2. tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie kobiety
Łukasz Stelmaszczyk

2. tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie kobiety

2. tydzień ciąży, tak jak i 1., jest tygodniem przygotowań organizmu kobiety do owulacji i ewentualnego zapłodnienia. Choć nazwa „ciąża” sugeruje, że w łonie mamy rozwija się zarodek, to jeszcze nie ten czas. Niemniej, pierwsze tygodnie to niezwykle istotny etap dla rozwoju i zdrowia dziecka.

2. tydzień ciąży – przygotowań organizmu ciąg dalszy

W 2. tygodniu ciąży trwa faza folikularna, w której odbudowuje się złuszczona niedawno błona śluzowa macicy (endometrium), tak aby była gotowa na przyjęcie i implantacje zapłodnionej komórki jajowej. W fazie folikularnej, poprzez zwiększone stężenie hormonu FSH (hormonu folikulotropowego) oraz estrogenów, jajniki pobudzają do przygotowania kilka pęcherzyków Graffa (niedojrzałych komórek jajowych otoczonych komórkami odżywczymi). Pęcherzyki Graffa obecne są w jajnikach kobiety od urodzenia, a w czasie cyklu jeden z nich zaczyna dominować i osiąga pełną dojrzałość. Reszta pobudzonych pęcherzyków przestaje się rozwijać. Dojrzały pęcherzyk pęka i uwalnia oocyt II rzędu (niedojrzałą komórkę jajową) – zjawisko to nazywamy owulacją, do której dochodzi pod koniec drugiego lub na początku trzeciego tygodnia cyklu. U kobiety, która miesiączkuje regularnie, a jej cykle trwają 28 dni, owulacja występuje 14. dnia cyklu.

Jak często należy się kochać, aby zajść w ciążę?

Teoretycznie do zapłodnienia potrzebna jest komórka jajowa i jeden plemnik. Praktyka i statystyki pokazują, że jest zupełnie inaczej.

Badania naukowe dowodzą, że najlepiej jest uprawiać seks co 2–3 dni przez cały cykl miesiączkowy, wykluczając menstruację.

Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Po pierwsze, nie wszystkie kobiety wiedzą, kiedy dokładnie mają owulację. Po drugie, plemniki przeżywają w organizmie kobiety do 5 dni. Po trzecie, jakość nasienia mężczyzny, czyli ilość, budowa i ruchliwość plemników, jest najlepsza, gdy zachowany jest odstęp 2–3 dni między stosunkami. Gdy czas ten jest krótszy, plemników w ejakulacie jest mniej, gdy wydłuża się do ponad 4 dni – ruchomość plemników nieznacznie spada. W wyniku działania estrogenu kobieta w okresie okołoowulacyjnym nabiera największej w czasie całego cyklu ochoty na seks.

W dzisiejszych czasach niestety nie zawsze można spędzić w sypialni tyle czasu, ile się chce. Jest to spowodowane szybkim tempem życia. Praca, stres, przemęczenie, wyjazdy służbowe mogą uniemożliwiać uprawianie seksu co 2–3 dni. W takim przypadku można posiłkować się testami owulacyjnymi. Są one dostępne w każdej aptece, a ich działanie opiera się na badaniu stężenia hormonu LH (lutropina, hormon luteinizujący) w moczu. Wykonuje się je w taki sam sposób jak testy ciążowe, czyli oddając mocz (bądź zakraplając go pipetą) w specjalnie oznaczone miejsce. Wiarygodność tych testów wynosi 99.9 proc.

Poza testami owulacyjnymi kobieta powinna obserwować swój organizm. W trakcie owulacji zwiększa się ilość śluzu szyjkowego, staje się on przezroczysty i rozciągliwy. Tuż po owulacji następuje podwyższenie temperatury ciała o 0,4–0,5 stopnia Celsjusza.

Wiele kobiet odczuwa także ból jajników — w prawym bądź lewym rejonie podbrzusza.

Powiązane produkty

Jak się kochać?

Ujmując to krótko, tak żeby było przyjemnie i kobiecie, i mężczyźnie. U kobiety podczas orgazmu występują skurcze macicy i jajowodów, pomagające w przemieszczaniu się plemników szukających komórki jajowej. Jeśli chodzi o pozycje, tak naprawdę, z punktu widzenia samej skuteczności zapłodnienia, nie ma to większego znaczenia. U kobiet z tyłozgiętą macicą może występować ból podczas uprawiania seksu w pozycji klasycznej, dlatego warto poszukać pozycji, w której ból nie występuje, np. od tyłu czy na boku.

Ciąg dalszy zdrowego trybu życia i suplementacji kwasu foliowego

Tak jak i w pierwszym tygodniu ciąży, para pragnąca zostać rodzicami powinna unikać papierosów, alkoholu i innych używek  —  to już ostatni dzwonek na zerwanie z nałogami. Należy również pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie. Kobieta cały czas powinna przyjmować kwas foliowy w dawce 400 µg (mikrogramów) dziennie lub większej, zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Może wspomagać się preparatami łączonymi zawierającymi, poza kwasem foliowym, m.in. myo-inozytol. Jeśli wcześniej nie były oznaczane poziomy hormonów tarczycy, należy je oznaczyć właśnie teraz. Mężczyźni pragnący zostać ojcami również powinni o siebie zadbać. Aby poprawić jakość nasienia, poza zdrowym trybem życia i unikaniem używek, powinni unikać sauny i gorących kąpieli. Mogą również włączyć do swojej diety suplementy poprawiające jakość nasienia.

Dowiedz się, w jaki sposób ustalić dni płodne — przeczytaj artykuł: Kalendarz dni płodnych poznaj swój cykl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl