×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nowe przepisy ograniczą wywóz leków za granicę

W niedzielę weszła w życie większość nowych przepisów Prawa farmaceutycznego. To przygotowane przez posłów PO nowelizacje mające zapobiegać niekontrolowanemu wywozowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych z Polski.

Do tej pory hurtownie i niektóre  apteki mogły sprzedawać leki za granicę w ramach importu równoległego. W Austrii czy Niemczech ceny niektórych leków są znacznie wyższe i często zdarzało się, że odmawiano ich sprzedaży aptekom w Polsce. Skutkiem tego były notoryczne braki leków w aptekach zwłaszcza przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, kardiologicznych oraz preparatów wspomagających leczenie cukrzycy i nowotworów.

Od teraz zamiar wywozu leków należy zgłosić inspekcji farmaceutycznej. Jeśli zgłaszany lek będzie słabo dostępny to Główny Inspektor Farmaceutyczny ma obowiązek sprzeciwu w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia. Kara za niedostosowanie się do przepisów wyniesie hurtownię czy aptekę nawet 5% obrotu rocznego netto. Natomiast jeśli już 5% aptek zgłosi brak danego leku, to minister zdrowia będzie mógł umieścić go na liście leków, których wywóz jest zabroniony.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapewnia, że jest już gotowy do wdrożenia wszystkich przepisów tej ustawy, jednak samorząd aptekarski uważa, że zabrakło w ustawie zapisów o równym dostępie aptek do leków refundowanych.

Źródło: PAP/ rynekzdrowia.pl


Podziel się: