Wynaleziono szczepionkę przeciwko wirusowi ebola

Prowadzone w Gwinei badania kliniczne pozwalają sądzić, że świat w końcu jest gotowy na walkę z wirusem ebola. Naukowcy są pewni co do tego, że wirus jeszcze zaatakuje, lecz teraz, kiedy szczepionka okazała się skuteczna, będzie można zapobiec epidemii na tak wielką skalę jak ta z 2014 roku.

Od kwietnia do lipca testowano w Gwinei skuteczność szczepionki, która zawierała fragment wirusa ebola wprowadzony do innego niegroźnego wirusa, co pobudzało organizm do walki. Szczepiono dorosłych członków rodziny, przyjaciół i sąsiadów osoby zarażonej wirusem. W przypadku bezzwłocznego zaszczepienia, nie odnotowano ani jednego przypadku zarażenia się wirusem. Naukowcy pracowali nad szczepionką zaledwie 10 miesięcy, jednak epidemia na tak wielką skalę jak ta z 2014 roku była ogromną motywacją do ciężkiej pracy.

Naukowcy są jednak ostrożni i szacują skuteczność szczepionki na 75 do 100 procent, jednak zgodnie twierdzą, że jest ona przełomem w zapobieganiu epidemii eboli. Szacuje się, że gdyby szczepionkę wynaleziono wcześniej, można by zapobiec śmierci dużej części spośród 11 000 osób zmarłych w wyniku eboli w 2014 roku.

Źródło: polskieradio.pl


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus