie tylko zatrzymanie działania leków, lecz także uodpornienie się na niektóre z nich, a nawet powikłania groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Pacjenci nie są świadomi konsekwencji jakie niesie za sobą łączenie różnych leków, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Bardzo często przyjmujemy różne specyfiki, nie sprawdzając czy można je łączyć z innymi lekami. Nie informując lekarza o tym jakie leki aktualnie przyjmujemy, myśląc, że nie są one istotne, bo zostały kupione bez recepty, narażamy się na poważne dla zdrowia konsekwencje.

Pacjenci często sami nie wiedzą jakie leki zażywają. Lekarze mówią, że pacjent zapytany o leki jakie przyjmuje, najczęściej podaje kolor i kształt pastylki a nie fachową nazwę specyfiku.

Problemem są też suplementy diety, które często zawierają substancje osłabiające działanie leku. Pacjenci jednak nie informują lekarzy o ich zażywaniu, ponieważ powszechnie uważa się, ze witaminy i suplementy można przyjmować na własną rękę, w dowolnych ilościach.

Osoby, które na co dzień zażywają jakieś leki, powinny mieć przy sobie, najlepiej w portfelu czy razem z dokumentami tożsamości, informację o tym, jakie to są leki i w jakich dawkach są przyjmowane.

Źródło: polskieradio.pl


Podziel się: