×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Obelgi wobec lekarzy mogą skutkować skreśleniem z listy pacjentów

Przychodnia w województwie warmińsko-mazurskim chce skorzystać z prawa skreślenia z listy pacjenta, który notorycznie obraża jej personel. Przepisy dają lekarzom możliwość odmowy udzielania świadczeń, jeśli nie dojdą do porozumienia z chorym.

W relacjach między pacjentem a lekarzem prawo działa w obie strony. Chory może w dowolnym momencie zmienić lekarza lub przychodnię, a lekarz w uzasadnionych przypadkach również ma prawo odmówić opieki. Odstąpienie od leczenia może wystąpić tylko, jeśli nie naraża chorego na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Pacjent musi zostać poinformowany o decyzji z wyprzedzeniem oraz otrzymać informacje na temat możliwości uzyskania świadczenia w innym miejscu. Decyzja o odstąpieniu od leczenia musi również zostać uzasadniona w dokumentacji medycznej.

Przypadki skreślania pacjentów z listy na wniosek lekarzy zdarzają się bardzo rzadko. Zdecydowanie częstsze są sytuacje odwrotne, gdy to pacjent decyduje się na zmianę przychodni lub lekarza.

W przypadku warmińsko-mazurskiej przychodni powodem do skreślenia pacjenta z listy ma być jego obraźliwe zachowanie wobec jej personelu. Jak na razie do NFZ trafiło anonimowe zapytanie o skorzystania z takiej możliwości.

Źródło: Rynek zdrowia


Podziel się: