×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nawet milion złotych kary za tańszą sprzedaż leku

Apteka z Pomorza dobrowolnie zmniejszyła własną marżę, żeby sprzedawać taniej insulinę nieobjętą refundacją, za co grozi jej nawet milion złotych kary – informuje radio Tok FM. Ministerstwo Zdrowia restrykcyjnie przestrzega marż narzuconych na leki sprzedawane w kraju, ale handlującym nimi zagranicą daje znacznie większą swobodę.

Trójmiejska apteka obniżyła cenę insuliny w 2012 roku, po nowelizacji listy leków refundowanych,  na której nie znalazł się lek dla osób chorych na cukrzycę typu drugiego. Oznaczało to, że ci pacjenci musieli płacić za lek 100 proc. wartości, czyli około 250 złotych, podczas gdy insulina dla chorych na cukrzycę typu pierwszego była w pełni refundowana. W tej sytuacji właścicielka apteki postanowiła, że kosztem niższej marży będzie sprzedawać lek o około 60 zł taniej.

Po kilku miesiącach ministerstwo zdrowia poinformowało aptekę, że złamała ustawę refundacyjną, w związku z tym musi zwrócić sumę leków sprzedanych niezgodnie z przepisami oraz zapłacić równowartość 5 proc. rocznego obrotu wszystkimi lekami refundowanymi. W przypadku tej placówki kara mogłaby sięgnąć nawet miliona złotych. W odpowiedzi właścicielka apteki zwróciła uwagę, ze sztywne marże odnoszą się wyłącznie do leków refundowanych, w a tym gronie nie był wówczas wspomnianej insuliny. Przez trzy kolejne lata ministerstwo nie zrobiło nic w tej sprawie, ale w kwietniu 2015 roku ponownie zwróciło się do apteki.

Mniej więcej w tym samym czasie wyszło na jaw, że w kwestii marż resort zdrowia pozostawia daleko idące swobodę aptekom handlującym lekami zagranicą. W przypadku sprzedaży krajowej marża musi wynosić dokładnie 5 procent, natomiast zagranicą na lekach zarobić można nawet kilkaset procent. Taki stan rzeczy wręcz zachęca do handlu równoległego, który skutkuje niedoborem leków w polskich aptekach.

Źródło: Tok FM


Podziel się: