3. tydzień ciąży – objawy w trzecim tygodniu ciąży
Łukasz Stelmaszczyk

3. tydzień ciąży – objawy w trzecim tygodniu ciąży

Stało się. To w tym momencie dochodzi do zapłodnienia. Trzeci tydzień ciąży to okres od skończenia pełnych dwóch tygodni aż do końca trzeciego tygodnia (15–21 dni). Co się dzieje w organizmie kobiety w 3. tygodniu ciąży? 

3. tydzień ciąży — co się dzieje podczas trzeciego tygodnia ciąży?

To przełomowy moment, bo tak naprawdę dopiero na przełomie 2. i 3. tygodnia dochodzi do zapłodnienia. Po uwolnieniu przez jajnik komórki jajowej (zazwyczaj jednej), jest ona wyłapywana przez strzępki jajowodu do jego światła — tam spotyka się z plemnikiem, który wcześniej w drogach rodnych kobiety przygotowywał się do tego spotkania. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w wyniku zapłodnienia w jedną komórkę łączy się połowa genów mamy i połowa genów taty, tworząc nowy, niepowtarzalny zestaw DNA.

Komórka ta ulega kolejno bruzdkowaniu, czyli serii podziałów komórkowych — z jednej komórki z każdym podziałem tworzą się następne. Po 3–4 dniach od zapłodnienia podzielone komórki przypominają morwę, stąd nazwa w embriologii — morula. Morula ruchami jajowodu transportowana jest do jamy macicy.

Jest to tak wczesne stadium, że na badaniu USG nic nie widać. Test ciążowy z moczu nie potwierdzi ciąży, ponieważ stężenie hormonu beta hCG w moczu jest w tym okresie jeszcze zbyt niskie. Poziom beta hCG we krwi jest również bardzo niski, a czasem jeszcze nieoznaczalny.

Należy pamiętać, że plemniki w organizmie kobiety żyją kilka dni, dlatego też jeśli stosunek odbył się na przykład trzy dni przed owulacją, to do zapłodnienia dojdzie dopiero po trzech dniach — plemniki będą musiały poczekać w drogach rodnych kobiety na komórkę jajową wyprodukowaną przez jajnik.

Chłopiec czy dziewczynka?

Płeć dziecka zależy wyłącznie od plemników. Komórka jajowa zawsze jest wyposażona w chromosom X, zaś plemniki zarówno w chromosom X, jak i Y. Jeśli pierwszy do wnętrza komórki jajowej dostanie się plemnik z chromosomem X, po połączeniu powstaje komórka z parą chromosomów XX, czyli dziewczynka. Jeśli natomiast wyścig wygra plemnik z chromosomem Y, tworzy się komórka z parą chromosomów XY, czyli chłopiec.

Czy można zaplanować płeć dziecka? Istnieje przekonanie, że jeśli będziemy uprawiali seks w dniu owulacji, plemniki z chromosomem Y jako szybsze wyprzedzą plemniki z chromosomem X i dobiją się do komórki jajowej pierwsze, jeden z nich się z nią połączy i po 38. tygodniach na świat przyjdzie chłopak. Z punktu widzenia nauki w tym micie jest trochę prawdy, jednakże o tym, który plemnik rzeczywiście zostanie wpuszczony do wnętrza, nie zależy tylko szybkość — to od komórki jajowej zależy, czy wpuści do swojego wnętrza plemnika z chromosomem X czy Y.

Jak często należy się kochać?

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w opisie drugiego tygodnia ciąży. Badania naukowe dowodzą, że najlepiej jest uprawiać seks co 2–3 dni przez cały cykl miesiączkowy, wykluczając menstruację.

W dzisiejszych czasach niestety nie zawsze można spędzić w sypialni tyle czasu, ile się chce. W takim przypadku można posiłkować się testami owulacyjnymi oraz wnikliwą obserwacją swojego ciała (temperatura, śluz szyjkowy, ból owulacyjny).

Powiązane produkty

Jak dbać o siebie?

W trzecim tygodniu ciąży, tak jak i przed zapłodnieniem, przyszła mama powinna unikać papierosów, alkoholu i innych używek. Kobieta cały czas powinna przyjmować kwas foliowy w dawce 400 µg (mikrogramów) dziennie lub większej, jeśli lekarz prowadzący tak zdecyduje. Może wspomagać się preparatami łączonymi zawierającymi poza kwasem foliowym m.in. myoinozytol.

Dowiedz się, o czym warto pamiętać przy planowaniu ciąży – przeczytaj artykuł: O czym warto pomyśleć planując ciążę?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Plamienie implantacyjne w ciąży – czy jest groźne?

    Ciąża to czas pełen emocji, pytań i niepewności – szczególnie na jej wczesnym etapie. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić przyszłą mamę, jest plamienie implantacyjne. Czym jest plamienie implantacyjne? Czy może być powodem do zmartwień?

  • Metody antykoncepcji – rodzaje, skuteczność i jak wybrać najlepszą dla siebie

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych zagadnień zdrowotnych i społecznych, odgrywającym kluczową rolę w życiu osób aktywnych seksualnie. W kontekście planowania rodziny oraz odpowiedzialnego podejścia do prokreacji coraz więcej osób poszukuje skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, preferencje dotyczące komfortu stosowania oraz plany na przyszłość. Istnieje wiele różnorodnych metod, które różnią się zarówno pod względem skuteczności, jak i potencjalnych skutków ubocznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.