TVP włącza się w dyskurs o szczepieniach, a widzowie protestują
Katarzyna Szulik

TVP włącza się w dyskurs o szczepieniach, a widzowie protestują

Dziecięce szczepienia, jeszcze do niedawna nie budzące większych emocji, dziś spotykają się z ostrą krytyką ze strony środowisk uważających je za szkodliwe. Po ich stanęła Telewizja Polska, która po emisji programu z udziałem przedstawicieli ruchów anty szczepionkowych spotkała się z falą krytyki.

Przeciwnicy szczepień przekonują, że stosowanie ich u dzieci jest szkodliwe, a wręcz bardzo niebezpieczne. Wśród stosowanych przez nich argumentów znajdują się te głoszące, że w obecnych czasach, gdy poziom higieny i wiedzy medycznej jest znacznie większy, szczepienie przeciw chorobom zakaźnym nie ma sensu, ponieważ również one same są w zaniku. Sęk w tym, że to właśnie wynalezienie szczepionek pozwoliło rozprawić się z epidemią chorób zakaźnych, takich jak różyczka czy odra. By jednak pozostały rzadkie i mniej groźne, konieczna jest kontynuacja szczepień, które uniemożliwiają rozprzestrzenianie się bakterii. Efekty rezygnacji ze szczepień są widoczne tam, gdzie liczba sceptyków jest wyjątkowo duża, skutkując pojawianiem się zupełnie nowych ognisk chorób dotąd uznawanych za zwalczone.

Stop NOP na antenie TVP

W ten dyskurs wpisała się także Telewizja Polska, która na początku listopada w programie „Szeptem” zaprosiła do rozmowy znanych przedstawicieli ruchów antyszczepionkowych - Justynę Sochę z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "Stop NOP” i Ryszarda Grzebyka, przedstawianego jako doktor medycyny naturalnej. Program w całości poświęcono krytyce szczepień i promowaniu tez budzących sprzeciw ekspertów z dziedziny medycyny. Swój sprzeciw wyrazili także widzowie, przesyłając skargi na audycję do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ich autorzy podkreślali, że w programie nie uczestniczył żaden ekspert stojący w kontrze do poglądów zaproszonych gości, co wykluczyło jakikolwiek obiektywizm w audycji. Prowadzący ją dziennikarze także nie kwestionowali teorii przedstawianych przez gości.

Zmiana frontu i gościa

Władze TVP najwyraźniej postanowiły zobiektywizować przekaz, ponieważ w kolejnym, niedawnym odcinku programu pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Państwowego Zakładu Higieny oraz krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. W kontrze do nich miał wystąpić znany przeciwnik szczepień doktor Jerzy Jaśkowski, którego udział jednak odwołano. W związku z tym przeciwnicy ruchów antyszczepionkowych zarzucili TVP stosowanie cenzury.

Kontrowersyjny ekspert z wyrokiem

Zmianie stanowiska telewizji w sprawie tego konkretnego gościa trudno się dziwić. Jerzy Jaśkowski przez kilkadziesiąt lat był zatrudniony w Katedrze i Zakładzie Fizyki i Biofizyki Uniwersytetu Gdańskiego, jednak obecnie władze uczelni odcinają się od jego poglądów na szczepienia (nie pracuje na UG od 2000 r. - przyp. red.). Jaśkowski od lat nie pracuje w zawodzie (w latach 70. zrobił specjalizację z chirurgii), został skazany przez Sąd Lekarski za propagowanie postaw antyzdrowotnych, a Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej prowadzi przeciwko niemu dwa postępowania. Od ponad 20 lat ma on także zakaz drukowania tekstów w biuletynach lekarskich. Obecnie jest znany przede wszystkim ze swoich alternatywnych medycznie poglądów. Sprzeciwia się szczepionkom, twierdzi, że picie mleka prosto od krowy wywołuje raka prostaty, głosi szkodliwość fluoru oraz promuje teorię, że koncerny farmaceutyczne wszczepiły zdechłym ptakom wirusa grypy.

Opłakane skutki odmowy szczepień

Skutki działań ruchów antyszczepionkowych są już widoczne w Polsce pod postacią wzrostu liczby rozpoznań różyczki. Na 2198 przypadków zgłoszonych w Europie w 2015 roku aż 2129 odnotowano w Polsce – wynika z danych zebranych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób działającym przy UE. Wspomniane przypadki to jednak wyłącznie podejrzenia, ponieważ laboratoryjnie potwierdzono jedynie 22 z nich. Choć liczba wydaje się niewielka, jest nadal najwyższa w całej Europie. Drudzy pod tym względem są Niemcy z dwudziestoma zachorowaniami, a w kolejnych kilku krajach stwierdzono pięć takich przypadków.

Źródło: Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, Wirtualne Media

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij