Zmiany w pakiecie onkologicznym
Katarzyna Szulik

Zmiany w pakiecie onkologicznym

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że w ciągu kilku tygodniu zostaną wprowadzone zmiany w pakiecie onkologicznym. Podał też informacje o tym, jak pakiet jest realizowany.

Arłukowicz podczas konferencji prasowej zapowiedział m.in. rozszerzenie pakietu o nowotwory o niepewnym lub nieznanym charakterze. Konsylia lekarskie, które podejmują decyzje o sposobie leczenie pacjentów, mają działać elastyczniej.

Ponadto ma zostać poprawiony system informatyczny do wystawiania kart DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego). Lekarz nie będzie już musiał dokonywać wpisu do systemu od razu, dostanie na to trzy dni.

Kolejne zmiany to zwiększenie o 20 proc. finansowania ryczałtów w AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna) w przypadku diagnozowania pacjentów w ciągu 7 tygodni, stworzenie nowych pakietów diagnostycznych, poszerzenie listy świadczeń szpitalnych rozliczanych bez limitu (m.in. o radioterapię paliatywną) oraz możliwości sfinansowania badania PET poza stawką ryczałtową.

Minister zdrowia poinformował, że dotychczas wydano niemal 94 tys. kart DiLO. W styczniu i lutym na leczenie pacjentów onkologicznych wydano 785 mln zł, a NFZ (na dzień 21 marca) przelał na konta szpitali 642 mln zł.

Arłukowicz przypomniał, że pakiet onkologiczny miał skrócić czas diagnostyki i leczenia. Zdaniem ministra zdrowia to się udało. Z analizy 11 pierwszych tygodni działania pakietu wynika, że 97,5 proc. diagnostyk wstępnych  i 87 proc. diagnostyk pogłębionych (mających na celu ocenę zaawansowania nowotworu) odbyło się w przewidywanym przez resort terminie. Minister podkreślił, że 42 proc. osób skierowanych na szybką ścieżkę to pacjenci, u których podejrzewano lub zdiagnozowano jeden z pięciu najpopularniejszych nowotworów, w tym piersi i płuc.

Z realizacji pakietu zrezygnowało 8 proc. AOS oraz 4 proc. szpitali. Jak podał Arłukowicz, były to placówki, które wcześniej nie zajmowały się pacjentami onkologicznymi albo robiły to w stopniu minimalnym.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Jak odchudzić stół wielkanocny?

  Święta wielkanocne to wprawdzie tylko dwa dni biesiadowania, ale za to hucznego – do stołu zazwyczaj siadamy rano i nie wstajemy do wieczora, co nie sprzyja zdrowej diecie. Święta rządzą się własnymi prawami, więc w tym okresie wielu z nas chce sobie pofolgować. Jeśli nieco odchudzimy potrawy, można to zrobić z czystym sumieniem.

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij