×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kofeina szkodzi nastolatkom!

Szwajcarscy naukowcy dowiedli, że kawa spożywana przez nastolatków przez dłuższy czas może obniżać ich intelektualne możliwości, wywoływać zaburzenia osobowości, a nawet doprowadzić do schozofrenii!

Badania przeprowadzone przez Swiss National Science Foundation dowodzą, że kofeina może hamować rozwój umysłowy nastolatków w okresie dojrzewania.

Zespół dr. Reto Hubera z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Zurichu swoje badania prowadził na szczurach, jest jednak wysoce przekonany, że mechanizm ten zadziała również w przypadku ludzi.

Dr Huber informuje, że synapsy, czyli elektryczne połączenia między neuronami, u dorastających ssaków są regulowane podczas snu. Najważniejsze zostają rozbudowane, podczas gdy inne – zredukowane. Dzięki temu mózg staje się coraz sprawniejszy.

Tomografia mózgu wykazała, że młode szczury po spożyciu dużej ilości kofeiny mniej czasu poświęcały na fazę głębokiego snu, czyli etapu, który uważany jest za kluczowy dla rozwoju neurologicznego. Poskutkowało to nieprawidłową liczbą synaps.

Wcześniejsze badania dotyczące spożywania przez młodych ludzi napojów kofeinowych potwierdziły, że młodzież po nie sięgająca ma problemy ze snem.

Amerykańska Akademia Pediatrii już dziś przestrzega przed podowaniem dzieciom jakichkolwiek napojów energetycznych.


Podziel się: