Ranigast Pro, tabletki powlekane, 75 mg, 10 szt
5.99 zł

Ranigast Pro, tabletki powlekane, 75 mg, 10 szt

Ranigast Pro, tabletki powlekane, 75 mg, 10 szt
5.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

preparat stosowany w objawowym leczeniu dolegliwości żołądkowych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego.

Skład

Substancją czynną zawartą w leku  Ranigast PRO jest 75 mg ranitydyny w postaci chlorowodorku (co odpowiada 84 mg chlorowodorku ranitydyny).
Inne składniki leku to:
rdzeń tabletki: krospowidon, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna.
otoczka tabletki: hypromeloza (Methocel E 15), lak z żółcienią pomarańczową E 110, tytanu dwutlenek, triacetyna, talk.

Dawkowanie

dorośli i dzieci w wieku powyżej 16 lat - w przypadku wystąpienia objawów niestrawności należy zastosować 1 tabletkę powlekaną 75 mg. Jeśli po przyjęciu preparatu dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 godzinę lub nawracają, można przyjąć następną tabletkę 75 mg. 
Nie należy stosować dawki większej niż 150 mg na dobę. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.

Działanie

Ranitydyna, substancja czynna leku Ranigast PRO, hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Wskazania

objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu. Lek usuwa w krótkim czasie zgagę i niestrawność. 1 tabletka działa około 6-8 godzin.

 

Przeciwwskazania

leku Ranigast PRO nie należy stosować w przypadku, gdy kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły reakcje uczuleniowe na ranitydynę lub na inny składnik leku, u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Działania niepożądane

Działania niepożądane zostały sklasyfikowane zgodnie z częstością występowania:
często: występujące u przynajmniej 1% pacjentów,
niezbyt często: występujące u 0,1% do 1% pacjentów,
rzadko: występujące u 0,01% do o,1% pacjentów
bardzo rzadko: występujące u mniej niż u 0,01% pacjentów.
U pacjentów stosujących ranitydynę obserwowano następujące działania niepożądane:
bardzo rzadko: bóle głowy i zawroty głowy, przemijające zaburzenia dotyczące ruchów mimowolnych, przemijające stany splątania, depresja, omamy, zwolnienie akcji serca, blok przedsionkowo-komorowy, zapalenie naczyń, zwykle przemijające zapalenie wątroby przebiegające z żółtaczką lub bez, ostre zapalenie trzustki, biegunka, bóle stawowe i mięśniowe, zwykle przemijająca leukopenia i trombocytopenia, agranulocytoza lub pancytopenia, czasami z aplazją lub hipoplazją szpiku, ginekomastia, przemijająca impotencja, rumień wielopostaciowy, wypadanie włosów, wstrząs anafilaktyczny, niewyraźne widzenie.
rzadko: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, gorączka, skurcz oskrzeli, zwiększenie liczby eozynofili, niedociśnienie, ból w klatce piersiowej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarza w następujących przypadkach:

  • przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
  • zaburzeń czynności wątroby lub nerek,
  • porfirii,
  • gdy wraz z niestrawnością występuje utrata masy ciała,
  • stosowania NLPZ,
  • współistniejących chorób, leczonych innymi lekami przepisanymi przez lekarza.

Leczenie ranitydyną może maskować objawy nowotworu.
Ciąża i karmienie piersią: przed zażyciem leku należy poradzić się lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: Brak informacji dotyczących przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania ranitydyny. Jednakże u niektórych pacjentów obserwowano działania niepożądane, takie jak: zawroty i bóle głowy lub niewyraźne widzenie, które mogą ograniczyć sprawność psychofizyczną.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 963 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT

Ranigast Pro - Ranitidinum - zastosowanie i działanie

Skład:

ranitydyna

Postać:

tabletki

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie :

hamuje wydzielanie soku żołądkowego

Wskazania:

Objawowe leczenie takich dolegliwości żołądkowych jak niestrawność, zgaga, nadkwaśność.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1 tabletka w przypadku wystąpienia objawów niestrawności, po 1 godzinie można przyjąć następną tabletkę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 2 tabletki. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.   Uwaga! Lek nie należy stosować samodzielnie dłużej niż 2 tygodnie. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po 2 tygodniach leczenia należy zasięgnąć porady lekarza.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić zmęczenie, ból i zawroty głowy, senność lub bezsenność, wysypka, przemijające zaburzenia czynności wątroby. Rzadko podniecenie, stany splątania, depresja i omamy (szczególnie u pacjentów ciężko chorych i w podeszłym wieku), zwolnienie akcji serca, blok przedsionkowo-komorowy, zapalenie naczyń, bóle stawów i mięśni, zmiany w obrazie krwi, zaburzenia akomodacji, reakcje alergiczne.   Brak informacji dotyczących przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania ranitydyny. Jednakże w przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych jak np. zawroty i bóle głowy, niewyraźne widzenie może ograniczać sprawność psychofizyczną. W przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ranitydynę lub jakąkolwiek substancję pomocnicza preparatu, przebytą chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, porfirię, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz preparaty zobojętniające treść żołądkową, sukralfat, ketokonazol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zażyciem leku należy poradzić się lekarza.