×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polacy stworzyli bezinwazyjną metodę pomiaru glukozy

Studenci Wojskowej Akademii Technicznej pracują nad stworzeniem systemu iSULIN, który pozwoli na całkowicie nieinwazyjny pomiar glukozy we krwi, zastępując wkłucia badaniem za pomocą diody świetlnej.

System opracowany przez studentów WAT jest jednym z pierwszych na świecie, który umożliwia bezinwazyjny pomiar glukozy we krwi. Badanie wykorzystujące techniki optyczne polega na przyłożeniu palca do sensora, który prześle informację o wynikach do aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Sensor wyposażony w diody naświetla określoną część naskórka. Stworzona w ten sposób fala elektromagnetyczna przechodzi przez tkanki, a aplikacja bada jej sygnał odbity. Na tej podstawie można zbadać nie tylko poziom glukozy, ale też ciśnienie oraz tętno. Twórcy metody zapewniają, że udało im się opracować bardzo precyzyjne metody pomiaru, gwarantujące dokładność wyników.

Urządzenie pomiarowe ma wygląd i rozmiary zegarka, dzięki czemu metoda jest nie tylko bardziej wygodna, ale również mniej ostentacyjna od wkłuwania. Sensor łączy się ze smartfonem za pośrednictwem modułu Bluetooth, a informacje spływają do specjalnie opracowanej aplikacji, która poza odczytem pomiarów pozwoli również na zachowanie zbilansowanej diety i kontakt z personelem medycznym.

Autorami aplikacji są Ernest Szczepaniak, Damian Frąszczak, Dawid Bugajewski i Krzysztof Jakubowski z Wojskowej Akademii Technicznej, a opiekunem grupy jest mjr dr inż. Mariusz Chmielewski z Instytutu Systemów Informatycznych WAT.

Źródło: PAP/ Rynek zdrowia


Podziel się: