×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Buraki posłużą do produkcji sztucznej krwi

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund są na dobrej drodze do stworzenia nowego zastępnika ludzkiej krwi. Zgodnie z ich badaniami, struktura białka znajdującego się w burakach jest bardzo podobna do hemoglobiny obecnej w naszej krwi.

Autorką odkrycia jest Szwedka Nélida Leiva, doktorantka Uniwersytetu w Lund, która zawarła wnioski w swojej pracy dyplomowej. Jej zdaniem, hemoglobina z buraków cukrowych wykazuje ogromne podobieństwo do ludzkiego  białka. Obie struktury różnią się wyłącznie drobnym elementem na powierzchni, które przedłuża ich trwałość, co w tym wypadku jest zaletą.

Podobieństwo między białkiem ludzkim i pochodzącym z buraka występuje mimo, że u roślin hemoglobina służy zupełnie innym celom. U ludzi odpowiada za transportu tlenu do tkanek, natomiast w przypadku buraków pomaga wiązać tlenek azotu, co wiąże się m.in. z procesem odstraszania bakterii.

Zdaniem Leivy proces ekstrakcji hemoglobiny z buraków nie powinien być skomplikowany, pod warunkiem, że uda się pozyskać na ten cel wystarczającą ilość warzyw. W ciele człowieka znajduje się około kilograma hemoglobiny, a w hektarze buraków cukrowych nawet 2 tony, co oznacza, że nowa metoda może pozwolić na zaspokojenie nawet bardzo dużego zapotrzebowania na krew. Hemoglobina znajduje się nie tylko w korzeniu, ale też w kwiatach i liściach buraków, więc białka można pozyskiwać ze wszystkich elementów rośliny.

Wyniki badań doktorantki muszą potwierdzić testy, początkowo z udziałem zwierząt, które Uniwersytet w Lund ma prowadzić we współpracy z ekspertami z University College London. Późniejsze analizy z udziałem ludzi wykażą, czy roślinna hemoglobina jest tolerowana przez ludzkie tkanki i zdolna do przekształcenia we w pełni funkcjonalne krwinki.

Niedostateczne zapasy krwi to częsty problem, z którym borykają się m. in. kraje azjatyckie. Burak cukrowy jest powszechnym i łatwym w uprawie surowcem, więc zakładając, że, jak twierdzą naukowcy, ekstrakcja hemoglobiny z rośliny będzie łatwa, a jej ilości duże, sztuczna krew może rozwiązać problem niedoborów krwi na ogromną skalę.

Źródło: Kopalniawiedzy.pl


Podziel się: