×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Książeczki zdrowia wracają do dokumentacji medycznej

Już dziś wchodzi w życie ustawa wprowadzająca książeczki zdrowia jako element dokumentacji medycznej. Stały wzór dokumentu nie jest jeszcze znany. Do 28 lutego, Minister Zdrowia ma czas żeby je przedstawić.

Książeczka zdrowia będzie rodzajem dokumentacji medycznej, dzięki której zarówno lekarze jak i rodzice będą mieć wgląd w historię leczenia dziecka. Będą w niej zawarte nie tylko informacje o stanie zdrowia, szczepieniach, zabiegach i badaniach, ale także zalecenia dietetyczne i historia leczenia stomatologicznego. Rzecznik Praw Dziecka twierdzi, że posiadanie książeczki zdrowia wymusi na rodzicach okresowe badania stanu zdrowia dziecka. Konsekwencją wprowadzenia książeczek zdrowia ma być system monitorowania losów dziecka.

Podczas prac nad ustawą, posłowie wnioskowali o wymianę kart przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu, karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego, kart medycznych czynności ratunkowych oraz karty zlecenia wykazu zespołu ratownictwa medycznego. Zrezygnowano jednak z precyzowania katalogu tych dokumentów aby w przyszłości nie trzeba było nowelizować ustawy w celu dopisania do listy kolejnych dokumentów.

Resort przygotowuje wzory kilku innych dokumentów, jednak nie poinformował o tym jakie są to dokumenty. Najpóźniej do 28 lutego Minister Zdrowia musi wydać rozporządzenie w tej sprawie.


Podziel się: