×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Koniec z całorocznymi zwolnieniami z wuefu

Od 1 września lekarze nie będą mogli wypisywać uczniom całorocznych zwolnień lekarskich z lekcji wychowania fizycznego. W razie kłopotów ze sprawnością ucznia, lekarz powinien wyszczególnić ćwiczenia, których uczeń powinien unikać na lekcji.

Dyrektor szkoły zwolni ucznia z wykonywania niektórych ćwiczeń fizycznych na podstawie wydanej przez lekarza opinii. Dotychczas lekarz mógł wystawić dziecku całoroczne zwolnienie nawet na podstawie prośby rodziców. W roku szkolnym 2012/2013 NIK przeprowadzała badania z których wynikało, że uczniowie notorycznie unikają lekcji wuefu. Zarówno rodzice jak i uczniowie przyznali, że zajęcia są nieatrakcyjne, a nauczyciele zmuszają dzieci do aktywności przekraczającej ich możliwości, dlatego decydują się na  całkowitą rezygnację z uczestnictwa w lekcjach prosząc lekarzy o wydanie zwolnienia.

Poza wprowadzeniem zmian w sposobie wystawiania zwolnień, posłowie pochylają się także nad programem zajęć wuefu. Chcą wprowadzić więcej dyscyplin sportowych,  żeby lekcje były bardziej atrakcyjne dla uczniów. Wychowanie fizyczne powinno być edukacją ruchową i zapobiegać chorobom. Jeśli dziecko złamie rękę, lekarz powinien zabronić robienia pompek, grania w piłkę ręczną i innych zajęć, które absorbują chorą rękę, ale jednocześnie wybrać dla dziecka inny rodzaj aktywności. Jeśli nauczyciel nie będzie potrafił zinterpretować zwolnienia wypisanego przez lekarza, powinien się z nim skonsultować aby ustalić najlepszy program zajęć dla chorego dziecka.

Źródło: Rynekzdrowia.pl


Podziel się: