×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Częstochowa ponownie dopłaci do in vitro oraz dofinansuje naprotechnologię

Częstochowa zasłynęła jako pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na dofinansowanie zabiegów in vitro swoim mieszkańcom. Środki na ten cel znalazły się również w budżecie na 2015 rok, w którym przewidziano również dopłaty do leczenia niepłodności metodą naprotechnologii.

Na dofinansowanie do wspomnianych terapii w bieżącym roku przewidziano w sumie 160 tys. zł. Sumę 80 tys. zapisano na poczet kontynuacji miejskiego programu in vitro, a drugą połowę, zgodnie z propozycją zgłoszoną przez grupę radnych w 2014 r., na terapię za pomocą naprotechnologii obejmującą tradycyjne i nieinwazyjne metody leczenia niepłodności.

W budżecie przewidziano środki na ten cel, jednak zgodnie ze słowami przedstawicieli ratusza, na tę chwilę program leczenia metodą naprotechnologii pozostaje w zawieszeniu, ponieważ Agencja Oceny Technologii Medycznych nie wydała mu pozytywnej oceny. Negatywna decyzja wynika z faktu, że większość procedur wpisanych w program jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Decyzję o dofinansowaniu programu naprotechnologicznego przez częstochowski magistrat można uznać za kontrowersyjną, biorąc pod uwagę, że niewielu lekarzy potwierdza jej skuteczność. Naprotechnologia polega głównie na dokładnej obserwacji organizmu kobiety w celu określenia optymalnego okresu płodności. Pary korzystające z zabiegów in vitro nie odniosą z tej metody żadnych korzyści, ponieważ są trwale niezdolne do spłodzenia potomstwa bez ingerencji medycznej.

Częstochowa w 2012 r. jako pierwsza w kraju wprowadziła program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców”. Do 2014 r. dopłaty pomogły rozpocząć terapię łącznie 33 par, którym już urodziło się siedmioro dzieci, a kolejna czwórka przyjdzie na świat w tym roku.

Źródło: PAP


Podziel się: