×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Coraz więcej osób nie szczepi swoich dzieci

Choć zdecydowana większość Polaków nie wierzy w negatywne opinie o szczepieniach, ich krytycy rosną w siłę. Zgodnie z informacjami „Gazety Prawnej”, tylko w ciągu ostatniego roku liczba osób odmawiających szczepień wzrosła z 7,2 do 15,2 tys.

Argumenty przeciwników szczepień dotyczą między innymi chorób, do których, w ich opinii, może doprowadzić taka profilaktyka. Na długiej liście znalazły się między innymi autyzm czy ADHD, a nawet kalectwo oraz śmierć.

Zdaniem ekspertów, takie opinie to konsekwencja braku wiedzy, a także mody, która przyszła do nas z Zachodu. Część rodziców sądzi, że szczepionki zawierają groźne wirusy mogące zaszkodzić ich dzieciom, podczas gdy to choroby zakaźne, przed którymi szczepionki mają chronić, są realnym źródłem zagrożenia.

Rodzicom uchylającym się przed szczepieniem dzieci grożą kary finansowe, ale jak na razie są one nakładane bardzo niechętnie. Innym sposobem na przekonanie rodziców mogłaby być odmowa przyjęcia do przedszkola niezaszczepionego dziecka. Na taki pomysł wpadł jeden z krakowskich radnych Łukasz Wantuch, który zyskał poparcie między innymi lokalnego sanepidu, wojewody oraz prezydenta miasta. Zdaniem radnego, ze względu na niechęć rodziców już co 3 dziecko w Krakowie nie zostało zaszczepione przeciwko odrze.

Źródło: Gazeta Prawna/TVN24


Podziel się: