3. tydzień ciąży – objawy w trzecim tygodniu ciąży
Stało się. To w tym momencie dochodzi do zapłodnienia. Trzeci tydzień ciąży to okres od skończenia pełnych dwóch tygodni aż do końca trzeciego tygodnia (15–21 dni). Co się dzieje w organizmie kobiety w 3. tygodniu ciąży?
3. tydzień ciąży — co się dzieje podczas trzeciego tygodnia ciąży?
To przełomowy moment, bo tak naprawdę dopiero na przełomie 2. i 3. tygodnia dochodzi do zapłodnienia. Po uwolnieniu przez jajnik komórki jajowej (zazwyczaj jednej), jest ona wyłapywana przez strzępki jajowodu do jego światła — tam spotyka się z plemnikiem, który wcześniej w drogach rodnych kobiety przygotowywał się do tego spotkania. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w wyniku zapłodnienia w jedną komórkę łączy się połowa genów mamy i połowa genów taty, tworząc nowy, niepowtarzalny zestaw DNA.
Komórka ta ulega kolejno bruzdkowaniu, czyli serii podziałów komórkowych — z jednej komórki z każdym podziałem tworzą się następne. Po 3–4 dniach od zapłodnienia podzielone komórki przypominają morwę, stąd nazwa w embriologii — morula. Morula ruchami jajowodu transportowana jest do jamy macicy.
Jest to tak wczesne stadium, że na badaniu USG nic nie widać. Test ciążowy z moczu nie potwierdzi ciąży, ponieważ stężenie hormonu beta hCG w moczu jest w tym okresie jeszcze zbyt niskie. Poziom beta hCG we krwi jest również bardzo niski, a czasem jeszcze nieoznaczalny.
Chłopiec czy dziewczynka?
Płeć dziecka zależy wyłącznie od plemników. Komórka jajowa zawsze jest wyposażona w chromosom X, zaś plemniki zarówno w chromosom X, jak i Y. Jeśli pierwszy do wnętrza komórki jajowej dostanie się plemnik z chromosomem X, po połączeniu powstaje komórka z parą chromosomów XX, czyli dziewczynka. Jeśli natomiast wyścig wygra plemnik z chromosomem Y, tworzy się komórka z parą chromosomów XY, czyli chłopiec.
Czy można zaplanować płeć dziecka? Istnieje przekonanie, że jeśli będziemy uprawiali seks w dniu owulacji, plemniki z chromosomem Y jako szybsze wyprzedzą plemniki z chromosomem X i dobiją się do komórki jajowej pierwsze, jeden z nich się z nią połączy i po 38. tygodniach na świat przyjdzie chłopak. Z punktu widzenia nauki w tym micie jest trochę prawdy, jednakże o tym, który plemnik rzeczywiście zostanie wpuszczony do wnętrza, nie zależy tylko szybkość — to od komórki jajowej zależy, czy wpuści do swojego wnętrza plemnika z chromosomem X czy Y.
Jak często należy się kochać?
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w opisie drugiego tygodnia ciąży. Badania naukowe dowodzą, że najlepiej jest uprawiać seks co 2–3 dni przez cały cykl miesiączkowy, wykluczając menstruację.
W dzisiejszych czasach niestety nie zawsze można spędzić w sypialni tyle czasu, ile się chce. W takim przypadku można posiłkować się testami owulacyjnymi oraz wnikliwą obserwacją swojego ciała (temperatura, śluz szyjkowy, ból owulacyjny).
Jak dbać o siebie?
W trzecim tygodniu ciąży, tak jak i przed zapłodnieniem, przyszła mama powinna unikać papierosów, alkoholu i innych używek. Kobieta cały czas powinna przyjmować kwas foliowy w dawce 400 µg (mikrogramów) dziennie lub większej, jeśli lekarz prowadzący tak zdecyduje. Może wspomagać się preparatami łączonymi zawierającymi poza kwasem foliowym m.in. myoinozytol.
Dowiedz się, o czym warto pamiętać przy planowaniu ciąży – przeczytaj artykuł: O czym warto pomyśleć planując ciążę?