×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Miód gryczany

Miód gryczany nie na darmo nazywany jest miodem starców – dzięki dużej zawartości rutyny, idealnie wspiera funkcjonowanie serca oraz naczyń krwionośnych, chroniąc je przed licznymi chorobami, zwłaszcza nadciśnieniem i zmianami o charakterze miażdżycowym. Nektar o intensywnym zapachu pozyskiwany z kwiatów gryki pomoże również przy anemii będącej następstwem niedoboru żelaza.

Pszczeli wyrób o ostrym, lekko piekącym smaku zawiera w sobie duże ilości rutyny, która dzięki właściwościom oczyszczającym i uszczelniającym ściany naczyń włosowatych, nie tylko chroni układ krążenia, ale także wspomaga gojenie się ran. Dotyczy to zarówno zmian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Stąd też zaleca się go w okresie rekonwalescencji, po operacjach, które wiązały się ze znacznym ubytkiem krwi. Wykazano również pozytywny wpływ regularnego spożywania nektaru w kolorze bursztynu na regenerację tkanki kostnej po złamaniu. Właściwości oczyszczające tego pszczelego produktu wpisują go na listę sprzymierzeńców osób zmagających się z zapaleniem nerek, nieżytami górnych dróg oddechowych czy zapaleniu opłucnej.

Wartością dodaną, wynikającą m.in. z jego zabarwienia (od bursztynowego po ciemnobrązowy przypominający mocną, czarną herbatę), jest bogactwo żelaza, witaminy C oraz białka, które są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm. Stąd warto wykorzystać go w przypadku niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Ze względu na dużą zawartość fruktozy, z powodzeniem może być stosowany przez cukrzyków insulinozależnych, np. jako zamiennik cukru.

Spore ilości  magnezu sprawiają, że miód gryczany powinien znaleźć się w diecie w okresie wytężonej aktywności psychicznej i fizycznej (wspomaga pamięć oraz koncentrację). Zalecany jest zatem profesjonalnym sportowcom, osobom bardzo aktywnym fizycznie, dzieciom i młodzieży. Miód gryczany warto spożywać regularnie, gdy zmagamy się z problemami na tle nerwowym, np. przy nerwicach żołądka.


Podziel się: