×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W pociągach Kolei Wielkopolskich zainstalowano defibrylatory

Urządzenia ratujące życie znalazły się we wszystkich pociągach wielkopolskiego przewoźnika kolejowego. Urządzenia mają być proste w użyciu i dostępne dla pasażerów będących w potrzebie.

Koleje Wielkopolskie są pierwszymi w Polsce, które zdecydowały się na wyposażenie swoich pociągów w defibrylatory. Urządzenia typu AED (automatyczne defibrylatory zewnętrzne) pomogą osobom, które w trakcie podroży doświadczą nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie wydaje polecenia za pomocą komend głosowych, dzięki czemu ratujący chorego wie dokładnie, co powinien robić.

Zdaniem marka Dąbrowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, defibrytalory są bezpieczne i proste w obsłudze nawet dla laików, a zastosowane w ciągu trzech minut od zatrzymania krążenia poprawiają przeżywalność o 80 procent.

Urządzenia znalazły się 49 składach Kolei Wielkopolskich oraz na Dworcu Letnim w Poznaniu. Defibrylatory będą montowane również we wszystkich nowych składach KW. Wszystkie drużyny konduktorskie zostały przeszkolone z ich obsługi, a w przyszłości podobne kursy przejdą również maszyniści i kasjerzy. Na zakup defibrylatorów Koleje Wielkopolskie wydały 300 tys. zł.

Jak mówił marszałek Wielkopolski Marek Wożniak, Kolejami Wielkopolskimi rocznie jeździ siedem milionów osób, wśród których mogą znaleźć się podróżni, których spotka nagłe zatrzymanie krążenia. Aż 95 proc. takich przypadków kończy się zgonem, dlatego możliwość udzielenia pomocy jest tak ważna.

Źródło: PAP


Podziel się: