×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zatoki – jak im pomóc?

Popularne przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Zaatakowanie przez wirusy błony śluzowe nosa powodują wówczas ich przekrwienie i obrzęk. Upośledzeniu ulega naturalny ruch rzęsek wymiatających jak szczoteczka wydzielinę, która w trakcie infekcji jest nadprodukowana. W konsekwencji tych wszystkich zaburzeń blokadzie ulegają naturalne ujścia zatok, zaburza się ich wentylacja, a rosnące, wewnątrz jam zatok, ciśnienie wywołuje nieznośny ból, nasilający się nawet przy pochylaniu głowy.

Ulżyć w bólu i odetkać…

Niedrożność nosa i ujść zatok przynosowych znacząco zwiększa ryzyko nadkażenia bakteryjnego, dlatego utrzymanie prawidłowej drożności nosa jest równie ważne jak usunięcie objawów bólowych. Najczęściej, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (m.in. choroba wrzodowa), stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne z ibuprofenem.

Częstym błędem przy wybieraniu leku na ból zatok jest dublowanie preparatów (stosowanie takich, które złudnie mają co prawda inne nazwy handlowe, ale zawierają te same substancje aktywne).

W celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa i odblokowania ujść naturalnych zatok stosuje się krople lub aerozole donosowe, a także preparaty doustne.

Należy przy tym pamiętać, że krople do nosa mogą być stosowane tylko przez kilka dni, a środki doustne (zwykle z pseudoefedryną) mogą wywierać negatywny wpływ na układ krążenia i nie są wskazane we wszystkich przypadkach.

Leki upłynniające śluz

Ich zadanie to upłynnianie zmienionego śluzu, a tym samym ułatwienie oczyszczenia zatok. Sięgamy po nie w fazie, gdy zalegający katar nie jest wystarczająco rzadki, aby mógł być łatwo usunięty. Jednym z nich jest acetylocysteina. Tego typu preparaty należy ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową (możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli) oraz u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie.

Jeśli konieczne jest jednoczesne stosowanie acetylocysteiny i antybiotyków doustnych (gdy zalecił je lekarz), leki należy przyjmować w odstępnie przynajmniej dwóch godzin. Upłynnienie gęstej wydzieliny można również osiągnąć przez stosowanie preparatów zawierających składniki roślinne.

Wody morskie

Warto zwrócić uwagę, że dzielą się one na izotoniczne i hipertoniczne roztwory. Co to w praktyce oznacza?

Roztwór hipertoniczny to roztwór, którego ciśnienie osmotyczne jest wyższe od ciśnienia osmotycznego roztworu, z którym go porównujemy. W tym przypadku ciśnienie roztworu porównujemy z ciśnieniem komórek błony śluzowej nosa.

Hipertoniczne stężenie soli w roztworze wody morskiej inicjuje proces osmotyczny polegający na wymianie wody pomiędzy środowiskiem zewnętrznym, a komórkami śluzówki. Woda zawsze przepływa w kierunku roztworu hipertonicznego, czyli z roztworu o niższym stężeniu osmotycznym do roztworu o wyższym stężeniu, aż do momentu wyrównania stężeń soli w obu roztworach. Pod wpływem tego procesu błona śluzowa ulega obkurczeniu na skutek zmniejszenia jej obrzęku poprzez utratę wody przechodzącej do roztworu o wyższym ciśnieniosmotycznym.

O ile więc izotoniczne roztwory polecane są do codziennej pielęgnacji, to roztwory hipertoniczne stosuje się właśnie do udrażniania zatkanego nosa.

Gruntowne płukanie?

Od niedawna można zakupić w aptekach specjalne zestawy do płukania nosa i zatok. Każdy taki zestaw składa się z miękkiej butli ze specjalną końcówką i saszetek służących do samodzielnego przygotowania roztworu do płukania.

Poprzez naciśnięcie napełnionej butelki wpuszcza się płyn najpierw jedną, a potem drugą dziurką nosa. Dzięki dużej objętości (dla dorosłych 240 ml, dla dzieci 120 ml do każdorazowego użycia) można dokładnie wypłukać nos i zatoki.

Dobroczynne inhalacje

Jednym ze sposobów, która może nam przynieść ulgę są także inhalacje. Inhalacje są metodą mało inwazyjną, nie obciążającą przewodu pokarmowego.

Pożądany efekt możemy otrzymać dodając choćby parę kropel wybranego olejku lub olejkowej kompozycji do kubka z ciepłą (nie gorącą) wodą. Następnie ostrożnie pochylamy się nad naczyniem i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wdychamy parę przez kilka minut.

Można też użyć olejku „na zimno”: naleć kilka kropel na chusteczkę higieniczną i zbliżać ją do nosa, wąchając, przynoszący uczucie drożności, zapach.

Kiedy do lekarza?

Pojawiający się przy przeziębieniu i silnym katarze ból zatok powinien ustępować wraz z podjętym leczeniem. Samoleczenie jest jednak mało skuteczne, a wręcz może być niebezpieczne w przypadku bardzo nasilonych objawów ostrego zapalenia zatok czy przewlekłego zapalenia zatok.

Do lekarza powinniśmy się udać bezzwłocznie m.in. w przypadku utrzymującej się jednocześnie gorączki, a także kiedy jednocześnie występuje ból ucha.


Podziel się: