×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zawał serca coraz częściej dotyka młodych Norwegów

Jak wynika z raportu Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) co piąta osoba, u której po raz pierwszy w życiu stwierdzono zawał serca mięśniowego umiera przed dotarciem do fachowej pomocy medycznej. Niepokojący jest również fakt, że coraz częściej zawał dotyka ludzi młodych.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrosła liczba Norwegów między 25 a 44 rokiem życia hospitalizowanych po zawale serca, jednocześnie zmalała liczba osób dotkniętych zawałem po 65. roku życia.

Zawał serca w każdej grupie wiekowej pozostaje główną przyczyną zgonów w tym, stosunkowo niewielkim, bo liczącym nieco ponad 5 mln mieszkańców kraju. W bieżącym roku na skutek zawału mięśnia serca zmarło w Norwegii 5974 mężczyzn i 7035 kobiet.

Co piąta z tych osób, u której do zawału serca doszło po raz pierwszy w życiu zmarła, nim dotarła do szpitala. Śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych jest zdecydowanie niższa. W 28 dni od przyjęcia do szpitala przy życiu pozostaje 99 proc. chorych poniżej 50. roku życia, 97 proc. Norwegów między 50. a 70. rokiem życia, a także 84 proc. pacjentów po 70. roku życia.


Podziel się: