Nowe przepisy ograniczą wywóz leków za granicę
Kamila Augustyn

Nowe przepisy ograniczą wywóz leków za granicę

W niedzielę weszła w życie większość nowych przepisów Prawa farmaceutycznego. To przygotowane przez posłów PO nowelizacje mające zapobiegać niekontrolowanemu wywozowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych z Polski.

Do tej pory hurtownie i niektóre  apteki mogły sprzedawać leki za granicę w ramach importu równoległego. W Austrii czy Niemczech ceny niektórych leków są znacznie wyższe i często zdarzało się, że odmawiano ich sprzedaży aptekom w Polsce. Skutkiem tego były notoryczne braki leków w aptekach zwłaszcza przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, kardiologicznych oraz preparatów wspomagających leczenie cukrzycy i nowotworów.

Od teraz zamiar wywozu leków należy zgłosić inspekcji farmaceutycznej. Jeśli zgłaszany lek będzie słabo dostępny to Główny Inspektor Farmaceutyczny ma obowiązek sprzeciwu w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia. Kara za niedostosowanie się do przepisów wyniesie hurtownię czy aptekę nawet 5% obrotu rocznego netto. Natomiast jeśli już 5% aptek zgłosi brak danego leku, to minister zdrowia będzie mógł umieścić go na liście leków, których wywóz jest zabroniony.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapewnia, że jest już gotowy do wdrożenia wszystkich przepisów tej ustawy, jednak samorząd aptekarski uważa, że zabrakło w ustawie zapisów o równym dostępie aptek do leków refundowanych.

Źródło: PAP/ rynekzdrowia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

  Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

 • Jak utrzymać wakacyjną sylwetkę? przegląd jesiennych aktywności

  W ciepłym sezonie większość z nas ciężko pracowała na letnią sylwetkę, żeby z dumą wejść na plażę i pochwalić się ładnym ciałem. Skoro namęczyliśmy się wiosną i latem, szkoda by było, żeby cała praca poszła na marne jesienią, kiedy pogoda panująca za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej. Sprawdź jak utrzymać piękną, wakacyjną sylwetkę jesienią.

 • Nowotwory u dzieci są łatwiej wyleczalne niż u dorosłych

  Wyleczalność raka znacznie wzrosła od lat 50 ubiegłego wieku. Najlepiej widać to na przykładzie onkologii dziecięcej. Nowotwory udaje się zwalczyć aż u 80% dzieci leczonych onkologicznie w USA. U dorosłych odsetek ten wynosi odpowiednio 63% w przypadku kobiet i 66% u mężczyzn.

 • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

  Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij