Intymne zabiegi
Przemysław Rokicki

Intymne zabiegi

Ginekologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu i atrakcyjności żeńskich zewnętrznych narządów płciowych oraz polepszeniem ich funkcji seksualnych.

Działania te prowadzą do poprawy poczucia własnej atrakcyjności i komfortu psychicznego leczonych kobiet. Ma to również niebagatelne znaczenie dla poprawy wizerunku kobiety w oczach jej partnera.

Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród kobiet, które poddały się tego typu zabiegom 93% z nich ma po operacji wyższą  samoocenę, u 95% znika dyskomfort fizyczny, a u 71% poprawia się  jakość pożycia seksualnego.

Wskazania do zabiegów

Kilka przykładów najczęstszych powodów podejmowania przez kobiety decyzji o operacji narządów płciowych:

 • podwiązywanie waginy
 • łagodzenie podrażnień wywołanych przylegającą odzieżą
 • redukowanie przyczyn bólu podczas stosunku płciowego
 • redukowanie przerostu warg sromowych
 • poprawa estetyki mniejszych warg sromowych
 • zmniejszanie ryzyka nieszczelnego zwieracza cewki moczowej

Powikłania

Ryzyko wystąpienia komplikacji po tych zabiegach jest niewielkie, a ich główną przyczyną jest bliskie sąsiedztwo flory bakteryjnej pochwy i odbytu. Zdarzyć się mogą takie następstwa jak: zasinienie skóry krocza, krwawienie, infekcja, zgrubienia podskórne, przerost blizny, zakrzepica żylna, zaburzenia czucia w operowanej okolicy. Aby uniknąć infekcji, kilka tygodni po wykonanym zabiegu chirurgicznym należy restrykcyjnie przestrzegać wzmożonej higieny intymnej. Wystąpić mogą również obrzęki i ból o niskim natężeniu, który może się pojawić w dwóch pierwszych dobach po zabiegu. Szczegółowych informacji na temat możliwych powikłań udziela każdorazowo lekarz podczas konsultacji.

Powiązane produkty

Rodzaje zabiegów 

Laserowe odmładzanie pochwy

Jest nowoczesną i bezkrwawą metodą poprawiającą elastyczność i wytrzymałość ścian pochwy i tkanek ją otaczających. Zabieg laserowy zwiększa napięcie i wzmacnia siłę mięśni wokół pochwy, zmniejsza jej wewnętrzny wymiar, a także wpływa na poprawę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. Prowadzi to do intensyfikacji doznań seksualnych i podnosi jakość życia seksualnego.

Laserowe odmładzanie pochwy przeprowadza się przy wykorzystaniu najnowszej generacji lasera diodowego, dzięki któremu, operacje wykonane mogą być precyzyjnie i subtelnie, przy jednoczesnej minimalnej utracie krwi. Proces gojenia i rekonwalescencji po zabiegach laserowych jest wyjątkowo krótki, a blizna praktycznie niewidoczna. Metoda laserowego odmładzania pochwy przeznaczona jest między innymi dla kobiet, u których w wyniku na przykład: traumatycznego porodu, ciężkiej pracy fizycznej lub fizjologicznej utraty elastyczności struktur pochwy powstającej wraz z wiekiem doszło do nadmiernej relaksacji tkanek wokół pochwy, co utrudnia lub uniemożliwia osiąganie pełnej satysfakcji w życiu intymnym. Relaksacja pochwy związana jest: ze zmniejszeniem napięcia i siły mięśni ją otaczających, z upośledzeniem kontroli mięśniowej, ze zwiększeniem wymiarów pochwy i osłabieniem tkanek ją podtrzymujących. Po zabiegu pacjentka może po kilku dniach wrócić do pełnej aktywności ruchowej a po 4-6 tygodniach do aktywności seksualnej. Ryzyko powikłań jest niewielkie. Może obejmować krwawienie, zakażenie lub bliznowacenie, praktycznie niespotykane po procedurach laserowych.

Laserowa plastyka warg sromowych mniejszych – labioplastyka

Wargi sromowe mniejsze są fałdami skórnymi otaczającymi wejście do pochwy. Większość kobiet pragnie, by ich wargi sromowe mniejsze były ukryte pod wargami sromowymi większymi. W oparciu o technikę laserową lub chirurgiczną możliwy jest zabieg zmniejszający wargi sromowe mniejsze. Jest to procedura wykonywana w znieczuleniu ogólnym, mało obciążająca, związana z niewielką bolesnością po zabiegu i szybkim powrotem do codziennej aktywności.

Nadmiernie powiększone wargi sromowe mniejsze lub ich asymetria, nie tylko są  częstą przyczyną obniżonego komfortu psychicznego, związanego z obawą o atrakcyjność własnej sfery intymnej, ale również  mogą być źródłem dolegliwości związanych z codzienna aktywnością fizyczną, życiem płciowym lub noszeniem obcisłej bielizny. W niektórych przypadkach kobietom z dużymi wargami sromowymi może towarzyszyć ból w trakcie stosunków płciowych. Jest to problem stosunkowo częsty. U wielu kobiet powiększenie warg sromowych mniejszych wynika z uwarunkowań genetycznych, natomiast w pozostałej grupie pacjentek, ich deformacja jest wynikiem uszkodzeń, głównie poporodowych lub może być związana z fizjologicznym procesem starzenia się tej okolicy ciała. Część kobiet może czuć się nieatrakcyjna i chcieć poprawić jakość swoich doznań seksualnych przez chirurgiczną korekcję niedoskonałości tej intymnej okolicy ciała. Ponadto często nadmiernie przerosłe wargi sromowe mogą być źródłem zakłopotania i skrępowania w obecności partnera seksualnego.

Labioplastyka jest więc jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w zakresie ginekologii estetycznej. Długość operacji wynosi 2 godziny. Jest to zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu ogólnym, miejscowym. Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.

Clitoplastyka 

Zabieg polegający na obnażeniu (do tej pory całkiem lub częściowo zakrytej pod fałdami skórnymi) górnej części łechtaczki. Dzięki temu kobieta bardzo zyskuje na jakości doznań seksualnych. 

Laserowa plastyka krocza

Pewna grupa pacjentek zgłasza problemy związane ze zmianą wyglądu ich krocza, które z upływem czasu straciło jędrność a skóra tej okolicy stała się mniej elastyczna. Część z tych problemów związana jest z przebytymi porodami szczególnie jeśli były liczne, zabiegowe lub dotyczyły dużych noworodków. Laserowa plastyka krocza może w subtelny sposób zrekonstruować i uelastycznić tę okolicę i wymodelować wargi sromowe większe, tym samym zwiększając jej atrakcyjność.

Powiększenie warg sromowych większych

Wargi sromowe większe, otaczają wargi sromowe mniejsze, łechtaczkę, ujście cewki moczowej i pochwy. Ich kształt jest szczególnie istotny dla wyglądu całych narządów płciowych. Istnieje możliwość powiększenie warg sromowych większych, przy pomocy tkanki tłuszczowej pacjentki, pobranej za pomocą liposukcji. Inną możliwością w tych przypadkach są małoinwazyjne techniki wykorzystujące różnorodne wypełniacze tkankowe produkowane na bazie kwasu hialuronowego.

Laserowa rekonstrukcja błony dziewiczej

W niektórych społecznościach kulturowych i religijnych istotną rzeczą jest zachowanie błony dziewiczej. Zastosowanie techniki laserowej umożliwia odtworzenie lub zmianę kształtu uszkodzonej błony dziewiczej. Procedura przeprowadzana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym a rehabilitacja nie przekracza kilku dni.  

Hymenotomia

To zabieg polegający na nacięciu zbyt grubej, niepodatnej błony dziewiczej utrudniającej pełną inicjację seksualną kobiety.

Powiększanie Punktu G 

Powiększanie punktu G jest nowoczesną, niechirurgiczną metodą, której celem jest powiększenie, uwydatnienie i ujędrnienie punktu G. Metoda wykorzystuje rekombinowany kolagen, który jest białkiem występującym w organizmie człowieka. Odpowiednie ostrzyknięcie wrażliwej na bodźce okolicy punktu G przy użyciu tej substancji pozwala na okresowe zwiększenie doznań seksualnych. Głównym celem zabieguj jest intensyfikacja doznań seksualnych. Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i procedura nie przekracza zwykle 30 minut. Już w 4 godziny po zabiegu kobieta może prowadzić normalną aktywnością płciową. 

Artykuł  jest pracą przeglądową. Literatura źródłowa na podstawie, której opracowano powyższą publikację dostępna jest u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

  Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

 • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

  Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

 • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

  Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

 • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

  Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij