×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Niemal 300 mln zł na zdrowie jeszcze w tym roku

Przyjęta na wtorkowym posiedzeniu rządu specustawa zakłada przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na aparaturę medyczną, sprzęt i wyposażenie między innymi szkolnych gabinetów dentystycznych. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, do końca tego roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć w sumie o ponad miliard złotych.

Środki zostaną przyznane w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Ma ona umożliwić ministrowi zdrowia przekazywanie dodatkowych środków na aparaturę medyczną nie tylko ośrodkom leczniczym utworzonym lub nadzorowanym przez resort, ale także tym, które udzielają świadczeń istotnych z punktu widzenia zdrowia publicznego na innych zasadach. 

Onkologia i pediatria z dofinansowaniem

Pieniądze z puli wynoszącej dokładnie 282 mln złotych trafią do ośrodków specjalizujących się w pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii. Resort wskazał konkretną aparaturę, która ma zostać zakupiona z dodatkowych pieniędzy, by usprawnić i unowocześnić leczenie. Mowa przede wszystkim o sprzęcie do małoinwazyjnego leczenia i diagnostyki – laparoskopach, torakoskopach, histeroskopach, gastroskopach czy kolonoskopach, a także nowoczesnych ultrasonografach oraz aparaturze laserowej umożliwiającej leczenie wrodzonych anomalii naczyniowych przy minimalnej ingerencji w organizm dziecka. Nowy sprzęt trafi także do powstających Centrów Leczenia Raka Piersi, jak również oddziałów neonatologicznych znajdujących się w szpitalach o III poziomie referencyjności. 

Krótsze kolejki i gabinety w szkołach

Dodatkowe pieniądze mają pomóc także w poprawie dostępności do świadczeń zdrowotnych przez zmniejszenie kolejek do najbardziej obleganych zabiegów i badań, w tym rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, a spośród zabiegów operacji usunięcia zaćmy i endoprorezoplastyki stawu biodrowego, na które obecnie czeka się średnio po dwa lata. 

Ze środków zatwierdzonych w specustawie finansowane będą również szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej, których powrót zapowiadał rząd. Dzięki nim w każdej szkole ma znaleźć się miejsce dla pielęgniarki lub higienistki. Tam, gdzie to możliwe, powstać mają również szkolne gabinety stomatologiczne, a uczniowie szkół do tego nieprzystosowanych będą mogli korzystać z dentobusów, które w założeniu mają kursować zwłaszcza po mniejszych miejscowościach lub wsiach. 

Specustawa zwiększyła także limit wydatków na szczepionki na obecny i przyszły rok (2017 i 2018), co wiąże się z wprowadzeniem nowego, obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2016 roku. 

Pieniędzy będzie coraz więcej

Pieniądze na zdrowie mają nadal płynąć szerokim strumieniem. Jak poinformowała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, resort zdrowia jeszcze w tym tygodniu ma otrzymać z budżetu dodatkowe 300 mln złotych, które pomogą między innymi opłacić szpitalne nadwykonania, by weszły w sieć szpitali „z czystym kontem”. Podczas Forum Ekonomicznego Krynicy wicepremier Morawiecki zapowiedział, że jeszcze w tym roku dodatkowe finansowanie służby zdrowia może sięgnąć 1,5 mld złotych, a w przyszłym roku wydatki na ten cel mają wzrosnąć o prawie 6 mld złotych. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się: