×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polacy pracują nad nowatorskim lekiem na bóle stawów

Lek powstający w polsko-włoskim zespole badawczym ma działać poprzez hamowanie procesu pozbywania się przez organizm naturalnych środków uśmierzających. Jeśli jego skuteczność się potwierdzi, może znaleźć zastosowanie w leczeniu osteoartrozy, czyli wyjątkowo bolesnej choroby stawów.

Prace nad opracowaniem leku prowadzą włoscy naukowcy oraz badacze z Polski związani z Instytutem Farmakologii PAN w Krakowie oraz Laboratorium Mikrotomografii Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego.

Osteoartroza powoduje degradację chrząstki i skutkuje przewlekłym bólem stawów, zwłaszcza kolanowego i biodrowego. Schorzenie dotyka przede wszystkim osoby po 65. roku życia i utrudnia ich codzienne funkcjonowanie. Lek opracowywany przez międzynarodowy zespól może pomóc ulżyć im w chorobie, jednak jak na razie nie znamy szczegółów jego składu ani zasady działania. Te informacje mają się ukazać na łamach medycznego czasopisma „Pain” jeszcze w maju.

Zgodnie z informacjami PAP, włosko-polskie odkrycie może przynieść nie tylko ulgę  w bólu u osób chorych na osteoartrozę, ale również wspomóc leczenie tego schorzenia, a więc zwalczać nie skutki, ale przyczyny dolegliwości.

Źródło: Rynek zdrowia


Podziel się: