UE nie chce rtęci w plombach
Katarzyna Szulik

UE nie chce rtęci w plombach

Do 2030 roku rtęć ma zniknąć z gabinetów dentystycznych, w których obecnie stosowana jest do wyrobu plomb – wynika z nowych regulacji przyjętych przez Radę Unii Europejskiej. Zalecenia wynikają z licznych obaw o szkodliwość rtęci, choć zdania ekspertów w tej kwestii pozostają podzielone.

Rada Unii Europejskiej oficjalnie uznała rtęć za szkodliwą dla zdrowia i środowiska, co pociąga za sobą postulaty o całkowitym wycofaniu jej ż użytku tam, gdzie to możliwe. Rtęć jest jednak jednym z podstawowych budulców plomb, dlatego wycofywanie jej z tego sektora musi zostać rozłożone w czasie. UE apeluje, by w pierwszej kolejności rtęć zniknęła z amalgamatów stosowanych do wyrobu plomb dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Nowe regulacje mają wejść w życie na początku 2018 roku, a ostateczne zniknięcie rtęci z gabinetów dentystycznych powinno nastąpić do 2030 roku. 

Czym grozi zatrucie rtęcią?

Eliminacja rtęci z plomb jest zalecana i wiele państw już zrezygnowało z jej użycia – Japończycy i Szwedzi zrobili to już w latach 70. poprzedniego wieku. Zwolennicy ich wycofania zwracają uwagę, że metale ciężkie, w tym rtęć, zawarte w amalgamatach dentystycznych przenikają do organizmu i się w nim odkładają, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z organizmem młodym lub szczególnie wrażliwym. Zakażenie rtęcią może prowadzić między innymi do występowania bólów głowy i zaburzeń żołądkowych, a w skrajnych wypadkach zaszkodzić funkcjonowaniu serca, płuc czy nerek. Niektórzy specjaliści wskazują także na związek rtęci z chorobą Alzheimera, która wówczas gromadzi się w mózgu. Plomby na takiej bazie można usunąć, ale przy takim zabiegu ryzyko przeniknięcia do organizmu wzrasta, dlatego takie zadanie trzeba powierzać bardzo profesjonalnej klinice. 

Podczas takiej procedury należy przede wszystkim zminimalizować ryzyko wdychania oparów rtęci, co jest możliwe dzięki podawaniu pacjentowi tlenu, odpowiedniej wentylacji gabinetu oraz stosowaniu specjalistycznych urządzeń zasysających.

Rtęć w odwrocie

Opinie alternatywne, które wyraża między innymi cytowana przez Gazetę Wyborczą prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dr n. med. Anna Jurczak, głoszą, że tezy o dużej szkodliwości rtęci są przesadzone. Wiele badań pokazuje, że uwalniania z amalgamatów rtęć nie szkodzi zdrowiu, a po drugie, plomby tego typu są stosowane coraz rzadziej, ponieważ są nieestetyczne. Ich wprawianie wynika w dużej mierze z faktu, że znajdują się na liście materiałów do wykonywania wypełnień refundowanych i często nie ma wobec nich alternatywy. Jak wspomnieliśmy wyżej, więcej szkody przynieść może próba usunięcia takiego wypełnienia, nie tylko pacjentowi, ale także osobie wykonującej taką procedurę. Zdaniem dr Jurczak bardziej szkodliwe od posiadania plomb z rtęcią może być spożywanie dużej ilości ryb morskich, których mięso bywa bogate w rtęć. 

Mimo to opinie o szkodliwości rtęci w wielu przypadkach są faktem i doprowadziły między innymi do wycofania z obiegu termometrów rtęciowych, które po zbiciu mogły stanowić duże zagrożenie dla domowników. Rtęci, która wydostanie się z termometru, nie można po prostu wyrzucić, konieczna jest profesjonalna utylizacja substancji. 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij