×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

"Mleko matki jest niezastąpione"

Specjaliści od lat podkreślają, jak istotne dla przyszłego rozwoju dziecka jest karmienie piersią. Słuszność ich opinii potwierdzają najnowsze badania. Komórki macierzyste zawarte w mleku matki działają na organizm dziecka jak „wewnętrzny system naprawczy”.

Wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pierwsze pół roku życia to okres, w którym niemowlę powinno się odżywiać wyłącznie mlekiem matki. Po upływie tego czasu dietę można wzbogacić o niektóre owoce i warzywa, jednak podstawowym źródłem pożywienia, aż do ukończenia drugiego roku życia powinno pozostać kobiece mleko.

Dlaczego kobiece mleko jest niezastąpione?

  • Kobiece mleko jest źródłem składników  aktywnych (węglowodany, białka, tłuszcze, aminokwasy, witaminy i składniki mineralne) niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka.
  • Kobiece mleko obfituje w cytokiny i hemokiny, czyli substancje chroniące dziecko przed infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybicznymi.
  • Istotnym składnikiem kobiecego mleka są również  tzw. czynniki wzrostowe – substancje kierujące rozwojem dziecka w okresie płodowym, powodujące różnicowanie się organizmu w różnorodne tkanki i narządy. Czynniki wzrostowe to substancje niemożliwe do zastąpienia przez różnego rodzaju mieszanki i mleka zastępcze.

Dlaczego karmienie piersią jest tak istotne?

  • Liczne badania i obserwacje pokazały, że dzieci, które od pierwszych chwil karmione były mlekiem matki unikają wielu nieprawidłowości w okresie noworodkowym.
  • Badania przeprowadzone przez Foteini Hassiotou dowiodły, że zawarte w kobiecym mleku komórki macierzyste po spożyciu przedostają się z żołądka do krwioobiegu, a stamtąd do potrzebujących narządów, w których następnie ulegają przekształceniu w inne komórki, m.in. w neurony. Dziecko karmione mlekiem matki przyjmuje nawet kilkanaście miliardów komórek macierzystych dziennie.
  • Obecne w mleku matki prebiotyki wspomagają ochronę jelit dziecka przed różnymi drobnoustrojami.
  • Mleko kobiece zawiera liczne proteiny, z których część pomaga zwalczać patogeny.
  • Wielu specjalistów uważa, że dzieci od urodzenia karmione mlekiem matki osiągają lepsze parametry neurorozwojowe, inaczej mówiąc takie dzieci mają wyższe wskaźniki inteligencji i wyższą zdolność uczenia się.
  • Stan zdrowia dzieci karmionych piersią jest lepszy w okresie wczesnoszkolnym. Co więcej, korzyści te rozwijają się przez cały okres ich życia, również w dorosłym wieku.
  • U matek karmiących piersią zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka piersi oraz inne choroby nowotworowe.

Czy mleko zastępcze jest jedyną alternatywą dla kobiet, które z różnych powodów nie mogą karmić samodzielnie?

Rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka jest mleko pasteryzowane pochodzące z banku mleka kobiecego.  Mleko to poddawane jest bardzo szczegółowej procedurze pasteryzacji i kontroli jakości, dzięki  czemu jest bezpieczne, jałowe i zdrowe. Każda kobieta, która chce zostać dawcą przechodzi bardzo dokładne badania, aby całkowicie wyeliminować ryzyko przeniesienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych od dawczyni.

Czy mleko pasteryzowane jest równie wartościowe jak mleko matki?

Proces pasteryzacji zmniejsza stężenie niektórych składników aktywnych, stąd ogólna wartość mleka pasteryzowanego jest nieco mniejsza. Mimo to,  pozostaje ono niezwykle cenne przede wszystkim ze względu na swoistość gatunkową i obecność składników immunologicznie czynnych, dzięki którym niemowlę może korzystać  z jego dobroczynnych właściwości .

Źródło: Newseria


Podziel się: