×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Aplikacja pozwoli zdiagnozować żółtaczkę u noworodka?

Żółtawy odcień skóry u noworodka jest dla rodziców sygnałem, że organizm maleństwa nie eliminuje odpowiednio barwnika żółciowego zwanego bilirubiną. Zmiany na skórze dziecka nie zawsze są łatwo dostrzegalne, a żółtaczka w ostrej postaci może spowodować poważne powikłania w późniejszym rozwoju. Aplikacja opracowana przez fizyków i inżynierów z z Uniwersytetu Washington ma pomóc rodzicom i pediatrom w diagnozowaniu żółtaczki u noworodków.

Aplikacja mobilna nie tylko diagnozuje żółtaczkę u nowo narodzonego dziecka, ale w ciągu kilku minut jest w stanie przesłać wyniki badań rodzicom i pediatrom. Aplikacja ma służyć do wstępnej diagnozy, która pozwoli ocenić, czy należy przeprowadzić dalsze, bardziej szczegółowe badania.

Aplikacja BiliCam wykorzystuje znajdujący się w smartfonie aparat i specjalną kartę barwną. Aplikację należy pobrać, a następnie umieścić kartę na brzuchu noworodka i zrobić zdjęcie. Karta oceni odcień skóry dziecka,  a także prześle informacje do wirtualnego centrum analiz, gdzie zostaną ocenione na podstawie algorytmu.

Mobilna aplikacja przeznaczona jest dla nowo narodzonych dzieci, które spędzają swoje pierwsze dni w domu. Dzięki niej rodzice mogą sprawdzić poziom bilirubiny we krwi dziecka i w razie konieczności podjąć kolejne kroki.


Podziel się: