×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Prywatnych pediatrów wybiera niemal 40 proc. rodziców

Niemal 40 proc. rodziców deklaruje, że nie korzysta z usług pediatrów leczących w ramach NFZ, a prawie 30 proc. było zmuszonych jechać z dzieckiem do szpitala, ponieważ nie otrzymali właściwej pomocy w przychodni – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Takie wnioski płyną z raportu stworzonego przez fundacje MY Pacjenci oraz Nutricia, w którym o opinie na temat opieki pediatrycznej w Polsce zapytano 1612 rodziców.

Badania pokazują, że spora część rodziców nie ufa publicznej służbie zdrowia i z zasady zwraca się o pomoc do specjalistów prywatnych - robi tak 39 proc. ankietowanych. Taka pomoc wiąże się z kosztami, ale badani przekonują, że jakość opieki jest wyższa, a biorąc pod uwagę, że liczba wizyt nie przekracza kilku rocznie, wydatek rzędu 50-100 zł za konsultację jest możliwy do przyjęcia. Jedna trzecia osób uczestniczących w badaniu zadeklarowała, że wykupiła dla dziecka prywatny abonament medyczny,

Zasadność wizyt u prywatnych specjalistów potwierdzają statystyki dotyczące rodziców, którzy po wizycie u pediatry w ramach NFZ i tak musieli zawieść dziecko do szpitala. Z taką sytuacją spotkało się aż 27 proc. respondentów. Mimo to cytowani przez „Gazetę” lekarze przekonują, że prywatna opieka pediatryczna jest popularna głównie wśród najbogatszych Polaków. Większość woli poczekać w kolejce do publicznej przychodni, a jeśli dolegliwość pojawi się wieczorem lub w weekend, zawozi dziecko do szpitala.

Lekarze przyznają również, że problemy z dostępem do pediatrów wynikają z niewystarczającej liczby specjalistów w tej dziedzinie, którzy na dodatek chętnie zamieniają dyżury w przychodniach NFZ na prywatną praktykę. Niepokój budzi również ich średnia wieku – aż 3/4 ma więcej niż 50 lat, a tylko 5 proc. pediatrów ma mniej niż 40  lat. Mimo to czas oczekiwania na wizytę jest stosunkowo krótki i wynosi od jednego dnia do maksymalnie tygodnia od momentu rejestracji.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: