2. tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie kobiety
2. tydzień ciąży, tak jak i 1., jest tygodniem przygotowań organizmu kobiety do owulacji i ewentualnego zapłodnienia. Choć nazwa „ciąża” sugeruje, że w łonie mamy rozwija się zarodek, to jeszcze nie ten czas. Niemniej, pierwsze tygodnie to niezwykle istotny etap dla rozwoju i zdrowia dziecka.
2. tydzień ciąży – przygotowań organizmu ciąg dalszy
W 2. tygodniu ciąży trwa faza folikularna, w której odbudowuje się złuszczona niedawno błona śluzowa macicy (endometrium), tak aby była gotowa na przyjęcie i implantacje zapłodnionej komórki jajowej. W fazie folikularnej, poprzez zwiększone stężenie hormonu FSH (hormonu folikulotropowego) oraz estrogenów, jajniki pobudzają do przygotowania kilka pęcherzyków Graffa (niedojrzałych komórek jajowych otoczonych komórkami odżywczymi). Pęcherzyki Graffa obecne są w jajnikach kobiety od urodzenia, a w czasie cyklu jeden z nich zaczyna dominować i osiąga pełną dojrzałość. Reszta pobudzonych pęcherzyków przestaje się rozwijać. Dojrzały pęcherzyk pęka i uwalnia oocyt II rzędu (niedojrzałą komórkę jajową) – zjawisko to nazywamy owulacją, do której dochodzi pod koniec drugiego lub na początku trzeciego tygodnia cyklu. U kobiety, która miesiączkuje regularnie, a jej cykle trwają 28 dni, owulacja występuje 14. dnia cyklu.
Jak często należy się kochać, aby zajść w ciążę?
Teoretycznie do zapłodnienia potrzebna jest komórka jajowa i jeden plemnik. Praktyka i statystyki pokazują, że jest zupełnie inaczej.
Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Po pierwsze, nie wszystkie kobiety wiedzą, kiedy dokładnie mają owulację. Po drugie, plemniki przeżywają w organizmie kobiety do 5 dni. Po trzecie, jakość nasienia mężczyzny, czyli ilość, budowa i ruchliwość plemników, jest najlepsza, gdy zachowany jest odstęp 2–3 dni między stosunkami. Gdy czas ten jest krótszy, plemników w ejakulacie jest mniej, gdy wydłuża się do ponad 4 dni – ruchomość plemników nieznacznie spada. W wyniku działania estrogenu kobieta w okresie okołoowulacyjnym nabiera największej w czasie całego cyklu ochoty na seks.
W dzisiejszych czasach niestety nie zawsze można spędzić w sypialni tyle czasu, ile się chce. Jest to spowodowane szybkim tempem życia. Praca, stres, przemęczenie, wyjazdy służbowe mogą uniemożliwiać uprawianie seksu co 2–3 dni. W takim przypadku można posiłkować się testami owulacyjnymi. Są one dostępne w każdej aptece, a ich działanie opiera się na badaniu stężenia hormonu LH (lutropina, hormon luteinizujący) w moczu. Wykonuje się je w taki sam sposób jak testy ciążowe, czyli oddając mocz (bądź zakraplając go pipetą) w specjalnie oznaczone miejsce. Wiarygodność tych testów wynosi 99.9 proc.
Wiele kobiet odczuwa także ból jajników — w prawym bądź lewym rejonie podbrzusza.
Jak się kochać?
Ujmując to krótko, tak żeby było przyjemnie i kobiecie, i mężczyźnie. U kobiety podczas orgazmu występują skurcze macicy i jajowodów, pomagające w przemieszczaniu się plemników szukających komórki jajowej. Jeśli chodzi o pozycje, tak naprawdę, z punktu widzenia samej skuteczności zapłodnienia, nie ma to większego znaczenia. U kobiet z tyłozgiętą macicą może występować ból podczas uprawiania seksu w pozycji klasycznej, dlatego warto poszukać pozycji, w której ból nie występuje, np. od tyłu czy na boku.
Ciąg dalszy zdrowego trybu życia i suplementacji kwasu foliowego
Może wspomagać się preparatami łączonymi zawierającymi, poza kwasem foliowym, m.in. myo-inozytol. Jeśli wcześniej nie były oznaczane poziomy hormonów tarczycy, należy je oznaczyć właśnie teraz. Mężczyźni pragnący zostać ojcami również powinni o siebie zadbać. Aby poprawić jakość nasienia, poza zdrowym trybem życia i unikaniem używek, powinni unikać sauny i gorących kąpieli. Mogą również włączyć do swojej diety suplementy poprawiające jakość nasienia.
Dowiedz się, w jaki sposób ustalić dni płodne — przeczytaj artykuł: Kalendarz dni płodnych — poznaj swój cykl.