×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zmiany w pakiecie onkologicznym

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że w ciągu kilku tygodniu zostaną wprowadzone zmiany w pakiecie onkologicznym. Podał też informacje o tym, jak pakiet jest realizowany.

Arłukowicz podczas konferencji prasowej zapowiedział m.in. rozszerzenie pakietu o nowotwory o niepewnym lub nieznanym charakterze. Konsylia lekarskie, które podejmują decyzje o sposobie leczenie pacjentów, mają działać elastyczniej.

Ponadto ma zostać poprawiony system informatyczny do wystawiania kart DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego). Lekarz nie będzie już musiał dokonywać wpisu do systemu od razu, dostanie na to trzy dni.

Kolejne zmiany to zwiększenie o 20 proc. finansowania ryczałtów w AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna) w przypadku diagnozowania pacjentów w ciągu 7 tygodni, stworzenie nowych pakietów diagnostycznych, poszerzenie listy świadczeń szpitalnych rozliczanych bez limitu (m.in. o radioterapię paliatywną) oraz możliwości sfinansowania badania PET poza stawką ryczałtową.

Minister zdrowia poinformował, że dotychczas wydano niemal 94 tys. kart DiLO. W styczniu i lutym na leczenie pacjentów onkologicznych wydano 785 mln zł, a NFZ (na dzień 21 marca) przelał na konta szpitali 642 mln zł.

Arłukowicz przypomniał, że pakiet onkologiczny miał skrócić czas diagnostyki i leczenia. Zdaniem ministra zdrowia to się udało. Z analizy 11 pierwszych tygodni działania pakietu wynika, że 97,5 proc. diagnostyk wstępnych  i 87 proc. diagnostyk pogłębionych (mających na celu ocenę zaawansowania nowotworu) odbyło się w przewidywanym przez resort terminie. Minister podkreślił, że 42 proc. osób skierowanych na szybką ścieżkę to pacjenci, u których podejrzewano lub zdiagnozowano jeden z pięciu najpopularniejszych nowotworów, w tym piersi i płuc.

Z realizacji pakietu zrezygnowało 8 proc. AOS oraz 4 proc. szpitali. Jak podał Arłukowicz, były to placówki, które wcześniej nie zajmowały się pacjentami onkologicznymi albo robiły to w stopniu minimalnym.

Źródło: PAP


Podziel się: