2. tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie kobiety
Łukasz Stelmaszczyk

2. tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie kobiety

2. tydzień ciąży, tak jak i 1., jest tygodniem przygotowań organizmu kobiety do owulacji i ewentualnego zapłodnienia. Choć nazwa „ciąża” sugeruje, że w łonie mamy rozwija się zarodek, to jeszcze nie ten czas. Niemniej, pierwsze tygodnie to niezwykle istotny etap dla rozwoju i zdrowia dziecka.

2. tydzień ciąży – przygotowań organizmu ciąg dalszy

W 2. tygodniu ciąży trwa faza folikularna, w której odbudowuje się złuszczona niedawno błona śluzowa macicy (endometrium), tak aby była gotowa na przyjęcie i implantacje zapłodnionej komórki jajowej. W fazie folikularnej, poprzez zwiększone stężenie hormonu FSH (hormonu folikulotropowego) oraz estrogenów, jajniki pobudzają do przygotowania kilka pęcherzyków Graffa (niedojrzałych komórek jajowych otoczonych komórkami odżywczymi). Pęcherzyki Graffa obecne są w jajnikach kobiety od urodzenia, a w czasie cyklu jeden z nich zaczyna dominować i osiąga pełną dojrzałość. Reszta pobudzonych pęcherzyków przestaje się rozwijać. Dojrzały pęcherzyk pęka i uwalnia oocyt II rzędu (niedojrzałą komórkę jajową) – zjawisko to nazywamy owulacją, do której dochodzi pod koniec drugiego lub na początku trzeciego tygodnia cyklu. U kobiety, która miesiączkuje regularnie, a jej cykle trwają 28 dni, owulacja występuje 14. dnia cyklu.

Jak często należy się kochać, aby zajść w ciążę?

Teoretycznie do zapłodnienia potrzebna jest komórka jajowa i jeden plemnik. Praktyka i statystyki pokazują, że jest zupełnie inaczej.

Badania naukowe dowodzą, że najlepiej jest uprawiać seks co 2–3 dni przez cały cykl miesiączkowy, wykluczając menstruację.

Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Po pierwsze, nie wszystkie kobiety wiedzą, kiedy dokładnie mają owulację. Po drugie, plemniki przeżywają w organizmie kobiety do 5 dni. Po trzecie, jakość nasienia mężczyzny, czyli ilość, budowa i ruchliwość plemników, jest najlepsza, gdy zachowany jest odstęp 2–3 dni między stosunkami. Gdy czas ten jest krótszy, plemników w ejakulacie jest mniej, gdy wydłuża się do ponad 4 dni – ruchomość plemników nieznacznie spada. W wyniku działania estrogenu kobieta w okresie okołoowulacyjnym nabiera największej w czasie całego cyklu ochoty na seks.

W dzisiejszych czasach niestety nie zawsze można spędzić w sypialni tyle czasu, ile się chce. Jest to spowodowane szybkim tempem życia. Praca, stres, przemęczenie, wyjazdy służbowe mogą uniemożliwiać uprawianie seksu co 2–3 dni. W takim przypadku można posiłkować się testami owulacyjnymi. Są one dostępne w każdej aptece, a ich działanie opiera się na badaniu stężenia hormonu LH (lutropina, hormon luteinizujący) w moczu. Wykonuje się je w taki sam sposób jak testy ciążowe, czyli oddając mocz (bądź zakraplając go pipetą) w specjalnie oznaczone miejsce. Wiarygodność tych testów wynosi 99.9 proc.

Poza testami owulacyjnymi kobieta powinna obserwować swój organizm. W trakcie owulacji zwiększa się ilość śluzu szyjkowego, staje się on przezroczysty i rozciągliwy. Tuż po owulacji następuje podwyższenie temperatury ciała o 0,4–0,5 stopnia Celsjusza.

Wiele kobiet odczuwa także ból jajników — w prawym bądź lewym rejonie podbrzusza.

Polecane dla Ciebie

Jak się kochać?

Ujmując to krótko, tak żeby było przyjemnie i kobiecie, i mężczyźnie. U kobiety podczas orgazmu występują skurcze macicy i jajowodów, pomagające w przemieszczaniu się plemników szukających komórki jajowej. Jeśli chodzi o pozycje, tak naprawdę, z punktu widzenia samej skuteczności zapłodnienia, nie ma to większego znaczenia. U kobiet z tyłozgiętą macicą może występować ból podczas uprawiania seksu w pozycji klasycznej, dlatego warto poszukać pozycji, w której ból nie występuje, np. od tyłu czy na boku.

Ciąg dalszy zdrowego trybu życia i suplementacji kwasu foliowego

Tak jak i w pierwszym tygodniu ciąży, para pragnąca zostać rodzicami powinna unikać papierosów, alkoholu i innych używek  —  to już ostatni dzwonek na zerwanie z nałogami. Należy również pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie. Kobieta cały czas powinna przyjmować kwas foliowy w dawce 400 µg (mikrogramów) dziennie lub większej, zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Może wspomagać się preparatami łączonymi zawierającymi, poza kwasem foliowym, m.in. myo-inozytol. Jeśli wcześniej nie były oznaczane poziomy hormonów tarczycy, należy je oznaczyć właśnie teraz. Mężczyźni pragnący zostać ojcami również powinni o siebie zadbać. Aby poprawić jakość nasienia, poza zdrowym trybem życia i unikaniem używek, powinni unikać sauny i gorących kąpieli. Mogą również włączyć do swojej diety suplementy poprawiające jakość nasienia.

Dowiedz się, w jaki sposób ustalić dni płodne — przeczytaj artykuł: Kalendarz dni płodnych poznaj swój cykl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij