×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Niektóre leki na przeziębienie apteka wyda tylko pełnoletnim

Nowe przepisy nakazują aptekarzom odmowę wydania leku psychoaktywnego (dostępnego bez recepty; OTC), gdy kupująca go osoba nie ukończyła 18. roku życia. To samo dotyczy sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych.

Tylko w aptekach

Nowe przepisy zakazują też wysyłkowej sprzedaży leków, których wydawanie jest ograniczone wiekiem pacjenta. Tak więc produkty OTC zawierające w składzie substancje psychoaktywne będą mogły być wydawane wyłącznie w aptekach i punktach aptecznych. Wszystko z powodu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 24 kwietnia 2015 r., opublikowanej w Dzienniku Ustaw z 24 czerwca 2015 r. (poz. 875). Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 lipca 2015 r.

Ograniczenie ilościowe

To jednak nie wszystko. W nowych przepisach pojawiły się także ograniczenia ilościowe w sprzedaży leków bez recepty. Już od 1 lipca w ramach jednej transakcji możliwa będzie sprzedaż tylko jednego opakowania produktu OTC zawierającego w składzie substancje psychoaktywne. Planowane jest także wprowadzenie limitów ilościowych związanych z poziomem zawartości substancji o działaniu psychoaktywnym w danym leku.


Podziel się: