×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy testy ciążowe wykrywają już kilkudniową ciążę?

Testy ciążowe pozwalają w prosty sposób dowiedzieć się, czy kobieta może cieszyć się na przyjście na świat upragnionego maluszka. Jak wiadomo, domowe testy nie są niezawodne, dlatego wynik koniecznie trzeba potwierdzić podczas wizyty u lekarza, ale czy potrafią wykryć nawet kilkudniową ciążę?

Domowe testy ciążowe wykrywają ciążę za sprawą obecności w moczu hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG). Związek umożliwia rozwój zarodka i mimo że pojawia się stosunkowo wcześnie, nie oznacza to, że ciąża będzie możliwa do wykrycia zaraz po domniemanym zapłodnieniu. Wiele kobiet decyduje się na robienie testu ciążowego zbyt wcześnie. Niestety nie ma metody, która mogłaby potwierdzić ciążę w kilka godzin po stosunku. Wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa ok. 6 dni, a dopiero po zagnieżdżeniu w endometrium w organizmie kobiety pojawia się hormon beta-hCG.

Gonadotropina kosmówkowa jest więc wykrywalna w moczu ok. 10 dni po stosunku. Oznacza to, że wynik testu ciążowego może być prawidłowy jedynie po upływie tego okresu czasu, robienie go wcześniej nie ma sensu. W ulotkach, jakie znajdziemy w opakowaniach domowych testów ciążowych wielu producentów zaleca, by wykonywać je dopiero w dniu spodziewanej miesiączki, aby wynik był wiarygodny.

Gdy niepewność jest tak duża, że trudno wytrzymać nawet 10 dni, troszkę wcześniej, bo po upływie tygodnia od stosunku, możliwe jest wykonanie laboratoryjnego testu ciążowego z krwi. Należy pamiętać, że każdy pozytywny wynik, czy to z testu domowego czy laboratoryjnego, należy potwierdzić u lekarza ginekologa, który wyda pewną i ostateczną diagnozę.


Podziel się: